Tosya'da Veliler ve Minübüsçüler İsyan Etti

banner294

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde ilgili yönetmeliğin uygulamaya konulmasıyla okul servislerinde başlatılacak olan rehber servis görevlisi hakkında İyi Parti Tosya İlçe Başkanı Ali Orhan Kıral tarafından basın açıklaması yapıldı.

İyi Parti Tosya İlçe Başkanı Ali Orhan Kıral; Şoförler Odası Başkanı Ahmet Baş, parti yöneticileri,  firma yöneticileri, servis şoförleri ve velilerin katılımıyla basın açıklaması yaptı. Kıral açıklamasında; “Saygıdeğer basın mensubu arkadaşlar, değerli veliler ve servis hizmeti veren arkadaşlar. İçişleri Bakanlığının çıkartmış olduğu Okul Servis Yönetmeliği 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İlgili yönetmelik çerçevesinde ilçemizde de uygulanmaya başlanacaktır.


İlçemizde Özel Okul Servis taşımacılığı yapmaya yetkili Tosya Tur ve Tosya Seç firmaları ile sayıları 10-15 civarında da özel şahıslar bu hizmeti yapmaktadırlar. Tosya Tur ve Tosya Seç firma yetkilileri ile yapmış olduğum görüşmelerde İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yönetmeliği uygulayacaklarını ve bunun kendilerine ek maliyet getireceğini ve maliyetini üstlenemeyen velilerin öğrencilerine servis hizmeti verilemeyeceğini öğrendim.

Yaklaşık en küçük servis en düşük servis 130-170 TL arasında değişirken ek bir de 140-150 TL gibi bir bedelin talep edilmesi halkımızın ekonomik olarak daha da zora sokacaktır.  2 Öğrencisi olan bir ailenin en düşük 270*2=540TL gibi bir bedeli ödemesi mümkün değildir. Bu rakam en düşüğe göre hesaplanmıştır. Asgari ücretin 2020 TL olduğu ülkemizde 540TL gibi bir bedelin halkımızdan talep edilmesi ne kadar mantıklıdır?

Aynı zamanda köyden taşımalı olarak gelen öğrencilerimiz için Rehber Servis görevlisi bulundurma zorunluluğu yokken ilçemiz sınırları içerisinde 1,5 ila 3 km mesafeden okullarına giden öğrencilere servis hizmeti verenlere Rehber görevlisi bulundurması ve bunun zorunlu tutulmasının mantığını anlamış değiliz. Bizler durumu yetkililere ilettik. Sorunun daha da büyümeden ilgili yönetmelikte değişikliğe gidilmesi gerektiğini bildirdik. Kamuoyuna saygılarımla” diye konuştu.

Basın açıklamasında konuşan Şoförler Odası Ahmet Baş ise; Bütün veliler öğrencilerini teslim ettiği minibüsü tanıyor, şoförünü tanıyor. Bütün şoförler, Şoförler Odasına kayıtlı ve hepsinin resmi belgeleri Milli Eğitime dosya şeklinde sunulmuş durumda. Burda hiçbir yasal boyutu olmayan bişey yok. Sadece ilimiz ilçelerinde ve ilçemizde bu konunun ötelenmesi için insiyatif bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 20:01

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatansever
Vatansever - 3 yıl Önce

Başkanımız Volkan Kavaklıgil bu soruna duyarsız kalmaz çözer sabırlı olalım...

Güçlü
Güçlü - 3 yıl Önce

İçişleri bskanlığının çıkardığı kanuna Belediye başkanı ne yapsın sadece herşeyi kendi çerçevenizden görmeyin bu kanun şuan tüm türkiyede yürülüğe giriyor bu işi milletvekilleri meclise taşır kanun ötelenir ancak öyle çözülür.

Hasan mete
Hasan mete - 3 yıl Önce

Ben Tosya da olsam 4 çoçuk bir araya gelir Taksi tutardım. Günlük 7 lira olsa 22 günde 154 lira yapar. Bir taksi 4 yakın yerlerden 4 öğrenci taşısa , 28 lira eder. Çoğu taksicide bunu kabul eder. Çok saçma uygulamalar var. Birde bu olay neden Kastamonu da yokta Tosya ‘da var , onu çözemedim. Allah herkese yardımcı olsun.

Tosyali
Tosyali - 3 yıl Önce

Çok mağdur durumda kalacağız çalışıyoruz. İşsizmi kalalım. Çocuklarimiz mağdur kalmasın lütfen yardımcı olun

murat
murat - 3 yıl Önce

aynen iki çocugum servise biniyo asgari üçretle geciniyoz biri saglık birisi fen lisesine en küçük aAllahtan yürüyerek gidiyo nasıl olcak söyleyin standar olmalı servis üçretleri tosya tur

Mert
Mert - 3 yıl Önce

Herşey Buradaki Kolluk Kuvvetlerinin İstiyatifinde şimdi türk polis teşkilatı twitterda paylaşıyor okul servislerine ülke genelinde denetim gerçekleştirilecektirdi diye onlarda burayı il olarak görüyorlar ki hemen ilçede uygulamaya gidiyorlar emniyet kemerinde twitterda paylaşım yapıldı ertesi gün emniyet kemeri kontrolüne yakalanarak ceza yedim kendimi bir an büyük şehirde yaşıyorum zannetiim bu ne hız böyle diye ama başka ilçelerde durum böyle değil

İstanbuldan Selamlar
İstanbuldan Selamlar - 3 yıl Önce

Sayın Tosya Tur ve Seç minübücüler iş güç yok diye ağlamayın, öğrencilerimize gidiş ve dönüş olarak okullarını gitmeyi sağlayın, her şey para ile ölçülmez. bu bir nevi öğrenci taşıma işidir, birazda sayın münübücüler sizlerinde katkınız olsun.

tiridine bandım
tiridine bandım - 3 yıl Önce

bu uyanıklıktan başka birşey değil.firmalar bu uygulamanın olacagını zaten biliyorlardı.taşıma tarifelerini baştan buna göre belirleyecekti.pişmiş aşa sonradan su katılmaz birazda kardan zarar edin tosya tur.


SIRADAKİ HABER

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif

banner298