Tosya'da vatandaşın tepkisi ve sinir harbi


buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Video:Serhat Ağacıkoğlu

Kastamonu Tosya İlçesinde sokak hayvanları sorunu başka bir boyut kazandı.

Tosya'da geçtiğimiz günlerde sokak hayvanları ile ilgili yaptığımız haber sonrası Tosya ilçe kaymakamlığı harekete geçti.Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil bizzat sokak hayvanlarının beslenme çalışmasına katılarak sosyal medya üzerinden bir açıklama yapmıştı. Başkan Kavaklıgil ” Sokaktaki dostlarımızı insani, vicdani ve kurumumuz Tosya Belediyesi olarak sahiplenmek, onların varlıklarını devam ettirmek vazgeçilmez sorumluluğumuzdur. Bunun için sokaktaki dostlarımızı yalnız bırakmıyor, onların yaşamlarını en iyi biçimde sürdürmeleri için gerekli şartları oluşturuyoruz. Yılın her günü olduğu gibi 2 günlük sokağa çıkma yasağının başladığı günden itibaren belirlenen noktalara mama bırakma çalışmalarını tamamladık. Bu süreçte sizler evlerinizdeyken onlar bize emanet. Her zaman olduğu gibi bu süreçte de bütün ihtiyaçlarını karşılayarak onların yanında olmaya devam ediyoruz. Bir gün değil, her gün..”

Başkan Kavaklıgilin göstermiş olduğu bu duyarlılık  üzerine  Tosya Kaymakamı Pişkin’de  Tosya İskilip yolu üzeri eski sürücü eğitim alanı mevkinde yolun yaklaşık 25 m altına  sokak hayvanlarına  barınak yapmak için bugün harfiyat çalışmasını başlattı.

Tosya kaymakamlığı tarafından yapılan harfiyat sonucu yapılacak barınağın  ne kapsamda olacağı bilinmezken bölgede yaşayan vatandaşların büyük tepkisine yol açtı.

Bölgede arazisi bulunan Tosyalı işadamlarından Ekrem Pazvant kameralara tepkisini şu sözlerle dile getirdi ” Öncelikle şunu söylemek istiyoruz bu yukarı tarafta hayvan barınağı olduğunu biliyoruz Orhan bey diye bir arkadaşımız yapmıştı herhalde aynı zamanda bunu genişletmek için bayağı bir uğraşıyorlar Hayvan Koruma Derneği tarafından adama bir türlü izin çıkmadı şimdi oraya yapılmazken neden buraya yapılıyor artı bildiğimiz kadarıyla bu hayvanları koruma belediyenin yükümlülüğü altında olduğunu biliyoruz Kaymakamlığın buna bir yetkisi varmı? ki var sayalım  olduğunu varsayalım Kaymakamlığın burası sadece kulube olarak bırakılacakmı buranın veterineri olacakmı çevresi düzenlenecekmi yoksa sadece  hayvanlar buraya bırakılıp kaderine terkedilecekmi ? biz bunları öğrenmek istiyoruz . Aynı zamanda  biz buralarda hayvanlarımızı otlatıyoruz çocuklarımızla gezintiye çıkıyoruz burası yol kenarı yani İskilip güzergahı üzerinde olan bir yol kenarı Tosyamızın çehresi sayılır  burda aç kalan köpekleri eminimki birilerine saldıracağını hayvanlara saldıracağını tahmin ediyoruz  bunlar için ne gibi bir önlemler alındı bunların bize bilgilendirilmelerini istiyoruz. Bu konudan rahatsızız biz hayvanları sevmediğimizden değil  hepimin bahçesinde köpeğimiz var kedimiz var hayvanımız var ama    e bizide burada düşünmesi lazım sayın Kaymakam beyin. Bu barınak yapıldı diyelim burda veteriner bakıcısı hatta ve hatta bekcisi olacakmı bu köpekleri veya hayvanları artık herneyse buraya kapatılıp kaderlerine terk edilecekmi bunla işte günde bir kere yemek verilip sadece okadarmı gösteriş olacak bunlarıda öğrenmek istiyoruz YASAK olduğunu bilerekten çözüm istiyoruz yani başka bir şey istemiyoruz” dedi.

Arazide toplanan vatandaşlarda tepkilerini dile getirerek ” Burası İskilip yolu buradan çocuklar okula gidiyor, vatandaşlar işe gidiyor  bunlar gelip gecerken burdan her zaman araba ile gitme imkanları olmuyor  bu köpekler bu insanlara saldıracak ısırma olayı meydana gelecek hastalıklı olabilir ikincisi köpeklerin hepsini barınağa alamazsın kızansa olduğu zaman dışardanda köpekler gelecektir buradan geçen vatandaşlarıda ısırma durumu olayı meydana gelecektir bunun için ana yolun kenarı olması nedeni ile Tosyamızada iyi bir görüntü olmayacak daha iç kısımlara göz önünden uzak insanların gelip geçmediği bir yere yapılması daha uygun düşüncesindeyiz.

Yapılması planlanan arazinin hemen yanında besi damı bulunan Salih Kuru ” Kaymakam beyin bize izah ettiği diyorki  yol kenarında olması iyidir nasıl iyidir gelen geçen ekmek verir yani gelen geçen besler diyor , öyle gelen geçen köpek besliyecekse ozaman bir tel çeker herkes beslesin.  ama burda bir kulubeyle tel çekip gideceklerse vatandaş bakacak diye öyle bir şey olmaz”.

Arazi sahiplerinden Ekrem Pazvat ” Daha öncedende Üçolukların üst tarafınave çöplük tarafına  kulube kondu iki gün yem verildi fotoğraflar çekildi bilmöem ne oldu ondan sonra oda yok ne oldu yani o kulubelerin akıbetide belli değil  geçen seneki haberlerde vardı bu  Üçoluklarının yukarısa kulube konunuldu çöplüğe kulube konuldu  ya bizim tahminimıze göre burası bir gösteriş için yapılacak ondan sonra kaderine gene terkedilecek olan bize olacak biz bunun bir çözüme ulaştırılmasını istiyoruz. ”

Ekrem Pazvat ” Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği yapıyor şu anda Köylere eziyet birliği oluyor bu  Köylere Hizmet Birliği değil yani burası yol değil bilmem ne değil köylere hizmet falan değil bu köylere eziyet başka bir şey değil”.

Ekrem Pazvat ” Şimdi  buraya yapılan barınak tabiki sosyal medyada ve  haberlerde çıkacak bunun ötesinde Ilgaz’dan Kargı’dan hatta İskilip’ten  buraya Tosya’da barınak var diye köpek getirip bırakacaklar atacaklar burada bizim Tosyamızda diyelkimki 100 köpek varsa 500 e çıkacak bu daha sonra  bunun yükümlülüğü Tosya Belediyesine kalacak belediye bunları temizlemeye çalışacak bu barınakmı olacak yoksa başka bir şeymi olacak bunuda merak ediyoruz. Sayımn Kaymakamım galiba  bugün varsınız yarın yolsunuz siz gittiğiniz zaman arkanızdan eserinizi anmak isteriz yani eseriniz olarak bize bıraktığınız köpek kulubesi ile olmayacağını düşünüyoruz takdiri size bırakıyoruz” dedi.

Arazide yapılması planlanan Sokak Hayvanları barınağının iptali için aralarında imza toplayan vatantaşlar daha sonra bölgeden ayrıldılar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
gece kuşu
gece kuşu - 7 ay Önce

DEĞERLİ ÜLKÜ OCAKLARI LÜTFEN SESİME KULAK VERİN. VOLKAN KAVAKLIGİLDEN HİÇ MEMNUN DEĞİLİZ. İNSANA ÜSTEN BAKIYOR. KAİLE ALMIYOR. BİZİ DİNLEMİYOR.

Kimsekim
Kimsekim @gece kuşu - 7 ay Önce

Gecekuşu ne oldu sana belediye torpil kadrolarında yer kalmadı galiba

Mahalle sakini
Mahalle sakini - 7 ay Önce

Ordan burdan köpek getirecekler diye barınak yapılmasın mi fevzipaşa mahallesinde 4 5 köpek hem kendiyi hem usbru köpeği parçalayıp yediler gözümüzün önünde engel olamadık bize de saldırıdırlar hergun bi çocuğu kovalıyor saldırıyor bi an önce çözüm bulunsun o canlarda açlıktan kudurdular barınak yapması çok mu zor ota boka para harcaniyosa o canlara da yapılsın her bir kapıyı çalsalar Allah rızası için herkes bi paket makarna yapıp o barınağa verirler öyle poz verip reklam yapmakla olmuyo kameralar arkasında yapılsın gerçekler kamera önünde değil tek başına orhan abi bi tosyanin küçük canlarına bakıyor bu insan yapabiliyosa kaymakam belediye başkanı el ele verip yapamaz mi lütfen bu haberi sürekli güncel tutun ve lütfen bu canlara bi an önce barınak yapılsın sokakta oynayan çocuklarımıza da o canlara da ses olun bi an önce çözümledin

Nurettin EKER
Nurettin EKER - 7 ay Önce

Sayın Kaymakamımız, Belediye Başkanımız Karşıyaka Mahhallesi Yazıçamda Mahalleliyi zehirleyen kömür tesisini görmeyip, insanlar zehirlenebilirken, buralarda basına poz vermelerini isterdik. Sokak hayvanları kadar, burada yaşayan insanların değeri yok mu?

Gerçekci
Gerçekci - 7 ay Önce

Kardeşim nereye yapacak peki, senin toprağın yakınına yapılacak diye mülki amire kabadayı gibi konuşmak hiç hoş değil, kendisi bu videoyu görürse yasal işlemleri başlatır diye düşünüyorum.

iskilipli
iskilipli - 7 ay Önce

orada gösteri yapacağınıza hayvanları besleyin.kaç adet aç hayvana mama verdiniz.artan yemekleri verdiniz.barınak yapılmasını destekleyin, yapıldıktan sonrada hayvanlara iyi bakılıyormu takipçisi olun.

kastamonulu
kastamonulu - 7 ay Önce

imza toplayan vatandaşlar barınak yapılsın diye imza topalamalrı gerekirdi.hiç şaşmadık duyarsızlığınıza

istanbullu
istanbullu - 7 ay Önce

bu kadar hayvan sevgisi olan vatandaşları birarada görmek çok güzel .birkezde hayvan sevginiz olsun
desekte boş.

tosyalı
tosyalı - 7 ay Önce

unutmayın hayvanlar doğanın asıl sahibi yaşayan varlıklarıdır.insanlar hayvan barınağı yapılacak yerden rahatsız olunuyorsa insanlar yer değiştirsin.hem hayvanları besleme hemde yerden şikayetci ol.nereye yapılacaktı uzayamı inşa edilsin.bu kadar duyarsızlık olmaz.


SIRADAKİ HABER