Tosya'da Sokak Köpeklerine Operasyon Yapıldı

Tosya’da Sokak Köpekleri Kısırlaştırma Operasyonu

SEDAT AGACIKOĞLU

KASTAMONU(İHA) – Kastamonu’nun Tosya ilçesinde başıboş hayvanlar uzman bir ekip ve mobil araç ile kısırlaştırıldı.

Tosya Belediyesi'nin başlattığı proje ile uzman bir gezici ekip 'Köpek Kısırlaştırma Aracı' ile çalışmalarını tamamladı. İlçenin değişik noktalarında yakalanan başıboş köpek, mobil araçta aşıları yapıldıktan sonra kısırlaştırıldı. Kısırlaştırılmak istenen sokak köpeklerinin yakalanması sırasında uzmanlar zor anlar yaşadı. Denge Veterinerlik Kliniği ve Tosya Belediyesi arasında imzalanan protokole göre, klinik tarafından toplanan köpekler kafeslere alınarak bekletildi. Bir süre bekletilen köpekler, anestezi ünitesine alınarak kısırlaştırma operasyonuna alındı. Operasyon bitiminde dinlenme bölüme alınan köpekler, kuduz aşıları, parazit iğneleri ve kulak küpeleri takılarak kliniğe ait barınaklara teslim edildi.

  Gün boyunca çalışmaların sürdüğünü ve sokak köpeklerinin kısırlaştırıldığını söyleyen Tosya Belediye Başkanı Yardımcısı Niyazi Çil "Bu proje ile başıboş köpekler sokaklardan alınıyor, aşılanıyor ve kısırlaştırılıyor. Parazitlere karşı tekrar ilaçlanıyor ve alındıkları yerlere bırakılıyorlar. " dedi.

 Sağlık açısından da köpeklerin aşılanmasının gerekli olduğunu vurgulayan Tosya Belediyesi Veteriner Hekimi Sıtkı Danacı, "Tosya’da 'Sokak Hayvanlarını Aşılama ve Kısırlaştırma' projesini başlattık. Sokak köpeklerini kısırlaştırıp, aşılayarak yeniden doğal ortamlarına bırakıyoruz. Bilindiği gibi ilçemiz merkezi bir noktada olduğu için bizler ne kadar tedbir alsak ilçeye çevrenden sokak hayvanı bırakıp gidenler var. Halkımızdan ricamız böyle durumlarda bizlere haber etmeleri veya Fotoğraf çekip bizlere ulaştırmaları. Bizler eğer vatandaşlarımızla bu konuda işbirliği yapar isek çözüm bulmamız daha kolay ve hızlı olur" ifadelerini kullandı.

(SDA
Not:Haberimizde adı geçen kişilerin haberlerimize itiraz hakkı bulunmakla birlikte, haberlerde hata olduğunu teyit etmeleri durumdan düzeltme metni yayınlanacaktır.


Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 23:38

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif