Tosya'da Patates Ekimi Kararı Açıklandı

Tosya'da Patates Ekimi Kararı Açıklandı
banner271

buraya tıklayınız

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, son dönemlerde kamuoyunda Kastamonu'da patates ekiminin yasaklandığı yönünde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, yaptığı açıklamada Kastamonu Merkez, Devrekani ve Tosya İlçelerinden alınan patates numunelerinde ekim yapılan 25 dönümlük arazide hastalık çıkması sebebiyle arazilerde ekim yapılmayacağını ifade etti.

Mehmet Butur, "Kastamonu Merkez, Devrekani ve Tosya ilçelerinde patates numunesi alınarak İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğüne gönderilen numunelerden Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk ve Patateste Kahverengi Çürüklük Hastalığı ile Patates Halka Çürüklüğü Hastalığı çıkan 6 parselde 25,59' dönüm alanda 24 Eylül 2011 tarih ve 28064 sayılı resmi gazetede yayımlanan "Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk ve Patateste Kahverengi Çürüklük Hastalığı ile Mücadele Hakkındaki Yönetmelik" ve "Patates Halka Çürüklüğü Hastalığı ile Mücadele Hakkında Yönetmelik" kapsamında bulaşmanın tespitinden sonraki en az 4 yıl süreyle patates dikimine izin verilmemekte olup, hububat veya yem bitkisi ekilişin izin verilip, karantina tedbirleri uygulanmaktadır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 19:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatansever
Vatansever - 1 yıl Önce

Sağlığımız patatesden önemli sedat bey

vatandaş
vatandaş - 1 yıl Önce

soğanda ekmeyelim kokuyor, domates çürük, salatalıkta buruk oluyor , biberde acı oluyor . en iyisi hiç ekmelyelim hep dışadan aalım üretime ne gerek var. vah halimize

SIRADAKİ HABER