TOSYA'DA NE OLACAK BU SOKAK KÖPEKLERİ SORUNU

banner294

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Kastamonu’nun Tosya ilçesi şehir merkezinde ve mahalle aralarında gruplar halinde gecen başıboş sokak köpekleri dehşet saçmaya devam ediyor.
Son olarak pazartesi günü ilçe merkezinde grup halinde gezen başıboş sokak köpekleri yaşlı bir kadına saldırdı. Çevredeki vatandaşların yardımı ile saldırıdan kurtulan yaşlı kadın uzun süre olayın şokunu yaşadı.
İlçe merkezinde belediye tarafından yeniden düzenlenen Cumhuriyet Parkında gruplar halinde gezen başıboş sokak köpekleri vatandaşların ve çocukların tedirgin ve korku dolu bakışları altında çevreye saldırarak adeta terör estiriyorlar.
Elbette hiçbir belediye onlara zarar vermesin. Ama şehir içlerinde sürüler halinde dolaşan sokak köpekleri artık sadece çocukları değil herkesi korkutuyor. Sorunun defalarca gündeme getirilmesine rağmen, ilçedeki sokak köpekleri vatandaşların tepkisine neden oluyor.
Tosya ilçe merkezinde sayıları gün geçtikçe artan ve vatandaşlarla iç içe yaşayan başıboş köpekler vatandaşlara korku dolu anlar yaşatıyor. Belediye tarafından sıklıkla ilçe girişlerinde ve hayvan Pazar yerinde yapılan kontrollere rağmen bırakılan sokak köpeklerinin sayıları gün geçtikçe artıyor.


‘’BELEDİYE ‘’KANUN VAR’’ VATANDAŞ İSE ‘’ ÇOCUĞUM VAR’’ DİYOR

Vatandaşlardan gelen yoğun talep ve şikayetler karşısında başıboş sokak köpeklerine karşı çözüm arayan belediye ve yetkililer kanunlar karşısında sınırlı tedbirler alabildiklerini söylediler. Vatandaş ise 5199 sayılı Hayvanları koruma kanunu bilmeden Belediye’yi suçlamakta.


‘’KANUN BELEDİYELERİN ELİNİ KOLUNU BAĞLIYOR ‘’
5199 sayılı hayvanları koruma kanunu gereğince sahipsiz köpekleri hayvan barınağında tutamıyor.
*Kanunla koruma altına alınan köpekler yasa gereğince rehabilitasyon işlemleri olan, acil müdahaleleri, tedavileri, gerekli işlem ve girişimleri ile üremelerinin önüne geçmek için kısırlaştırma operasyonlarını yaparak, barınma ve beslenme ihtiyaçlarını sağlayarak bu hayvanlardan uygun olanları tekrar alındıkları bölgelere bırakılmak zorunda.


KÖPEKLER EZİLME TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA
 Tosya ilçe merkezinde özellikle yoğun bir trafik akışı olan Cumhuriyet meydanı civarında dolaşan köpekler aç ve susuz kaldıkları gibi ayrıca karşıdan karşıya geçerken ezilme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyorlar.


‘’ KASMİB BÜNYESİNDEKİ ARAÇ TOSYA’YA GELMELİ ‘’
Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) bünyesinde oluşturulan “Sokak Hayvanları Mobil Kısırlaştırma Ünitesi” hizmete alındı.
Türkiye’de ilk kez bir mahalli idareler birliği bünyesinde hizmet verecek olan Mobil Kısırlaştırma Aracı ile Kastamonu İli genelinde sokak hayvanlarının popülasyonunun kontrol altına alınması hedefleniyor.

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kızgın Delikanlı
Kızgın Delikanlı - 10 ay Önce

İnek dana koyun kuzu keçi oğlak gibi insanlığa faydalı evcil hayvanların şehir merkezinde beslenmesine bile izin verilmez iken neden köpeklerin şehir merkezinde beslenmesine ve başı boş gezmesine izin veriliyor. Nasıl bir hayvan severlik bu.

Algı Yönetimi
Algı Yönetimi - 10 ay Önce

Köpeklerin şehir merkezinde beslenmesine, başı boş gezmesine izin verilmesinin amacı bence başka bir şey olmalı. Bu işin arka planında başka şeyler var gibi sanki. Yaşlıya, kadına, çoluk çocuğa saldıran, zarar veren, korkutan, ısıran bir hayvana nasıl izin verilir? Böyle hayvan severlik mi olur? Böyle hayvan hakları mı olur muş? O zaman sığır, öküz, dana, inek, koyun, kuzu keçi, oğlak, kömüş, malak gibi hayvanların da şehir merkezinde beslenmelerine ve başı boş gezmelerine kemürelerine izin verilsin, kesilmeleri yasaklansın ,etlerinin yenmesi yasaklansın, sütlerinin içilmesi yasaklansın. Şehir merkezinde bir bahçeli ahşap evin bahçesinde doğal sütü için bir inek bile beslenmesine izin verilmez iken bu köpeklere nasıl izin veriliyor, sokaklar köpek dışkısından geçilmiyor, kemikten geçilmiyor. İnsanların aklı ile alay etmeyin. Nasıl bir yönetimmiş, nasıl adaletmiş, nasıl bir işmiş bu? Bir işe yaramayan bu köpeklerin başı boş gezmesine izin verilmesinde başka bir iş var sanki. Algı başka Olgu başka. Yeter ki oyalanalım, köpek sevenlerle köpek sevmeyenler birbirimizle kavga edelim, ikiye bölünelim, yeter ki gündem oluşsun, gerçekleri ve zorlukları unutup başka haklar istemeyelim. Köpek hakları, köpek severlik , köpeklerden korunma derken göçüp gidelim. Bu durum algı yönetimi işini organize edenlerin başının altından çıkıyor gibi sanki. Yoksa güneşin başının altından mı çıkıyor. Güneş suçlu olabilir mi?

anti köpeksevici
anti köpeksevici - 10 ay Önce

cimere şikayet edin. kanun değişti nufusu 25binin üzerinde olan belediyeler barınak kurmak zorunda. özellikle, köpekten başka hayvan sevmeyen köpeksevicilere sesleniyorum. belediyeye dava açmayı biliyorsunuz. şimdide barınak kurulması için açın davayı. k.köpeksevicileri.

Yaman Çelişki
Yaman Çelişki - 10 ay Önce

Hayvanseverler, dana, inek, koyun kuzu, keçi gibi faydalı hayvanların etini yerken sütünü içerken bu evcil hayvanları da çok seviyorlar mı acaba? Onların hak ve hukuklarını da koruyorlar mı. Hayvan severler bir işe yaramayan başı boş gezen bir işe yaramayan köpekleri acaba neden çok severler, onların hak ve hukukunu acaba neden korurlar anlamış değilim. Bu işte başka bir iş var sanki?????

V.T
V.T - 10 ay Önce

1 ay önce yasa çıktı. Sokak hayvanları Belediyenin sorumluluğunda Köpek saldırısı olursa yüklü tazminat ödemek zorunda belediyeler. Cezai yaptırım da olmalı.

Misafir37
Misafir37 - 10 ay Önce

Allahım yarabbim şu köpeklere çare bulunamadı gitti arkadaş yaa

Çarşı esnafı
Çarşı esnafı - 10 ay Önce

Tosyadan 1 kişi var o adam tosyada tek başına mücadele ediyor kaymakam bey 4 sene önce proje başlattı hemen şikayet etmişler

ERSAN KÖLE
ERSAN KÖLE - 10 ay Önce

DEMEKKİ BELEDİYENİN BU SOKAK KÖPEKLERİNE ÇÖZÜM BULMAYA GÜCÜ YETMİYOR...


SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif