Tosya'da ilkdefa yetişti İnebolu'ya rakip oldu

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde ilk defa yetiştirilen kestanenin hasadı yapıldı.

Tosya'da ilkdefa yetişti İnebolu'ya rakip oldu
banner278

buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Tosya ilçesine yaklaşık 25 km mesafede bulunan Yağcılar Köyü’nde ilk kestane hasadı yapıldı. Tosya tarihinde bir ilk olan kestane yetiştiriciliğinin geçmişi 10-15 yıl öncesine dayanıyor.  10-15 yıl önce köyüne kestane diken Ali Kiriş yetiştirdiği kestane ağaçlarının bu yıl ilk meyvesini topladı.

Ali Kiriş doğup büyüdüğü köyü olan Yağcılar Köyü’ne 10-15 yıl önce deneme amaçlı kestane dikti. Kestanenin filizlenmesinden itibaren fidanların gelişimini sürekli takip eden Kiriş, bakımlarını yaparak meyve vereceği günü bekledi. Aradan yıllar içinde kestane fidanları büyüyüp gelişerek koca ağaç oldu.

Ali Kiriş’in diktiği kestane ağaçları bu yıl ilk defa meyve verdi. Tosya’da bilinen ilk meyve olan kestanelerin hasadını yapan Ali Kiriş Tosya’nın iklim ve toprak yapısıyla kestane yetiştirmeye uygun olduğunu deneyerek  test ettiğini söyledi.


“Tosya’da bilinen ilk kestane”

Tosya’da ilk defa kestane yetiştiren Ali Kiriş; “10-15 yıl önce kendi tarlama kestane diktim. Kestanelerin filizlenmesinden fidanın büyüyüp gelişmesine kadar her aşamada sürekli bakımlarını yaptım ve meyve vereceği günü bekledim.  Uzun yıllar emek verdiğim fidanlarım bugün ağaç oldu ve ilk defa meyve verdi.  Fidanlarımın ilk meyvesi, hatta Tosya’da bilinen ilk kestane de diyebilirim.

Yaptığım kestane hasadının ardından Tosya’nın iklim ve toprak yapısı itibariyle çok çeşitli meyve ve sebze yetiştiriciliğine müsait olduğunu görmüş oldum. Meyve ve sebze çeşitlerinin Tosya’da denenebileceği kanaatindeyim” diye konuştu.

Yıllar sonra büyük bir mutluluk içinde kestanelerinin ilk hasadını yapan Ali Kiriş köyündeki meyvelerin sayısını çoğaltmayı planlıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2021, 20:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir Çotuk
Kadir Çotuk - 1 ay Önce

Ali abiye ve Hamza Düzgün e bu ve bu gibi değiş meyveler i köyümüze kazandırdığı için

Ahmet bayar
Ahmet bayar - 1 ay Önce

MaaşAllah demek Tosyada kış mevsimi yumuşadı

zafer
zafer - 1 ay Önce

tosyada kestane yetişiyor. tosya asli mezarlıgında ornekleri var.

Fikret duyar
Fikret duyar - 1 ay Önce

Hayırlı bereketli olsun

Ramazan Demir
Ramazan Demir - 1 ay Önce

Tebrik ederim.
Kıymetli ve uzun ömürlü bir ağaç.Birkaç kovan arıda koyarsanız mükemmel olur.

Hü OĞUZ
Hü OĞUZ - 4 hafta Önce

MaşşAllah eline sağlık. İNŞALLAH diğer hemşehrilerimede örnek olup pirinçten sonra TOSYADA kestane üreticisi çoğalır. Başarılar dilerim.

Tosyalı
Tosyalı - 4 hafta Önce

Benim bağda var kaç senedir topluyorum bukadar abartacak ne varki

mert
mert - 4 hafta Önce

Taş köprü sarımsağına rakip olarak çıktık her yer sarımsak oldu , kestaneye de rakip olarak çıkarsak her yer kestane olur bursalılara da selam :) :) :) badem ağacı dikin ,antep fıstığı,bunlar para ediyor ve badem agacı tosyada yetişiyor.

SIRADAKİ HABER