TOSYA'DA FACİA GELİYORUM DİYOR

banner294

Kastamonu’nun Tosya ilçe Belediyesi metruk, terk edilmiş ve çevreye tehlike arz eden binaların yıkımına devam ediyor.

TOSYA'DA FACİA GELİYORUM DİYOR
banner278

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Geçtiğimiz yıl Tosya Belediyesi Fen işleri müdürlüğü tarafından 6 mahallede maili inhidam yani çevreyi tehdit eden durumda olan terk edilmiş 20 binanın yıkımını gerçekleştirmişti.

Yetkililer ‘’Şehir merkezinde ve kırsal alanlarda harabeye dönüşmüş yapılar bulunmaktadır. 2019 yılı içinde de yıkım için gerekli yasal prosedürleri tamamlanan evleri yıkımına devam ediliyor. Hem çevre ve halk sağlığı hem de görüntü kirliliği açısından tehlike oluşturmakta idi şimdi yıkım çalışmalarımız yasal mevzuat içerisinden başlamıştır ve de devam edecektir” dediler.

Tosya Belediyesi tarafından metruk binaların yıkımı devam ederken vatandaşların sürekli talep ve tepkisine maruz kalan Meraş-i Abdurrahman Paşa Cami (Yeni Cami) yokuşunda yer alan metruk bina ne yazık ki yıkılamıyor.

Edinilen bilgilere göre Kültür Varlıkları Koruma Kurulu envanterine kayıtlı olan bu binanın yıkımı için kuruldan özel izin alınmak zorunda. Binanın her an yıkılma tehlikesine karşı tedirginlik yaşayan vatandaşlar ve cami camaati Belediye yetkililerine seslenerek bir an önce bu bina ile ilgili gerekli tedbir ve yıkım izni alınmasını istediler.

Özellikle binanın Baca kısmının yarısının yıkılmış olması ve geri kalan kısmını 3-4 tuğlanın tutması ile ayakta durmasını gören vatandaşlar yetkilileri acil olarak göreve davet ederek bacanın yıkılması ile oluşabilecek facianın bir an önce önüne geçilmesini istediler.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 22:19

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
keskin sokak
keskin sokak - 3 yıl Önce

sedatın patronu burasını gözüne kestirmiş herhalde.yakında buraya apartman dikilirse şaşmayın.

Sahin Turkmen
Sahin Turkmen - 3 yıl Önce

http://emlak.haber7.com/emlak/haber/2875392-tapu-ve-imarda-flas-degisiklik-tbmmde-kabul-edildi

'Tapu ve imar'da flaş değişiklik! TBMM'de kabul edildi...
Metruk binaların gerekirse yıkılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yetki verilmesi, tapu işlemlerinde bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması, yurt dışındaki vatandaşların tapu işlemlerini bulundukları yerde yapabilmesi gibi düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.METRUK BİNALARIN YIKIM İŞLEMLERİ

Metruk yapılar ile bir kısmı veya tamamının yıkılacak derecede tehlikeli olduğu belediye veya valilik tarafından tespit edilen yapıların sahiplerine bu yapıların izalesi için belediye veya valilikçe üç gün içinde tebligat yapılacak. Tebligat yapılamaması halinde bu durum tebligat yapan idarenin internet sayfasında 30 gün süreyle ilan edilecek. Tebligat varakası, tebliğ yerine kaim olmak üzere tehlikeli yapıya asılacak. Malik dışında binada ikamet amacıyla oturanlara da ayrıca tahliye için tebligat yapılacak.

Tebligatı veya ilanı müteakip 30 günü geçmemek üzere ilgili idarece belirlenen süre içinde yapı sahibi tarafından tehlikeli durumun ortadan kaldırılmaması halinde, tehlikenin giderilmesi veya yıkım işleri belediye veya valilikçe yapılacak. Yapılan masraf yüzde 20 fazlasıyla yapı sahibinden tahsil edilecek.

istanbuldan
istanbuldan - 3 yıl Önce

fazla uzatmasınlar, can kaybına yol açmadan yıkılsın hemen daha ne duruyorsunuz yetkililer, hemen yıkın

harsatli
harsatli - 3 yıl Önce

istanbuldan isimli yorumcu hemen yikin diyorsun ömrunde bir kumes insa ettinmi

SIRADAKİ HABER

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif

banner298