Tosya'da dünyaca ünlü '' Sarıkılçık '' Pirinci Yasaklanabilir

banner294


buraya tıklayınız

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

TOSYA (İHA) – Dünyaca ünlü Tosya Pirinci ‘’Sarıkılçık’’ türünü Ilgaz üreticileri ve Ilgaz Ziraat Odasının patent alarak Tosya’da üretimine engel olmaya çalışıyor.

OSMACIK’TAN SONRA ILGAZ’DA GÖZÜNÜ SARIKILIÇIK PİRİNCİNE DİKTİ.

İlçenin en önemli tarım ürünlerinden olan ve lezzeti dünyaca bilinen Tosya Pirincine Osmancık’tan sonra bu kez de rotayı Ilgaz’ılar çevirdi. Sarıkılçık Pirincinin Tosya’da yetişmediğini iddia eden Ilgaz’ı Çiftçiler; “Sarıkılçık adını Tosya kullanıyor” dedi.

Toplam 190 bin dekar tarım arazisi bulunan ilçemizde sadece Devrez Çayı Vadisi üzerindeki tarım alanlarında pirinç ekimi yapılıyor. Yıllardır yetiştirilen pirinç uzun bir dönemin ardından lezzetiyle ve damak zevkiyle Tosya Pirinci adıyla markalaşırken; Çorum’un Osmancık ilçesinin yaptığı tohum tesciliyle Osmancık 97 pirincinin Tosya’da ekilmeye başlamıştı.

OSMANCIK VE ILGAZ ARASINDA KALAN TOSYA’DA PİRİNÇ ÜRETİMİ BİTME NOKTASINDA

Tosya Aşağı Ova diye bilinen mevkiinde Osmancık Pirinci ekimi devam ederken Çankırı’nın Ilgaz ilçesi Tosya’mızın en önemli ve sadece bu coğrafyada yetişen Sarıkılçık Pirincine gözü dikti.

Ilgaz Ajansı’n haberine göre Sarıkılçık Pirinci Ilgaz ilçesinin 4 köyünde yetişiyor ve 2 bin 5 yüz dekar alanda ekimi yapılıyor. Tosya’da sarı kılçık yetişmediği halde Ilgaz’ın namını Tosya alıyor. Çünkü Fabrika Tosya’da, Pazar Tosya’da, Sarı Kılçık adını Tosya kullanıyor.  Sarıkılçık Pirincine dair konuşmalarını sürdüren Ilgaz’ı Çiftçiler patent istiyor.

Ilgaz Ziraat Odası '' Sarıkılıçık '' pirincine başlatmış olduğu patent çalışması sonucu alacakları Mahreç ile bölgesel ekim alanı yetkisini almış olacak. Sonuçta '' Sarıkılçık'' pirinci sadece Ilgaz sınırları içinde ekimi yapılabilecek

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 11:31

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Çevikoğlu
Ahmet Çevikoğlu - 6 yıl Önce

Çok iyi tespit. Tosyanın adı var. Sahibi yok.Tarlalar boş.Suyu olmayan devrezde yukarı ovalı nasıl pirinç ekecek.Şov peşinde bir gurup iş yapar gibi milletin gözünü boyuyor.Bu gidişle Tosya başka şekil ve kimliklerle anılmaya namzet.

Tosyalı
Tosyalı - 6 yıl Önce

Bu Tosya bu kadar mı yapayanlız, çaresiz, kimsesiz?

Tosyali
Tosyali - 6 yıl Önce

Bizim yetkililer?????? Ne yapıyor bu konuda sormak lazım ama gerçi kime sorulacak

DOST YA
DOST YA - 6 yıl Önce

Eeee... Adı pirinç festivali iken ve festival boyunca en ön planda olması gereken pirinç yerine konserdi, şarkıcı türkücüydü, güreşti geçiştirirsek bu sonucun kaçınılmaz olacağının bilincinde olmamız gerekirdi. Pirinç festivali yerine adı 'Anadolunun Kırkpınarı' olmuştu zaten. Pirinç tanıtımı adına hiç bir etkinlik yer almazken Pirinç Festivali yapıyoruz demek kendimizi kandırmaktan başka bir şey değildi. Bu zihniyet devam ederse tüm Tosya'lı pirinci Osmancık ve Ilgaz'dan satın almaya mecbur kalacaktır...

Salim KAYNAR
Salim KAYNAR - 6 yıl Önce

Hatırladığım kadar daha önce patentler için Ankaraya gidilip gelinmiş ti? Hele bir baraj konuşu vardı. Çiftçinin imdadına yetişecekti. Yoksa yine başka bir bahara mı? Bir Tosyalı olarak bu tür haberleri duyduğumuzda tabiki üzülüyoruz, bundan sonra da üzülmeye devam edeceğiz heral de. Hepinize selamlar

Salim KAYNAR
Salim KAYNAR - 6 yıl Önce

Sakin Karakaş iki yıl önce Osmancık 97nin Hikayesi ve Tosyada garip bir patent alma çabası” başlıklı yazısı ile eleştirmesi üzerine Tosya medyası Karakaştan Tosya pirinci için zehir zemberek sözler; Osmancık çalışıyor Tosya uyuyor manşetleri ile konuyu gündeme almıştı. Ya Sedat kardeş lütfen bu konular ile ilgili yazıları derleyip ilgililere iletebilirseniz memnun olurum. Tosyalı olarak üzülüyorum, Bizler gerçekten uyuyoruz her halde

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307