TOSYA'DA CEVİZ AĞACINDAN DÜŞMEDE ÖNEMLİ ARTIŞ

banner294

Tosya'da 15 kişi ceviz ağacından düştü

TOSYA'DA CEVİZ AĞACINDAN DÜŞMEDE ÖNEMLİ ARTIŞ
banner278

HABER: Sedat Ağacıkoğlu

 Tosya genelinde,son bir haftada da 2’ü ağır olmak üzere 15 kişinin cevizden düşerek yaralandı.

Tosya ilçe merkezi ve bağlı köylerinde son bir hafta içerisinde aralarında kadınların da yer aldığı 15 kişi, ceviz ağacından düşerek yaralandı. Tosya ceviz hasadının ya “çırpma sırığı” denilen ağaç dalı yardımıyla cevizin meyveli dallarına vurularak düşürülmesi ya da cevizin yeşil kabuğunun iyice açmasını bekleyip sallanarak düşürülmesiyle gerçekleştirilebildiğini belirten uzmanlar, bazı vatandaşların cevizin açma döneminde kuşlar ve diğer bazı hayvanlar tarafından toplanması nedeniyle erken çırpıldığını ve düşme vakalarının da büyük oranda bu dönemde gerçekleştiğini kaydetti.

"SALLANMA DÖNEMİNİ BEKLESİNLER"

Cevizin üzerindeki yeşil kabuk açıldığı zaman üzerine çıkıp sallanması gerekiyor. Eğer ceviz çırpılırsa, önümüzdeki yıl gelecek olan filizler de kırılıp aşağı dökülmüş olur. O zaman da verim düşer. İlle çırpılacaksa cevize merdiven kurularak çıkılır ve merdiven ağaca bağlanır. Kendimizi de sağlama alarak ceviz çırpma sırığı ile ince dallarına vurularak aşağıya düşürülür. Eğer merdivenimiz yoksa ve cevize çıkma mecburiyeti doğdu ise cevizin üzerinde kendimizi emniyet kemeri gibi bir halatla dala mutlaka bağlamamız lazım. Ceviz çırparken vurduğumuz çırpma sırığı boşanabiliyor. Bu olduğunda da yere düşme ihtimali çok yüksek.” dedi.

ÜZERİNDE FAZLA KALINCA DÜŞME MEYDANA GELİYOR

Ceviz ağacının üzerinde fazla kalınmaması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, “Bütün bitkiler gündüzleri karbondioksit alır oksijen verir ama ceviz bunun aksidir. Ceviz oksijen alır, karbondioksit verir. Böyle olunca da ağacın üzerindeki insanların zehirlenmesi muhtemeldir. Baş ağrısı ve baş dönmesi yapar. Bu da düşmeye bir etkendir. Cevizin üzerinde en fazla 10-15 dakika kalınmalı.” diye konuştu.

"DALLARI KUVVETLİ DEĞİL"

 Ceviz iyice olgunlaşınca dut sallar gibi sallanır ve ceviz aşağıya dökülür. Ceviz ağacında çok fazla tutunma yeri de yoktur. Ceviz ağacı kaygan bir ağaç olduğu için çoğu dengesini kaybederek düşüyor. Özellikle yağmur yağdığı, çise vurduğu zaman çıkılmaması gerekiyor. Cevizin dalları da çok kuvvetli değildir.

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Zafer ergün
Ahmet Zafer ergün - 10 ay Önce

50 yıllık hekimi.. her yıl pek çok cevizden düşme vakası ile karşılaşırız...insanların önceden uyarılması gerek..doğru tavrınızı dolayı,sizleri kutlarım.esen kalın

Ayrı Bir Öneri
Ayrı Bir Öneri - 10 ay Önce

Bodur ceviz ağacı boyundan çok çok yüksek olan eski ceviz ağaçları resmi bir düzenleme ile belirli bir süre verilerek yetkili birimlerce kestirilmelidir. Yerlerine daha verimli aşılı bodur ceviz ağacı fidanlarının diktirilmesi özendirilmelidir ve zorunlu olmalıdır. Böylece bu tür üzücü kazaların önüne de geçilmiş olur.

Ahmet bayar
Ahmet bayar - 10 ay Önce

Mevlam kazalardan korusun

Hüseyin EKEN
Hüseyin EKEN - 10 ay Önce

https://www.youtube.com/watch?v=jzxdALqNy7M, https://www.youtube.com/watch?v=-I-kS7UFOCs, Sırıkla indirme eskidi artık, geçmiş olsun acil şifalar dilerim.

SIRADAKİ HABER

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif

banner298