Tosya'da Cami Hafriyatından Çıkan Cisim Herkesi Şaşırttı


buraya tıklayınız

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu’nun Tosya İlçesinde geçtiğimiz günlerde tarihi Zobturoğlu camii yıkılarak hafriyat çalışmalarına başlanmıştı. Cami inşaatının temelinin kazımı sırasında kepçe operatörünün kazdığı alanda insan boyunda dev küp bulundu.

Edinilen bilgilere göre ilçenin Zobturoğlu mahallesinde Vakıflara ait olan tarihi Zobturoğlu Cami dernek tarafından hazırlanan yeni proje ile Cami inşaatına başlanma kararı alınmış ve eski cami yıkılmıştı. Yıkım esnasında caminin iç kısmında yer aldığı iddia edilen ve halk arasında rivayete göre caminin etrafından içkili ve sarhoş kişileri geçirmediğine inanılan Kürük Dede mezarı ortaya çıkmış sonrasında Mezar Müftülük ve Cami görevlileri tarafından açılarak geçici olarak Tosya Asr-i Mezarlığa defn edilmişti.

Zopturoğlu Cami hafriyat çalışmasının yapıldığı bu günlerde çalışmalar sırasında toprak altından çıkan dev küp görenleri heyecanlandırdı. Toprağı kazan kepçe operatörü iş makinesinin kovasının bir cisme çarptığını fark etti.  İş makinesinin motorunu durduran operatör kepçeden inerek hafriyat alanında bulunan işçilerle birlikte küpü çıkardı. Olay yerine gelen Tosya Belediyesi yetkilileri yaklaşık insan boyunda olan küpü üstü kapalı bir arabaya yükleyerek kazı alanından uzaklaştırdı.  

Görgü tanıklarını iddiasına göre içi boş olan küpün daha önceden buğday küpü olarak kullanıldığını ifade edildi.

(SDA-

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 22:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem Hızarcı
Adem Hızarcı - 2 yıl Önce

cisim çıktı diye yazacağını küp çıktı diye yazıverseydiniz iyi olmazmıydı, sayın haberci efendi.

Nurhan
Nurhan - 2 yıl Önce

O bir dynos..Yiyecek depolamada kullanılır.O bölgede daha vardır .İyi bir kazı yapmak gerekir.Geç Hitit bölgesi bu bölge...Keşke Tosya'mızda bir müzemiz olsa da sergilense bulunan eserler...

Mert
Mert - 2 yıl Önce

Yaw tarihi ibadet hane yikilirmi hic!! Hangi beyinsiz bunu onayladi. Biree din kisbesi altina gizlenmis cahiller; O guzelim camii restore etseydiniz daha iyi deyilmiydi? Insaati kimbilir kime peskes cekmek icin yikildi.

Selfu
Selfu - 2 yıl Önce

Allah akil fikir versin.Allah askina nerede görülmüş eski yapının yikilp yenisinin yapildigi arkadas en fazla restore edersin Tosya degerlerini bir bir yikiyor yazik..

Alaattin
Alaattin - 2 yıl Önce

İyi ne güzel hemen Kastamonu ya gönderin.

Ekrem baran
Ekrem baran - 2 yıl Önce

Manşete bittim

Eylül
Eylül - 2 yıl Önce

Güzelim camiyi yıkıp betondan yapmak yerine tadilat yapılsaydı da tahta gıcırtılarını duymaya devam etseydik.Beton olunca daha mı makbul oluyor?

Adem Hızarcı
Adem Hızarcı - 2 yıl Önce

Alaattin isimli yorumcumuz,. sizi tebrik ederim. iyi yazmışsınız hemen kastamonuya gönderin diye, tosya ilçemizde daha neler çıkar belkide, hemen kastamonu ya aşırıyorlar böyle güzel antikalarımızı. yapsınlar tosyamızı bir müze. haa kim yapacak kı bi müzeyi, yapacak zat mı var ?

SIRADAKİ HABER