Tosya'da 120 Yıllık Tarihi Cami Kaderine Terk Edildi

banner294


buraya tıklayınız

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

Kastamonu’nun Tosya İlçesi Ekincik köyünde 120 yıllık tarihi Ekincik Cami kaderine terk edilerek yıkılma tehlikesi yaşıyor.

YÜREKLERİ SIZLATAN GÖRÜNTÜ

Bir zamanlar içerisinde Kur'an seslerinin yankılandığı, namazların eda edildiği caminin içi de dışı gibi harabe görüntüsüyle yürekleri sızlatıyor. Yaklaşık 100 yıldır ibadete açık olan ‘’Ekincik Camii’’ olarak bilinen tarihi yapı, yıllardır boş duruyor. Köy merkezindeki cami kaderine terk edildikten sonra vakıf tarafından tescillenerek tadilat çalışması yapılması için gün sayıyor.

Cami Minaresinin şu anki görüntüsü yaşanabilecek büyük bir faciaya adeta davetiye çıkarıyor. Caminin minaresinin yıkılma tehlikesi yaşadığı ve yan tarafa doğru eğildiği görülmekte.

Görüntülerden de anlaşıldığı gibi minare şerefesinin belli bir kısmının yıkıldığı kalan diğer sağlam kısmının ağırlığından dolayı minareyi yana doğru eğdiği anlaşılıyor. 120 yıl önce ahşaptan yapılan minarenin yıkılma tehlikesine karşı köyde yaşayan vatandaşlar tedirginlik yaşamakta.

Ekincik köyünde yaşayan vatandaşlar ‘’ Cami Vakıf tarafından tescilli olduğu için hiçbir şey yapamıyoruz. Caminin bu durumunu yıllardır yazdığımız dilekçelerle yetkililere bildirdik. Artık sizlerde görüyorsunuz eğer bu minare bir gün yıkılır ise çevresindeki evlerde yaşayan insanlarımız hayati tehlike yaşar. En kıza zamanda yetkililerimizden bu cami için bir şeyler yapmalarını rica ediyoruz’’ dediler.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2019, 22:32

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sadık kaygısız
Sadık kaygısız - 4 yıl Önce

Ekincik kadar zengin köy varmı Sedat bey her şeyi devlet den beklenmesin oranın halkı isterse hem tarihi cami yapar artı 2 camide daha yapar

Eses
Eses @Sadık kaygısız - 4 yıl Önce

Sanırım mesele vatandaşların yapıp yapmaması değil mesele vakıfların hem yapmaması hemde başkaları tarafından yaptırılmasına müsade etmemesi. Pek mimari değer algısı oluşturmadı bende. Bu halde durmasındansa yıkılması daha doğru olur düşüncesindeyim.En azından tehlike arz etmez.

İstanbuldan
İstanbuldan - 4 yıl Önce

Vakıf başkanı eyyyyyyly neden ilgilenmiyorsun. İllaki birileri dah mı diyecek

Www
Www - 4 yıl Önce

Kaymakam bey size bu konuda da güveniyoruz...

H.Gul
H.Gul - 4 yıl Önce

Camimizin biran once vakiflar tarafindan tamir edilerek yada onculugunu yaparak kuran kursu olarak hizmete acilabilir.Cunku kuran kursuna cok ihtiyac var hemde o tarihi doku korunmus olur.
Ekincik koyu vatandaşi olarak mutlaka el atilmasini istiyoruz yeterki onculuk yapilsin koylulerimizde kesinlikle yardimci olacaktir.
Bu haberi yapanlara gonulden tesekkur ediyorum en azindan farkindalik yaratmislardir.

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307