TOSYA BELEDİYESİ VE MÜFTÜLÜK CENAZE NAMAZINA BİR ÇÖZÜM BULMALI

banner294

TOSYA BELEDİYESİ VE MÜFTÜLÜK  CENAZE NAMAZINA BİR ÇÖZÜM BULMALI
banner278
banner303

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde son günlerde esnaf ve vatandaşlar Cenaze Namazının nerede kılınması gerektiği yönünde münazara etmeye başladı.

Geçtiğimiz yıllarda ilçenin Namazgah caddesi üzerinde ilçe müftülük binasının yanında bulunan kapalı alanda yer alan Namazgah da Cenaze namazı kılınıyor idi. Cenaze ilanının duyulması ile birlikte çarşı içinde bulunan esnaf koşarak cenaze namazını kılıyor ve Merhumun yakınlarına taziye ve baş sağlığı dileklerini ileterek üzüntülerini paylaşıyordu. Kimi zaman aşırı yoğunluktan ve Trafik karmaşasından şikâyet edilse de esnaf vatandaş ve yaşlılar rahatlıkla cenaze namazı kılıyordu.

Bilindiği gibi Covid 19  ve pandemi sürecinin başlaması ile son 1,5 yıldır Namazgah da cenaze namazı kılınmadı. Cenaze namazları sınırlı sayıda vatandaşın katılımı ile kılınmaya başladı. Pandemi sürecinin devam ettiği günlerde Tosya Belediyesi radikal bir değişikliğe giderek ve bu dönemde olması gerekeni yaparak Tosya Asri Mezarlıkta modern bir Cenaze Gasilhane inşaatını tamamlayarak hizmete açtı.

Vefat eden kişi Belediye ye ait Cenaze aracı ile alınarak Tosya Asri Mezarlıkta bulunan Gasihhanede yıkanıp defin işlemlerine hazır halde tapuda konup yine Tosya Asri Mezarlık içinde bulunan Cenaze Namazı kılınma yerine getiriliyor. Daha sonra Belediye anons sisteminden Cenaze namazının hangi vakitte kılınacağı duyuruluyor.

ESNAF VE YAŞLILAR CENAZE NAMAZINA GİDEMİYORUZ

Son günlerde ilçe esnafının yüksek sesle gündeme getirmeye başladığı Cenaze Namazının kılınma yeri konusunu bizler haber sitemize taşıdık. Esnaf Tosya Asri Mezarlıkta yapılan hizmet için Tosya Belediyesine teşekkür ederken aynı zamanda pandemi sürecinin bitme noktasına geldiği bu günlerde Müftülük yanında bulunan Namazgâhta cenaze namazının kılınması yönünde cenaze yakınlarının tercihine bırakılmasını istiyor. İlçemiz esnafları ‘’ Bizler bir yakınımızın veya dostumuzun vefat haberini aldığımız zaman veya Belediye hoparlöründen duyduğumuz zaman cenaze namazına gitmek istiyoruz. Bu acılı günde yanlarında olmak ve vefat eden merhuma son vazifemizi yapmak istiyoruz. Pandemi öncesinde Namazgah da cenaze namazına katılıyorduk. Şimdi ise cenaze namazı için Tosya Asri Mezarlığa gidiyoruz. Bazen araç bulunmuyor, bazen de yaşlı insanlarımız mezarlığa yürüyerek gitmek zorunda kalıyor. Özellikle havaların soğuduğu bu günlerde Mezarlığa gitmek sorun oluyor. Namaz için gidiyorsun namaz sonrası bırakıp gelemiyor defin işlemi için bekliyorsun. Arada geçen süreç Esnaf ve yaşlılar için zor oluyor. Bizler Belediyeden ve Müftülük den cenaze namazının Namazgah damı yoksa Asri Mezarlıkta mı kılınması nı cenaze sahiplerinin isteğine bırakılmasını istiyoruz’’dediler.  

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2021, 22:45

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
ABDULLAH ARUK
ABDULLAH ARUK - 11 ay Önce

MÜFTÜLÜK BİNASI ALTINA KONFERANS SALONU OLMASI GEREKİRKEN MARKETE KİRAYA VERİLİRSE TABİYKİ TRAFİK SORUNU OLUR DİYANET TİCARET YAPIYOR TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN YILLIK BÜTCESİNDEN ASLAN PAYINI ALIYOR BUNADA KANMIYOR KİRA GELİRİ TOPLUYOR BUNADA KANMIYOR HER CUMA TÜRKİYEDEKİ TÜM CAMİLERLER PARA TOPLUYOR SORARIM SİZE EYY DİYANET PARALAR NEREYE GİDİYOR 2 HANELİ KÖY KALDI CAMİ YAPMADIGINIZ HUTBEDE İSRAFTAN BAHSEDERSİNİZ CEMEATE ASIL İSRAFI SİZ YAPIYORSUNUZ HALKIN PARASIYLA!!

ABDULLAH ARUK
ABDULLAH ARUK - 11 ay Önce

ESNAF OLARAK CENAZE NAMAZININ NAMAZGAH TA KILINMASI GEREKİR MEZARLIK ÇOK UZAK MERKEZDE ÇAMİ ÇOK CAMİDEN ÇIKAN İNSANLAR VE ESNAF GELİYOR CENAZE NAMAZI CEMEATLE KILINIR MEZARLIKTA KAÇKİŞİ OLUYOR?? CENAZE NAMAZININ MEZARLIKTA KILINMASINI BURAYA ALANLARIN VEBALİ GÜNAHI ONLARIN BOYNUNA ESKİ KÖYE YENİ ADETMİ OLUR???

tosyalı
tosyalı - 11 ay Önce

alakasi yok ulkenin her yerinde cenaze namazi agirlikli olarak mezarlikdaki camilerde kilinir.tosyadada mezarlikda kilinmasi dogru karar.gitmek isteyen olursa namazgah onunden servis kaldirilir.cozim budur.eger cenaze namazini kilmak isteyene 1km ötedeki mezarlik uzak geliyorsa servise binebilir

istanbullu
istanbullu - 11 ay Önce

belediyenin uygulaması gayet doğru ,cenaze namazına gitmek isteyen belediyenin servisine biner 1saatini ayırır gider.

Turkmen Sahin
Turkmen Sahin - 11 ay Önce

Belediye veya müftülük bir servis otobüsü ayarlayarak gitmek isteyeni götürebilir. Çözüm bu olabilir.

Oğuzhan
Oğuzhan - 11 ay Önce

İnsanlar da bir garip. Ddaha dün burası cenaze olduğunda kitleniyor, yeri burası değil denmiyor muydu?
Bi karar verin de bizde bilelim...

Sadık Taş
Sadık Taş - 11 ay Önce

Bld nin kararı çok doğru ve güzel.
Cenaze namazı farzı kifaye, yaşlılar ve hastalar gidemez ise üzerlerinden sakıt olur.. Müftülük bu durumu açıklamaktan aciz mi. Yoruma gerek yok.

SIRADAKİ HABER

banner291

banner298