Tosya Belediye ekiplerinden gıda denetimi

banner294

Tosya Belediye ekiplerinden gıda denetimi
banner278

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Belediye ekiplerinden gıda denetimi
Tosya Belediyesi Zabıta Ekipleri tüketicilerin korunması ve gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla hafta içinde denetimlerini sürdürdü.
Denetimler kapsamında açık olan fırın, unlu mamul ve tatlı üretim işletmeleri ile market, bakkal, manav ve kasaplarda işletme hijyeni ve personel hijyeni kontrollerinin gerçekleştirildiği belirtildi. Tosya Belediyesi sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, denetimlere ilişkin Belediye başkanı Volkan Kavaklıgil'in şu değerlendirmesine yer verildi: “Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipleri, hijyen ve temizlik noktasında yapmış oldukları düzenli denetimleri sürdürüyor. Ekipler, kent genelinde farklı noktalarda faaliyet gösteren işyerlerinde hijyen denetimi yaparak genel temizlik konularında uyarılarda bulundu. Halkın sağlıklı gıdalara ulaşımı son derece önemlidir”

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Denetleyeni Denetleyen
Denetleyeni Denetleyen - 1 yıl Önce

Sayın denetmenler, denetler gibi yapmayın gerçekten denetleyin. Gramaj kontrolünün yanısıra hijyen ve temizlik kontrolü de yapın, el tırnak kontrolü yapın, unlu mamuller üretiminde uyulması zorunlu tuz ve maya kullanım oranlarına riayet ediliyor mu onlara bakın, bu işletmelerin, üretim ve satış yerlerinde gıda kodeksi ve tüzüğü kurallarına ve gıda mevzuatına riayet ediliyor mu hijyen kurallarına uyuluyor mu, yoksa ortalığı pislik mi götürüyor bu hususları sık sık kontrol edin, çalışanların üretimde ve satışta çalışabileceklerine dair sağlık raporları varmı? bulaşıcı hastalıklar ve verem gibi hastalıklarlar yönünden sakıncalarının olmadığına dair muayene raporları varmı? halk sağlığı müdürlüğü izinleri varmı? sosyal güvenlikleri varmı? İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı yönünden kontrolleri yapılıyor mu izinleri var mı? İş elbiseleri, eldivenleri iş ayakkabıları var mı yokmu, iş elbiseleri yenimi eskimi temizmi bu hususların tespit edilmesi gerekir. Ekmek ve pide üretimi malumunuz olduğu üzere çok ciddi bir iş olup, işletmelerin bu işi yapabilmek için yetkili gıda mühendisi veya gıda teknikerleri varmı ? Gıda mühendisi veya teknikerleri yoksa, kendilerinin ustalık belgeleri varmı? veya ustalık belgesi olan çalışan sigortalı ustaları varmı, emekli satış elemanlarının ve ustaların sosyal güvenlik destek sigortaları varmı? Satış yapabilmeleri için Sağlık raporları varmı? Tarım müdürlüğü izinleri ve ruhsatları varmı, satış yerlerinin belediye ruhsatları varmı imalat yerlerinin ruhsatları güncelmi? Tarım il müdürlüğü gıda kontrol şubesi kontrollerini düzenli yapıyor mu? Bu hususları sık sık kontrol edin, insanların sağlığı ve hakları ile oynanmasına müsade etmeyin. Kanunlar ve kurallar ne ise uygulayın.

SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif