SURİYE’DE SAVAŞ, AÇLIK VE KIŞ SOĞUĞU

10 MİLYON SURİYELİ AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA -KIŞIN BAŞLAMASIYLA İNSANİ KRİZ BÜYÜYOR!

 SURİYE’DE SAVAŞ, AÇLIK VE KIŞ SOĞUĞU
banner278

buraya tıklayınızİHH İnsani Yardım Vakfı olarak Suriye’de yaşanan insani krize aylardır pek çok alanda yardımlarımızı sürdürüyoruz. Şimdi ise 150’den fazla sivil toplum kuruluşu ile büyük bir yardım organizasyonu daha başlatıyoruz. 3 Aralık Pazartesi sabahı 11.00’da Feshane’de başlatacağımız yardım seferberliğimizin yanı sıra pek çok ilimizde eş zamanlı basın açıklamaları ve duyarlılık programları yapacağız.

Av. Bülent Yıldırım

İHH İnsani Yardım Vakfı BaşkanıSURİYE’DE SAVAŞ, AÇLIK VE KIŞ SOĞUĞU

20 aydır devam eden olaylar sebebiyle Suriye halkı oldukça zor günler yaşıyor. Şehirlerin bombalanması ile halkın büyük bölümü evlerini terk ederek başka şehirlere ve ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

Kasım 2012 itibarıyla
Suriye’de durum tablosu
(Bu veriler sürekli değişmektedir, ayrıca mevcut rakamlar sadece kayıt altına alınan bilgileri göstermektedir)
Katledilen insan sayısı: 47.000

Katledilen çocuk sayısı: 2.148

Yaralı sayısı: 250.000

Tutuklu sayısı: 400.000

Kayıp sayısı: 100.000

Yerinden edilenler (Suriye içinde): 2.500.000

Yerinden edilenler (Suriye dışına gidenler): 600.000

10 milyon insan açlık tehlikesi yaşıyor
Ülke içerisinde 3 milyon kişi evlerini terk etti, ticaret hayatı durma noktasına geldi, hayvancılık ve tarım büyük oranda zarar gördü. Bu sebeple Suriye genelinde 10 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Suriyeli mülteciler Türkiye sınırındaki çadırlarda, elverişsiz koşullarda, yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kış mevsimi nedeniyle çadırlardaki insanlar ciddi sağlık ve barınma problemleri ile karşı karşıya. Bu nedenle Suriyeli mültecilerin koşullarının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması gerekiyor. Mülteci sayısı her geçen gün hızla artarken, yetersiz kalan kamplarda gıda ve diğer ihtiyaçlar da maalesef yeterince karşılanamıyor. Pek çok yerde un bulunamadığından fırınlar hizmet vermiyor. En fazla ihtiyaç duyulan temel gıda malzemeleri; “un”, “şeker”, “pirinç”, “bulgur”, “yağ”.

 

Kilis sınırındaki Babusselam Kampı’nda kalan mültecilerin durumu da gittikçe kötüleşiyor. Havaların soğumaya başlamasından en çok etkilenenler ise çocuklar ve yaşlılar. Kışın gelmesi ile naylon çadırlarda yaşayan mülteciler arasında salgın hastalıkların baş göstermesi an meselesi. Mülteciler için acil olarak gıda, battaniye ve çocuklar için kışlık mont, çizme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kış yardımları kapsamındaki en acil ihtiyaçlar ise, “Çadır”, “Battaniye”, “Elektrikli ısıtıcı”, “Kadın iç çamaşır seti, “Çocuk iç çamaşır seti”, “Kadınlar için içlik, “Çocuklar için içlik”, “Kaban”, “Mont”, “Ayakkabı”, “Bot”, “Şapka”, “Bere”, “Eldiven” ve “Çorap”

 

Olayların başladığı ilk günden itibaren hem Suriye içerisinde hem de Suriyelilerin sığındığı ülkelerde mültecilere yönelik yardım organizasyonları yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Acil yardımlar, sağlık ve sosyal yardımlar üzerine yoğunlaşan İHH’nın mülteci kamplarındaki çalışmaları son birkaç aylık dönemde hız kazanmış durumda. İHH Ekipleri ilk etapta acil kriz durumunun giderilmesine yönelik acil gıda yardımı ve sağlık çalışmaları gerçekleştiriyor. Bölgedeki insani kriz uzun soluklu bir çalışma programı gerektirdiğinden Suriye halkının kendilerine uzanacak yardım eline ihtiyacı var, çocuklar açlık ve hastalıkla yüz yüze. Bizler 150’yi aşkın STK olarak ülkemizin duyarlılığıyla ve dayanışma ruhuyla, herkesi mazlum Suriye halkına yardıma çağırıyoruz.

 

 

İHH İnsani Yardım Vakfı

Kastamonu Gönüllüleri

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2012, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER