Ramazan Pidesinde Gramaj ve Zam Gerçeği

banner294

Ramazan Pidesinde Gramaj ve Zam Gerçeği
banner278

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Tosya’da Ramazan Pidesine Gizli Zam

Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden olan Ramazan Pidesi ’ne Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Odası (KESOB) tarafından yapılan gramaj düşürülmesi ve yeni zam uygulamasına Tosya ilçesinde vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandı.

202O yılında Tosya ilçesinde Ramazan Pidesi               

400 gram Sade Pide                 :  3,00 TL          

400 gram Yumurtalı Pide          :  3,50 TL

2021 yılında Tosya ilçesinde Ramazan Pidesi

350 gram Sade  Pide          :  3,50 TL          

350 gram Yumurtalı  Pide   :  4,00 TL

2020 yılı Ramazan Pidesinde gramaj ve pide fiyatları ile 2021 yılı gramaj ve pide fiyatlarını karşılaştırdığımızda yapılan zam oranı % 33 olarak ortaya çıkıyor.

Tosya ilçesine en yakın Kargı, Osmancık ve Ilgaz’da  Ramazan Pidesi fiyatları geçtiğimiz yıl pide fiyatları ile zam yapılmadan vatandaşa satış yapılır iken Tosya ilçesinde gramaj düşürülerek yapılan zam vatandaşların tepkisine neden oldu ve yetkilerden çözüm bulunması istendi.

2016 yılında Ramazan ayında pide fiyatlarına gelen %32 zam sonrası o dönemin Belediye Başkanı Kazım Şahin ilçede hizmet veren Fırıncılarla toplantı yaparak KESOB tarafından yapılan zam oranını Belediye ile istişare yapmadan ‘’Yol Kesen Baş Kesen’ ’gibi davranarak zam yapmanız hiç etik olmadı diyerek zam oranlarının aşağı çekilmesini sağlamıştı.

2019 yılı Ramazan ayında yine gündeme gelen Ramazan Pidesi fiyatlarında zam sonrasında Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil fırıncılar ile yaptığı toplantı sonrası Ekmek fiyatlarında vatandaşı memnun edecek fiyat belirlemesi yapılmıştı. Başkan Kavaklıgil o gün basına yaptığı açıklamada ‘’yapılan bir zulümdür ‘’ diyerek tepkisini koymuştu.

Bu gün gelinen noktada vatandaşlar tekrar yetkilere seslenerek Ramazan Pidesi fiyatlarını makul bir fiyata çekilmesi yönünde talep ve istekte bulundular.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2021, 13:10

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan ekin
Ramazan ekin - 1 yıl Önce

İlce yerel yönetim bunlar yapılırken ne işle meşgul acaba tenetim mekanizması ne işe yarar yada denetim için sadece haber yapılmasını ı bekler marketler ayrı Bi sorun bunu cozumu u halk mı bulacak acaba? Madem yapılacaksa zam yapılsın bu oyunlara gerek varmı ne solense az yazıklar olsun.

ev hanımı
ev hanımı - 1 yıl Önce

bizde pide almayız olur biter napalım bizi duyan yok nasıl olsa ekmeğimize devam

EŞREF Bezcioğlu
EŞREF Bezcioğlu - 1 yıl Önce

Pidenin tanesini 5 tl yapsalar onlara yine az gelir.

ev hanımı
ev hanımı - 1 yıl Önce

duyun bizi insanlık olarak zor durumdan geçiyoruz ramazan ayı bereketli mübarek ay bu ayda gramaj düşüklüğü birde zam neyin nesi pide almıyacaz alamayız yetkililer duyun

HÜSEYİN PEKER
HÜSEYİN PEKER - 1 yıl Önce

Bir paket sigara 15 TL bir kişi içiyor günlük. 4 pide alınca 4 kişilik bir aile karnını doyuruyor günlük. Fiyatlara tepki göstermeye kimsenin hakkı yok. Çöpe atanlara gösterin tepkinizi .

Yorumcu
Yorumcu - 1 yıl Önce

Piyasa şartlarına göre bu fiyatlar normaldir. Herşey pahalı zaten pide fiyatlarına takılmayalım.

Osr
Osr - 1 yıl Önce

Bu tosyanin esnafini doyuramayiz

Engin baki
Engin baki - 1 yıl Önce

Şimdi pideye zam gelmiş millet ne bu diyor ama aynı şey sivi yağa gelince kimsenin sesi çıkmıyor ozeliklede bu haberi yapan kişi yada domates yada farklı bisey ama siz konusu ekmek olunca hemen haber yapıyor tabi yabacak çünkü başka haber bulamıyor beki hiç bu haberi yapan kişi baktimi un fiyatlarına baktimi susam fiyatlarına bakdimi yumurta fiyatlarına bakdimi asgari ücretle yo kafasına göre yazmış maksat haber olsun

SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif