ORTALICA OVASI CUMHURBAŞKANLIĞI KARARI İLE BÜYÜK OVA OLDU

banner294

ORTALICA OVASI CUMHURBAŞKANLIĞI KARARI İLE BÜYÜK OVA OLDU
banner278

Haber : Sedat Ağacıkoğlu

Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızla geliştiği ovalar, büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.

Ovaların sınırları içinde yer alan onaylı planlı alanlar ile kararın yayımı tarihi itibarıyla tarım dışı kullanıma için verilmiş alanlar kapsam dışında tutuldu.5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 14. Maddesi kapsamında Kastamonu ilinde Ortalıca Ovası Büyük ova koruma alanı belirlendi,

        Tarım  arazilerinin  korunması,  geliştirilmesi,  sürdürülebilir  ve  planlı  kullanımını sağlamak amacıyla 16/7/2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nun 14 üncü maddesi ile Resmi Gazete'de yayımlanan Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlamasına Dair Yönetmelik'in 17, 18 ve 19 uncu maddelerinde büyük ovaların belirlenmesi ve korunmasına ilişkin uygulamalar yer almaktadır.

     Tapu kayıtlarında yer alan " Büyük ova koruma alanı içerisinde kalmaktadır " şerhi,  satış işlemine engel teşkil etmemektedir. Ancak şerh bulunan parselin satışının 5403 sayılı kanunun 8 inci maddesi kapsamında incelenmesi ve değerlendirilmesi yapılacaktır. Tarım arazisi olan parsellerin üzerinde yapılacak her türlü yapının (tarımsal yapı olsa dahi ) Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün iznine tabi olduğu bilinmelidir.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2021, 12:03

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uzman
Uzman - 11 ay Önce

Bilmeden nasil piuango vurdurdunuz....

SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif