KASTAMONU VALİSİ YAŞAR KARADENİZ'DEN ÇÖZÜM BULMASINI İSTEDİ

KASTAMONU VALİSİ YAŞAR KARADENİZ'DEN  ÇÖZÜM BULMASINI İSTEDİ
banner278

buraya tıklayınız

Sayın Kastamonu Valimiz Yaşar Karadeniz'e ilettiğim mesajımı aynen sunuyorum.
Sayın Valim,

Tosya’da yaşayan ve halen faal olarak mesleğini icra eden Kastamonu Barosunun kıdemli avukatlarından biriyim.
Bu yazım ilçemiz Kaymakamı sayın Deniz Pişkin hakkında kişisel şikâyet değil Korona ile mücadele kapsamında bu konudaki Face deki sayfasına yaptığım itirazlarımın tekrarı mahiyetinde uygulamanın yanlışlığını ayrıca yüksek makamlarının takdirine sunmaktır.
Hukuka saygı kadar inancımızda kanunlara, kurallara emirlere uymayı zorunlu kılması yönünden uyulacak olmakla birlikte bu kararın ilçemiz tarımına verdiği zararlar bir yana Korana ile mücadele yönünden faydasızlığı ve hatta zararlı olduğu yönünde ilçe halkımız tarafından yapılan haklı uyarıların sonuçsuz kalması karşısında bu konudaki yoğun şikayetleri mesleğimiz gereği sayın makamlarına iletme lüzumu duyuyorum.
Sayın Valim
Hükümetimiz tarafından ekilmeyen bir karış toprak bile bırakmayın uyarıları yapılarak, tarımın teşvik edildiği, Korona ile mücadele kapsamında da seyahat kısıtlamasının kaldırıldığı, park ve bahçelerde bulunmanın serbest bırakıldığı televizyonlardan sosyal mesafe kurallarına uyularak açık havada bulunmanın faydaları sayılmasına rağmen Sayın Tosya Kaymakamımız Deniz Pişkin, Face’deki sayfasındaki duyurusunda 01.06.2020 tarihinden sonra da Korona ile mücadele kapsamında çok önceden aldığı ,bağlara gitmek için önce çiftçi belgesi istenen, bilahare tapu kaydı ibrazı ile yetinilen ve sonuçta bağ sahipleri için bağlara gitmenin 3 gün serbest 4 gün yasaklanması sonucunu doğuran kararının kaldırılması beklenirken devam ettiğini açıklamıştır
Sayın Valim,
İlçemizde bağ ismi verilen tarım arazilerinde, genelde yazın ikamet edilmekle birlikte bazı mahallerde adeta yaz ve kış ikamet edilen mahalle şekline gelmiş yerleşim yerlerinde sürekli ikamet edildiği gibi, bir kısım bağlarda da yaz kış oturulduğu her türlü meyve ve sebze tarımı yapıldığı malumdur.
Bu yerlerde budama, ilaçlama sebzeler için ekim dikim sulama ot biçme gibi zorunlu ve zaruri ihtiyaçları karşılama yönünden 4 gün bağlara gitmenin kısıtlanması kararı üzülerek belirtmek isterim ki her sene mutlaka zamanında budanması gerekir üzüm bağlarının budanamaması sonucunu doğurduğundan üzüm bağlarının birçoğunda maalesef geri dönülmez harabiyete neden olmuştur.
4 gün bağlara gitmenin yasaklanması yüzünden meyve bahçelerin ilaçlanması da çoğu yerde mümkün olamamış, işçilere yaptırılan yeterli dikimlerde yaptırılamadığından çoğu bahçe boş kalmıştır.
Bu işler için 3 gün yetmiyor mu denilemez gerek işçi tedariki ve gerekse bu işi meslek edinmiş ilaççılardan alınması gerekir sıra yanında ilaçlamanın 15 20 günde bir tekrar edilmedikçe faydasız olması ve mevsimin tabii sonucu yağmur nedeniyle de bahçelerde gerekli ilaçlama da yaptırılamamıştır.
Sulamanın da sıraya bağlanması sonucu sulanamamanın getireceği zarara ilaveten çıkacak ihtilafları da izaha gerek yoktur.
Sayın Valim,
Yukarda sayılan bağ ve bahçelerimize yönelik olumsuzluklar bir yana Korana ile gerçek mücadele için her yerde gerekli ve zorunlu maskesiz dolaşmanın engellenmesi ve sosyal mesafe kurallarına ve temizlik kurallarına uymanın temini ve takibi yerine, ne yazık ki tıbbi bir gerekçesi olmaksızın meskûn mahallerden uzakta açık mahallerde izole yaşamanın salgını önlemede faydası da göz ardı edilip, halkın bağ ve bahçesine giderek şehir içindeki insan yoğunluğunun azalmasının da kısmen engellenmesi mahiyetindeki bağlara gitmenin 3 gün serbest 4 gün yasaklanması, bu kararı takip ve temin için de ısrarla bağ ve bahçe yollarının kapatılması ile uğraşmak buralara görevliler tayin etmek sonuçta Corana ile mücadele yönünden de zararlı sonuçlar doğurmaktadır.
Takdiri sayın makamlarına ait olmak üzere bilgilerine saygı ile sunarım.01.06.2020
Av. Mehmet Hüsamettin Önsavaş

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 18:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandas
Vatandas - 1 yıl Önce

Avukat bey cok hakli .bag yollarını denetleyen memurlari marketlerde sosyal mesafeye uymayan maske takmayan kisiler ve mahalle aralarında oturan kadin ve yaslilari sokaklarda dip dibe oyun oynayan çocukları denetlemek icin görevlendirilse daha faydalı olur

A.Orhan Sarı
A.Orhan Sarı - 1 yıl Önce

Sayın Av. M. Hüsamettin Önsavaş beyefendi.
Dertlerimize tercüman olduğunuz için çok teşekkür ederim.
Havaların ısınmasıyla su ve sulama problemleri daha da artacaktır.
Yedi gün bile zaman zaman yetersiz olurken, üç gün nasıl yeterli olacak?
Tüm bağcıların bu konuda yanınızda olduğu kanısındayım.
Saygılar sunarım.

Tosya için...
Tosya için... - 1 yıl Önce

Kastamonu valiliği mizin açıklamasında seyahat kısıtlamanın kaldırıldığı dışarıdan gelenlerle ilgili karantina şartından bahsedilmediginden sosyal mesafe maske hijyen konularına deginilmisken Tosyada hala normalleşme sürecine gecilememistir..Şehir giriş çıkışlarında zaten iş yogunluklari çok olan güvenlik güçlerimizin beklemesinin covidle mücadelede elzem olmadığını düşünüyorum..bir isyerindeki vakaların teması tespit edilmişken gerekli bina apt karantina ya alismisken bütün Tosya kısıtlama yapılarak önlem alınmasını normalleşme sürecinde zaten bunalan insanları sahada bunaltacagini düşünüyorum...Tosya şehir bağ köy arası insan sirkulasyonun çok olduğu haliyle ciftciligin sanayi kadar önemli olduğu bir yer...Yetkililerin bunların gözönüne alarak temaslı lokasyonlari karantina almasını uygun buluyorum..

Tosyalı
Tosyalı - 1 yıl Önce

Nokta . . .

Anlayana çok şey anlatılmış . . .

muhittin kılıç
muhittin kılıç - 1 yıl Önce

kalemine yüreğine sağlık avukat bey sosyal medyada çok yazdık ama sesimizi duyuramadık
bir apartman dairesinde en az 30 kişi ikamet eder bir bahcede ise 2 yada 3 en saglıklı izole bahcede olur katılıyorum saygılarımla

Ali Karabacakoglu
Ali Karabacakoglu - 1 yıl Önce

Avukat bey çok haklı SAYIN valim Ben Kastamonu yolu tarafındaki Bağların KOPRETIF Baskaniyim orya bolgeden geçen yağmur yağmayınca kuru dere. Ben 2 yılda secimle gelen şu işleriyle uğraşan suyumuzun çok az kısmi kendinden çıkan geri tarafı kuyudan elektirikle çıkarılan aylık 13 bin tl tutan ücreti muhasebe maliye ticaret odası aidat ve işçi çalıştırma. Bir tarafı 10 günde bitecek yer 35 günde bitti bağcı yök yasaklardan beri gece 20 sürüyordu şimdi 45 gün tabiki nikahlar kavgalar görevli arkadaşlar benim her belgem olmasına rağmen geçit vermiyorlar Tosyanin yeşilliği kuruyor yağmur yağdı sel geldi oralarda duranlar hemen TLF ettiler gece 02.de jandarmanın yanında evim gitdim polis dediler polise gitdim 02 saat muhlet verdiler görevliler TLF açmıyorlar eşimi alarak suları kesmeye uğraşırken zamanın darlığından gece karanlığından ve sel.den uğraşırken toprağın yumuşaması ağacın aşağı eğilmesi KARANLIKDA aceleden kafamı vurup bır muddetbas dönmesi eşim olmasa ya sel yada ark dediğimiz yeden akan suya.sonuc ölüm ona rağmen bağda kalanlar şu yüzünden nikahlar. Eskiden bu görevi yapan bır arkadaşa ücretini vererek vaktin dolması polisin kimlik nosu alması ve cevza. Geri geldiğimde 04 de Türkiye geneli şok.cikma yasağı olduğu gece görevli memurlara sorun bütün vücudum kan lekesi içinde. Zaten bagdakilerde o kanamayı görüb kavga olmayışı ondandır hemen bağ bahçe yasağının kalkması.ne gece 'ne gündüz kontrol yök olacak kavga veya daha fazlasından mesul deyilim.istifa edemiyorum virüs nedeni ile nede görevimi yapamıyorum. Bekleyen görevli arkadaşlar kop. Ark sulama bilmiyorlar emir var geçemezsin.Aslen Ticaret odasının verdiği belge ve benimde bağ bahçe ikametgah almama rağmen izin vermiyorlar.asil hastalık oralarda olmaz en ufak yer 05 dönüm çoğu yer 35 dönüm 400 üyeli bağ bahçe var. Bunlara mutlaka bir çözüm elektirik kesilecek ücret ödenmedi.o zaman.kimse yasak demez çok zor durumda kalırız zaten aramızda bile nikahlar başladı lütfen yardımcı olun yoksa cinayete ramak kaldı. Halk bunalım içinde.Saygi ve Hürmetlerimle.

Turkmen Sahin
Turkmen Sahin - 1 yıl Önce

"Emekliliği bağımda güzelce geçirecektim oldu mu şimdi kaymakam bey" serzenişi başka bişey değil.

Nermin sungur
Nermin sungur - 1 yıl Önce

Sayın kaymakam beyin kararları yerinde dır bu kararlar zaten ülke genelinde alinan kararlar doğrultusundadır


SIRADAKİ HABER