İBRAHİM ERÇELEBİ GÖZYAŞLARI İÇİNDE DEPREM GECESİNİ ANLAATI

banner294


buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Tosya'nın yaşadığı en büyük felaketlerden birisi olan Tosya depremi 26 Kasım gecesi 22:20 civarında meydana geldi. Depremin büyüklüğü 7.2 idi. Resmi rakamlara göre 2824 kişi hayatını kaybetti resmi olmayan rakamlara göre ise bu sayı daha da fazla. Gece vakti yağmur çiselerken, büyük bir uğultunun ardından meydana gelen gelen bu deprem her ailenin yüreğinde derin yaralar açtı.

Öyle ki bu acı olaydan sonra yaşananlardan İbrahim Erçelebi o gecede yaşananları www.tosyahaberleri.com haber sitemize anlattı. '''O gece 3 katlı evimiz bir anda yıkıldı ve ben kardeşimle enkaz altında kalmıştık. İnsanlar sürekli bağırıyordu.Hava çok soğuktu.Babam sürekli bağırarak dedemi,beni ve kardeşimi arıyordu. Enkaz altından çıkarıltıkdan sonra ne yapacağımızı bilemedik. Aç ve susuz kaldık. Devlet yardımı yoktu. Birde ibret olsun diye söylüyorum o dönemde zalim bir kaymakam vardı.İnsanlara eziyet ederdi.Ölen insanları yıkayacak imam bile yoktu. O günlerde Kızılay kısıtlı da olsa çadır ve yemek yardımı yapmış. Tosya ilçesi Hanönü meydanına kurulan çadırlarda kalan halka kızılay tarafından yemekte dağıtılmıştı'' dedi.

Bir yandan soğuk ile mücadele edilirken bir yandan da yaşam mücadelesi veren halk bu durumdan çok etkilenmiş destanlar ve şiirler yazılmıştır bu kara gün için.Çok sayıda ölüm olması yaşanan acının tarifsizliğini de ifade eder.
Bu yaşanan deprem Tosya da varolan tarihi yapıların göçüp , yıkılıp tarih sayfalarına gömülmelerine neden olmuştur.Onlarca tarihi yapı ile birlikte Tosya Meraşi Abdurrahman Paşa Camisininde Minaresi kaymış ama cami ayakta kalmıştır.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2019, 00:10

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydın KILIÇ
Aydın KILIÇ - 4 yıl Önce

Öncelikle İbrahim ERÇELEBİ amcamızın ellerinden hürmet ve saygı ile öpüyorum..Kendisi tarihe tanıklık eden o günleri yaşayan bir insan..Rabbim Tosya" mıza böyle acı bir günü bir daha yaşatmasın...

Mustafa ateş gökçe öz koyu
Mustafa ateş gökçe öz koyu - 4 yıl Önce

ALLAH BIR DAHA BÖYLE ACI LAR GOSTERMESIN INŞALLAH

Saim
Saim - 4 yıl Önce

Allah memleketi korusun. O geceyi cocuk olarak gecirmis buyuklerimize tekrar gecmis olsun. Bu depremle ilgili başka yaşayanlardan daha detayli anlatımlar olursa cok memnun oluruz.

Yusuf keklikci
Yusuf keklikci - 4 yıl Önce

Allah bir daha o günleri göstermesin tüm olmuslerimize de rahmet eylesin

Hasan Çakmak
Hasan Çakmak - 4 yıl Önce

Sevinçten köyünde yaşıyorum,bu depremde dedem Abdulhalim Balcı TOSYA’da çöken hastane binasında vefat etmiş,dedemle birlikte bu depremde vefaat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum mekanları cennet olsun, Rabbim bir daha böyle afet vermesin.

Mert
Mert - 4 yıl Önce

Vay be ibrahim amca. Sen gencliginden ates gibiydin. Ama konusman hic degismemis

MEHMET  A K Y O L
MEHMET A K Y O L - 4 yıl Önce

RABBIM BIDAHA YASTMASIN

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307