Fransaya yaptırımlar tamam gibi

Fransız Senatosunda soykırım inkarını suç sayan yasa kabul edilirken Ak Parti yönetimi parti genel merkezinde toplandı.

Fransaya yaptırımlar tamam gibi
banner271

buraya tıklayınız

Fransa Senatosunda Ermenilerin iddialarına yönelik düzenleminin görüşüldüğü saatlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti Genel Merkezinde parti yönetimini topladı

Milliyetten Abdullah Karakuşun haberine göre yaklaşık 5 saat süren MYK toplantısında Fransa Senatosundaki görüşmeler takip edildi. Toplantının bir bölümüne Kayseriden gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

DAVUTOĞLU BUNDAN SONRAKİ SÜRECİ ANLATTI

Davutoğlu parti yönetimine son gelişmeleri ve bundan sonraki süreci anlattı. Tablonun Senatoda katılımın az olmasından dolayı olumsuz olduğu üzerinde duran Davutoğlu, Sadece tasarıya destek verenler katılıyor. Bundan önceki süreçte de böyle olmuştu. Bu nedenle tasarı çıkar dedi. Davutoğlu MYKnın ardından Erdoğan ile 1.5 saat daha görüşerek son gelişmeleri değerlendirdi.

ERDOĞAN GRUPTA TEPKİ VERECEK

Toplantıda üyeler Fransaya sert tepki verilmesi ve yaptırımların da kalıcı olması gerektiği üzerinde durdu. Tepkiyi ve yaptırımları Erdoğanın bugünkü AK Parti grup toplantısında vermesi benimsenirken, yaptırımların parti değil devlet politikası vurgulanması öne çıktı. Toplantıda Fransa Senatosunun kararına karşı uluslararası bütün hukuki yolların aranması da benimsendi.

TARTIŞILAN YAPTIRIMLAR

Kulislerde Fransaya yönelik 2. etap yaptırım olarak açıklanabilecekler arasında şunlar tartışılıyor:

- Uluslararası bütün hukuki yollar aranacak.
- Yaptırımlar geçici değil kalıcı olacak
- İlk kararda kısa bir süreliğine geri çekilen Türkiyenin Fransa Büyükelçisinin bu defa kalıcı olarak daha uzun süre geri çekilmesi.
- İsraile olduğu gibi diplomatik ilişkilerin en az seviyeye indirilmesi.
- Kamu ihalelerine Fransız firmalarının kesinlikle alınmaması.
- Türkiyenin Fransadaki askeri ateşesinin geri çekilmesi. Fransanın Ankaradaki askeri ateşesinin akreditasyonunun iptal edilmesi.
- Türk hava sahasının Fransız askeri uçaklarına kapatılması.
- Türk kara sularının Fransız askeri gemilerine kapatılması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER