Fonlar Para Dağıtıyor TOSYA Bakıyor

Bugün ülkemizde Avrupa Birliği Fonları hızlı bir şekilde vatandaşın bireysel kalkınmasına katkı sağlamaya devam etmektedir.

Fonlar Para Dağıtıyor TOSYA Bakıyor
banner278

buraya tıklayınız

Tarımsal kalkınma Ajansı

 Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı

 Orman Bakanlığı’nın özel ağaçlandırma destekleri

 TÜBİTAK destekleri

 Kos geb destekleri

 Tarihi Kentler Birliği destekleri

 Devlet Planlamanın destekleri

 Eğitim Öğretim Destekleri

  Ve bu şekilde onlarca destekler sürmektedir. Bu fonlar birkaç yıl sonra tamamlanarak Avrupa Birliğinin belirlediği süreç son bulmuş olacaktır. Tosya Gelişmiş sanayisi ,tarımsal alanlarının genişliği Orman ürünlerinin ve Orman sanayiinin zenginliği bu fonlardan yararlanmaya en uygun ilçelerden birisiyiz.

 Ama bakıyoruz son yıllarda  ilçemiz bu fonlardan yararlanamamaktadır. Bu fonlardan yararlanmak sıradan vatandaşların başaracağı bir iş değildir. Kesinlikle bir kamu kuruluşunun veya esnaf odaların öncülüğünde başarma imkânı bulunmaktadır.

 Çünkü bu fonlar ciddi, donanımlı, işinin erbabı, deneyimli kişilerle çalışıldığı takdirde mümkün olmaktadır. Bu şekilde çalışan danışmalık şirketlerine proje hazırlattırmak  zahmetli ve maddiyatı yüksek olan işler .

Bu yüzden ;Tosya Belediye ve Kaymakamlığın öncülüğünde Ziraat Odası, Esnaf Odası, Şoförler odası, Marangozlar Odası ve diğer sivil toplumsal kuruluşlar ve benzeri kuruluşların bir araya gelerek güçleri oranında maddi külfetini karşılamak suretiyle kendine özel bir binada sekretaryası olan; proje danışmanlık ve hazırlama dalında uzman bir proje hazırlayan bir danışmanlık ekibi kurmaları. Projesi ve yatırımı olan vatandaşlar ve Sanayiciler bu birimden faydalanmalıdır.

 

Ama ne yazık ki Bu işin öncülüğünü yapması gereken kurum ve odalar bu güne kadar farklı konularda ve seçim telaşesinden bu konuya gereken önemi verememişlerdir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
RASİM ESEROĞLU
RASİM ESEROĞLU - 9 yıl Önce

günaydın. yeni mi haberiniz oldu.
ülkemizde ilk uygulamaları yapılan hibe yardımlarını ilçemize bu konularda öncülüğünü yapabilmek,bölgemizin kalkınmasına bir nebzede olsa fayda sağlayabilmek için 2004 yılında srap proje kaynaklarından el dokumacılığın geliştirilmesi,ahşap üzerine ağaç oymacılığı sanatının geliştirimesi adına ve son olarak tarımsal kalkınma desteğinden ekincik köyü kooperatifimiz adına ; tahl ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi ''tesisi kazandırılmış
sizinde belirttiğiniz gibi lokomotif görevi görmesi gereken kurumların tıkanık bürokrasisinden bu ilçe çok şeylerini kaybetmektedir.
saygılarımızla

SIRADAKİ HABER