Eğitim Bir-Sen İlçemizde Serbest Kıyafet Eylemini Başlattı

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen İlçe Temsilciliğinden yapılan açıklamada Memur Sen ve Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi Mesut ŞEKER;

Eğitim Bir-Sen İlçemizde Serbest Kıyafet Eylemini Başlattı
banner278

buraya tıklayınız

Kamu kurum ve kuruluşlarında 30 yıldır süren kılık ve kıyafet dayatması günümüz Türkiye’sine yakışmamaktadır. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen ailesi olarak temel hak ve özgürlükleri hiçe sayan, kamuda başörtüsü yasağı dâhil kamu görevlilerinin saçı, bıyığı, ense tıraşı, kazağının yakası, pantolonunun kumaşı ve ayakkabı topuk boyuyla ilgilenen darbe ürünü yönetmeliğin acilen kaldırılmasını istiyoruz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında kılık ve kıyafet özgürlüğü talebiyle yürüttüğümüz, “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” kampanyasında topladığımız 12 milyon 300 bin imzayı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hükümeti temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’e teslim etmiş ve gereğinin yapılmasını istemiş bulunuyoruz.

Anayasal açıdan hiçbir meşruiyeti olmayan, 1982’den bu yana binlerce insanın mağduriyetine neden olan darbe kalıntısı kılık ve kıyafet yönetmeliğinin kaldırılması yolunda attığımız adımlarda kararlı olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. 30 Kasım’da Meclis önünde, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde ülke genelinde yaptığımız basın açıklamalarını, 2 Ocak’ta bir günlük sivil itaatsizlikle ortaya koymuş, devamında ise bir ay süren ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ kampanyası başlatmıştık. Kampanyamız, Türkiye’de bir ilke vesile olmuş ve bir ayda İlçemizde 5000’e yakın imza ve Türkiye genelinde 12 milyon 300 bin imza ile adeta rekor kırılmıştır. Kampanyamıza Aktif Eğitim Sen, Kamu-Sen ve KESK kurumsal olarak olmasa bile binlerce üyesi ile destek vermiş ve milletin talebinin yanında olduklarını göstermişlerdir. Kampanyamızı, Türkiye genelinde açılan imza stantlarında günlerce nöbet tutarak yürüten, mahallesinde, işyerinde elinde imza formları ile destek toplayan, teklifimize katılarak imza atan milyonlara yürekten teşekkür ediyoruz.

Yıllarca hayatları zindan edilen ve geleceği karartılanlar için, kamusal alan yalanıyla ötekileştirilen ve örselenenler için de özgürlük talebini içeren 10 milyon imza kampanyasında millet gereğini yapmış, 10 milyon imzanın da üstüne çıkarak 12 milyon 300 bin imzayla iradesini ortaya koymuştur. Sıra, milletin taleplerini dikkate alması için hükümetin iradesini ortaya koymasındadır.

Eğitim-Bir-Sen olarak milletin talebini yansıtan imzalara sahip çıktık ve 18 Mart itibarıyla eğitim kurumlarına serbest kıyafetle gitmeye başladık. Memur-Sen, konfederasyona bağlı bütün sendikaların destek vereceği eyleme ilişkin yönetim kurulu kararı almıştır.

Eğitim-Bir-Sen olarak çağdışı yönetmeliği kaldırtmak için elimizden gelen hiçbir gayreti esirgemeyecek, örgütlü gücümüzü harekete geçireceğiz. Hükümetten beklentimiz; kamuda çalışmak için kadınlara başı açık olmayı dayatan, temel hak ve hürriyetler açısından düşünüldüğünde ise başörtülü bayanlara zulmeden ucube yönetmeliği, darbecilerle birlikte tarihin çöp sepetine atmasıdır.

Yaptığımız sivil itaatsizlik eylemine katılan tüm Memur Sen ve Eğitim Bir Sen üyelerine, destek veren Aktif Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen üyelerine teşekkür ediyor yönetmelik kalkana kadar sivil itaatsizliğe devam çağrısı yapıyorum.


Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2013, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER