Dünya barışı için bisikletle yola çıkan 36 kişi Tosya’ya geldi

Dünya barışı ve dinler arası dua etmeye dikkat çekmek için Polonya'dan yola çıkan 36 kişiden oluşan


HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 


KASTAMONU (İHA) - Dünya barışı ve dinler arası dua etmeye dikkat çekmek için Polonya'dan yola çıkan 36 kişiden oluşan ‘’Nınıwa Team’’ ekibi bisikletle yaklaşık 5 bin kilometre yol kat ederek Kastamonu’nun Pirinci ile ünlü Tosya ilçesine geldi.

Yaklaşık 2 ay önce Polonya'dan bisikletleriyle yola çıkan ‘’Nınıwa Team’’ ekibi yaklaşık 5 bin kilometre yol kat ettikten sonra dün gece Tosya’ya geldiler. 36 kişiden oluşan ekip ilk önce ilçede Mehmet Akif Ersoy İlkokulu bahçesine gelerek çadır kurdular. Okul Müdürü Şener Şen’in sürpriz bir şekilde gelerek okul bahçesine çadır kuran yapancıları misafir ederek olayı emniyet güçlerine ve ilçe Milli Eğitim Müdürü Volkan Pullu’ya bildirdi. İlçe Kaymakamı Yusuf Cıbır, Dünya barışı için yola çıkan misafirlerin yağmur altında açık alanda kalmamaları için İlçe Kapalı spor salonunda konaklamaları yönünde yetkililere talimat verdi.

 Şu ana kadar Polonya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan ve Ermenistan da aralarında bulunduğu 5 ülkeden geçerek Türkiye'ye ulaşan 36 Polonya vatandaşı Tosya’da mola vererek bir gece konakladılar. Tosya’dan Ayrıldıktan sonra sırayla Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyetini ziyaret edecek olan ekip son durağı Polonya olacak.

 Ekip sözcüsü Wreczycka, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, ‘’Dünya barışı ve dinler arası dua etmek için bisikletlerle yola çıktıklarını belirtti. 15 Ülkeyi kapsayan bu yolculuğa 36 arkadaşının katıldığını ifade ederek bunların 14 bayan 22 si Erkek olduğunu ve aralarında 12 evli çiftin bulunduğunu söyledi. Ekip sözcüsü olarak konuşmasına devam eden Wreczycka ‘’Günde ortalama 150 km yol alıyoruz sadece yemek ve uyumak için mola veriyoruz. Tosya’ya Akşamüstü geldik ve çadır kuracak bir yer aradık.Okul bahçesine çadırlarımızı kurmak istedik fakat görevliler yağmur altında kalmamamız için bizleri spor salonunda misafir etti bizler bundan dolayı mutlu olduk ‘’dedi. Dünyadaki savaşlara ve her gün çatışmalar yüzünden ölen insanlara dikkat çeken Wreczycka  Yılmadan amaçlarına ulaşmak için pedal çevirip, barış için dua edeceklerini ve bunun için toplam 10 bin kilometre daha yol kat etmeyi planladıklarını anlattı.

 Wreczycka Tosya’da bir gece kalacaklarını dile getirerek, Türkiye'de gittikleri her yerde çok iyi ağırlandıkları ve kendilerine gösterilen ilgiden dolayı Tosya’da yetkililere ve Polislere çok teşekkür ediyoruz.

Dünya Barışı ve dinler arası dua için Tosya’da bir gece konaklayan 36 kişiden oluşan bisikletli ekip Pazar sabahı ilçeden ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2016, 19:16

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nevzat
Nevzat - 6 yıl Önce

Benim iyi niyetli misafir perver Tosyali hemserilerim ve
guzel ulkemin guzel insanlari.
Yurt disinda yasiyan bir hemseriniz olarak sunu belirtmek istiyorum.
yurt disindan gelen bu tur kisiler, asla gercek amaci gibi gosterdikleri,
amac icin gelmezler. Asil amaclarini basit halkimizin inanacagi seylerle
orter ve gizlerler.
Bu tur topluluklarin icinde cok iyi gizlenmis ajan, biyolog, yer bilimci vb konulari
arastiran kisiler saklanir.
bu kisiler gittikleri yerlerden cesitli ornekler toplar corafi koordinatlarini
isaretler bagli olduklari yere gizli bilgileri iletirler.
Bizlerin aklina gelmiyecek turlu entirikalari vardir.
Aklinizdan bunlari cikarmayin.

SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif