CUMA NAMAZINI PARAYLA KILIYORUZ

banner294

CUMA NAMAZINI PARAYLA KILIYORUZ
banner271

buraya tıklayınız

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Tosya Müftüsü Halil İbrahim Sabırlı bu haftaki Cuma vaazında son günlerde ilçede halk arasında konuşulan ve toplanan yardım paraları ile ilgili olarak ‘’ Cuma Namazını parayla kılıyoruz’’ yönündeki söylentilerin ayyuka çıkması üzerine cemaati uyardı.

Müftü Halil İbrahim Sabırlı Mer’aşi Abdurrahman Camide Cuma namazı öncesi Zekât konulu vaazı sonrasında merkezi sisteme bağlı tüm cami cemaatine yaptığı duyuruda Cuma namazı sonrasında tüm camilerden Hamza Baba Kur-an Kursu için yardım toplanacağı duyurusu yaptı. Daha sonra Cuma namazı yardım toplanması eleştirilerine cevap verdi. Son günlerde camilerde toplanan yardımlarla ilgili olarak ‘’ her Cuma namazı sonrası yok Kur-an Kursu yok cami inşaat veya tamiratı adı altında yardım toplanıyor. Biz Cuma namazını parayla mı kılıyoruz’’ yönünde sözler konuşulmaya başlandı ve bunlarda bize kadar geldi.

Şunu açıkça söylemek isterim ki peygamber efendimiz bir Hadis-i Şerif de ‘’Yarım hurma ile de olsa Cehennemden korunmaya bakın’’ demiştir. Bizle hoca olarak cemaatimizi hayır konusunda uyarmak ve bilgilendirmek zorundayız. İsteyen Cuma namazı çıkışında hayır yapar isteyen yapmaz. Kimseyi zorlamıyoruz. Ama şunu unutmayın ki biz hayır yapmaya vesile olmak istiyoruz. Hayır yapmak bir Müslümanın karakteri olmalıdır. Biz bu yardımı Hamza Baba Kur-an Kursu öğrencilerimiz için istiyoruz burada yetişen hafızlarımız siz cemaatimizin yardımları ile faaliyetlerine devam etmektedir. ‘’Cumayı parayla kılıyoruz’’ diye yapılan konuşmalar çok yanlıştır bizleri ve hayır yapmayı kendine karakter edilen Müslüman kardeşlerimizi oldukça üzmektedir. Şimdiden yapacağınız yardımları Allah-u Teala yüce dergahında kabul etsin. Cumanız mübarek olsun’’ dedi. 

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yoksulun halinden binlerce maaş alarak anlayan diyanet çalışanları
Yoksulun halinden binlerce maaş alarak anlayan diyanet çalışanları - 12 ay Önce

Türkiye'nin en fazla camisine sahip ilçeler başında gelen ve doluluk oranı bir elin parmağını geçmeyen Tosya müftüsü farkında herhalde her yere cami yapılarak islamiyetin korunmayacağından.

Rasyonel Bakış
Rasyonel Bakış @Yoksulun halinden binlerce maaş alarak anlayan di - 12 ay Önce

Eğer ilçede görev yapan 250 din görevlisi var ise, her biri bir aylık maaşını bağışlamış olsa örneğin toplamda asgari 1.875.000,00- TL yapar ve bahse konu kur'an kursuna ait derneğin borcu kapanır. Her cuma caminin çıkışına iki tane yetkili veya yetkisiz insan görevlendirip, kutu açıp 3 tl, 5 tl, 10 tl, 20 tl, 50 tl bağış toplamanın bir anlamı var mı? bilemiyorum. Ve her hafta istenmesi, maddi yönüyle değil başka türlü sıkıcı oluyor. Maddi ve manevi yönden Gelişmiş bir topluma yakışmıyor sanki. Sanki çok eski çağlarda ki değişik yerlere, fakir topluluklara ait gelenekler, görenekler, örf adetler, kültürler ve alışkanlıklar gibi geliyor insana sanki.

Tosyalı
Tosyalı - 12 ay Önce

Milleti dinden camiden uzaklastirdiniz sonra da çocuk azarlar gibi konuşmayın etmeyin. Bu güzel ilçe eskilerde yardım konusunda ilini geçmiş bir yerdir sayın müftü. Sorarak öğrenerek ya da kayitlariniza bakarak bunu idrak edebilirsiniz. Benim hemşehrim konuşuyorsa boş konuşmaz. Biraz da imam cemaat meselesi. Nerde yanlış yapıyoruz diye önce kendinize sonra da mensubu olduğunuz teşkilata sorun. Mutlaka cevaba ulaşırsınız.

tosya
tosya - 12 ay Önce

ilk önce müftü hocalar vaiz verenler yardımı başlasalar cami, comaatide görsün

Güzel İlçem
Güzel İlçem @tosya - 12 ay Önce

Hocaefendilere alma ellerinin olduğu gibi verme ellerinin de olmasını önemle tavsiye ederim. Kendilerini maddi yönden çok çok hem de çokca vermeye alıştırsınlar kendilerini.

Vatandaş
Vatandaş @tosya - 12 ay Önce

Vermediğini nerden biliyorsun sui zandan kaçının.

ABDULLAH ARUK
ABDULLAH ARUK - 12 ay Önce

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN YILLIK BÜTCESİNİN ASLAN PAYINI DİYANET ALIYOR PEKİ BU PARALAR NEREYE GİDİYOR İSTİYEN YARDIM EDER İSTEYEN ETMEZ DOĞRU PEKİ HER CUMA HER BAYRAM ARTI ÇARŞI PAZARLARDA ELİNDE MAKBUZ PARA TOPLANIYOR BUNA NEDİYORSUNUZ İNSANLARI CAMİDEN DİNDEN SOĞUTUYOR SUNUZ İKİ HANELİ KÖY KALDI CAMİ YAPILMADIK CAMİ ÇOK CEMEAT YOK İSRAF DEYİLMİ BU YAPILAN MADEM MÜSLÜMANIZ KEZA DEVASA TOSYA MÜFTÜLÜK BİNASI ARTI MÜFTÜLÜK LOJMANI KÜÇÜÇÜK TOSYADA DEVASA BİNA ARTI DÜKKANLARINDAN GELEN KİRALAR NEREYE GİDİYOR BUNUN PARASI YAZIK ÇOK YAZIK ÜLKE BÖYLE BÖYLE BATIYOR SORUYORUM SİZE EY DİYANET DİNDE İSRAFA YER VARMI BUKADAR CAMİ İSRAF DEYİL Mİ NAMAZ GAHIDA KAPADINIZ PANDEMİYİ BAHANE EDEREK TOSYALI MEZARLIKTA KILIYOR CENAZE NAMAZINI ORAYIDA KİRAYA VERİN DE BARİ GELİR GELSİN BOŞ KALMASIN YAZIK

Oğuzhan
Oğuzhan - 12 ay Önce

Zaten insanlar evine pide alacak parayı zor buluyor bide müftü bey çıkmış karakter meselesidir diyor.
İnsanlara vicdan yaptırmak niye? Ayıptır yahu, günahtır yahu

mahmut
mahmut - 12 ay Önce

milletin cebinde para yok.neden bahsediyor bu.o eskidenmiş.artık millet gününü kurtarmanın derdinde...

Samimi Tavsiye
Samimi Tavsiye - 12 ay Önce

Sayın imam efendilerin cuma günleri cuma namazından sonra cami çıkışında kutu açıp, mendil açıp veya halktan birilerine açtırıp bağış elde etme yönteminden en kısa zamanda vaz geçmeleri lazım. Bağış elde etmek için daha gelişmiş sistemler yöntemiyle bağış elde etmeliler. Örneğin kızılay gibi gsm telefon sms sistemleri, bankacılık sistemleri, yazılı ve görsel medya, sosyal medya ve diğer gelişmiş modern sistemler kullanılarak bağış geliri elde edilebilir. İnanın cami çıkışında kişilere makbuzsuz, belgesiz toplattırılan bağış elde etme yöntemi hiç şık olmuyor, ilkel bir toplum görüntüsü veriyor. Ayrıca bu yöntem yasalmıdır, yasal değilmidir bilemiyorum, oda ayrı bir konu. Hafta da bir cemaatle cuma namazı kılmak için camiye gidebiliyoruz, İnanın insanın cebinde 10 tl parası bile bulunmuyor çoğu zaman, öyle bir süreçten geçiyoruz. Çıkışta camii kapısının önündeki para toplayan görevliler insanın gözünün içine bakıyor, para olmayınca utancımızdan başımızı önümüze eğip öyle geçiyoruz. Ayrıca bu yöntemle belgesiz kayıt dışı toplanan bağış paraları halk arasında dedikodulara sebep olmakta ve çok konuşulmakta, fitneye neden olmaktadır. Ayrıca halkın artık bilinç düzeyi çok yükseldiğinden, diyanetin bütçesini çok iyi bilmekte, diyanet vakfının varlıklarını, imkanlarını, binalarını, kira gelirlerini, yurt binalarını, üniversitelerini, sosyal tesislerini, misafirhanelerini, bankalardaki mevcut parasını, turizm ve hac gelirlerini, sair gelirlerini çok iyi biliyor. O sebeple; mahdut sınırlı bir gelirle hayatını geçimini sürdüren bu saf temiz müslüman halkı fazla yormadan, dedikoduya, fitneye, huzursuzluğa sebep olmadan, kafalarına fazla iş vermeden imam efendilerin bu eski model bağış toplama yönteminden vazgeçerek, modern sistemlerle bağış geliri elde etme yöntemlerine geçmeleri tavsiye olunur, önemle rica olunur.

Hüseyin mütevelli
Hüseyin mütevelli - 12 ay Önce

Hava raporunda soğuk sıcak yağmur kar fırtına bunları dinliyorsan tedbir ister al ister alma cezai hükmü yok din ğörevlilerinin de sizlere ahiret kadar dünyadada bu hayrın bir karşılığı olacağı kazanmak kaybetmek senin tercihimdir.


SIRADAKİ HABER

banner291

banner307