CHP KASTAMONU MİLLETVEKİLİ HASAN BALTACI'NIN BASIN AÇIKLAMASI

CHP KASTAMONU MİLLETVEKİLİ HASAN BALTACI'NIN BASIN AÇIKLAMASI
banner278

buraya tıklayınız

-BASINA VE KAMUOYUNA-
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, partisinin hafta sonu gerçekleştirilen Tosya kongresinde iktidarı sert bir dille eleştirirken, iktidar milletvekillerine de “benim verdiğim kanun tekliflerini siz Meclis’e getirin ben el kaldırayım” çağrısında bulundu.
Tosya kongresine katılımın yüksek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Milletvekili Baltacı,  kongre salonundaki heyecanın ilk seçimde CHP’nin iktidarını işaret ettiğine vurgu yaptı.
AKP’nin en çok oy aldığı Tosya’yı görmezden gelmeye devam ettiğini 24 Haziran’dan bu yana Meclis’e taşıdığı ve çözümünü istediği sorunların halen bekletildiğini belirten Milletvekili Hasan Baltacı; sağlıktan eğitime, istihdamdan tarıma kadar birçok konuda AKP’ye yüklendi.
GÖGÜS HASTALIKLARI UZMANI
1.5 YIL ÖNCEDE YOKTU ŞİMDİDE YOK

Kastamonu’nun en önemli iki sorunundan birinin sağlık olduğunu belirten Milletvekili Hasan Baltacı, Tosya’dan Çankırı’ya her gün 5 minibüs kalktığını, çoğunu da hastaların doldurduğunu dile getirdi.
1.5 yıl önce Plan Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanı Faruk Koca’ya Tosya’nın doktor ihtiyacı ile ilgili bilgi verdiğini ancak halen bu eksiklerin tamamlanamadığını belirten Hasan Baltacı, “çok defa Tosya’ya gidip geldim. Çok defa da Meclis kürsülerinde Tosya’nın sorunlarını dile getirdim. Çözüm bekleyen sorunları dile getirmeye devam edeceğim. İktidara ve tek adam düzenine olağanüstü oy oranıyla destek vermiş Tosya aynı zamanda bizimde evimizdir. Hangi partiye oy verdiğine göre bir ilçenin sorunlarını öne alıp o ilçenin sorununu öne aldım ya da ötelemedim. Tosya’ya özel önem göstermeye çalışıyorum. Çünkü siz iktidara ne kadar çok oy verirseniz verin, onların sizi görmezden geldiğini düşünüyorum.  İktidar Tosya’yı görmüş olsa; devlet hastanesine Göğüs Hastalıkları uzmanı, Nöroloji uzmanı gönderirdi. Ben 1.5 yıl önce Plan Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanı Faruk Koca’ya 40 bin nüfuslu Tosya’da Göğüs Hastalıkları uzmanı olmadığını söylemiştim, bugün halen yok, şimdide yok! Göz doktoru 15 gün var, 15 gün yok! Kastamonu’nun en büyük ilçesinde 1 tane Çocuk Uzmanı var, 1 tane Ortopedi Uzmanı var, 1 tane Kadın Doğum Uzmanı var. O yüzden bugün Tosya’dan Çankırı’ya günde 5 minibüs gidiyor. Tosya’da oy oranımız ne olursa olsun biz Tosya’mızın sorunlarını gündemde tutmaya, eksiklerin tamamlanması için mücadele etmeye devam edeceğiz. 21’nci yüzyılda doğum oranları biliniyorken, genç nüfus ve yaşlı nüfus biliniyorken, ihtiyaçlar biliniyorken neden Devlet Hastanesi’ndeki hekim sayısı planlanamıyor bunu kendimize sormamız lazım. Bu cevap çok basit. Siyaset öncelik meselesidir, siyaset tercih meselesidir. İktidarın tercihi Tosya Devlet Hastanesi değil, Kastamonu Devlet Hastanesi değil. İktidarın tercihi çok açık ve net olarak hasta garantili Şehir Hastaneleridir. Yandaş müteahhitlerine yaptırdığı şehir hastanelerine gösterdiği özen kadar bizim devlet hastanelerimize özen gösterilmiyor.” diye konuştu.
CUMHURİYET MAHALLESİ’NDE OKUL YOK
Bir diğer önemli sorunun eğitim olduğuna dikkat çeken Milletvekili Baltacı, il genelinde olduğu gibi Tosya’da da öğretmen açığının ücretli ve sözleşmeli öğretmenlerle kapatılmaya çalışıldığına dikkat çekti.
Tosya’nın en büyük mahallesinde okul olmadığını belirten Hasan Baltacı, “Eğitim ilimizin en büyük iki sorunundan biri. İl genelinde 603 öğretmen açığı var. Tosya’mızda 30 sözleşmeli, 18’de ücretli öğretmenle bu açık kapatılmaya çalışılıyor. Öncelikle şunu söylüyorum; Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz. Öğretmen öğretmendir. Öğretmenlerimize hak ettiği değer mutlaka verilmeli, bunca öğretmen açığı varken, 500 bine yakında ataması yapılmayan öğretmen öğrencileriyle buluşmayı beklerken gerekli adımlar acilen atılmalıdır. Ayrıca en büyük ilçemizin en büyük mahallesinde Cumhuriyet Mahallesinde okul yok. Okullar mutlaka çocuklarımızın ulaşabileceği mesafede olmalı” ifadelerini kullandı.
YANDAŞLARIN VERGİ BORCUNU SİLMEK
YERİNE SANAYİCİNİN BORCUNU YAPILANDIRSAYDINIZ FABRİKALAR
KAPANMAZ, İŞÇİLER İŞİNDEN OLMAZDI

Tosya’nın yaşanan ekonomik krizden ilk etkilenen ilçelerin başında geldiğini bir kez daha vurgulayan Milletvekili Hasan Baltacı, AKP’nin tercihini sanayiciden yana değil, yandaş şirketlerin vergi borcunu silmekten yana kullandığını kaydetti.
Tosya’da onlarca fabrikanın kapandığını, binlerce işçinin ise işsiz kaldığını hatırlatan Milletvekili Baltacı, “Yine geçen yıl ‘bu ülkede kriz yok, işsizlik sorunu yok’ diyenlere Meclis’ten seslenmiş o zaman Tosya’ya gidelim bakalım demiştim. Tosya’nın marangoz esnafını gezdim. Tosya’da çarkın dönmediğini gördüm. Bir kapının, bir sehpanın, bir mobilyanın hangi süreçten geçtiğini, nasıl emek harcandığını bilmeyenler Tosyalı marangozların içinde bulunduğu durumu bilmez. Menteşesi ithal, çivisi ithal, boyası ithal, tutkalı ithal, kerestesi pahalı olan marangozlar bugün artık üretmez durumdalar. Tosya’daki sanayicilerimizi gezdim. En çok dert yandıkları husus sigorta ve vergi giderleri oldu. En çok dert yandıkları husus elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar ve kredi borçları oldu. Yeri geliyor iktidar bir KHK ile kendi yandaş şirketlerinin, Cengiz Holding’in 425 milyon liralık vergi borcunu siliyor. O şirketlerin vergi borcunu silenler, Tosyalı sanayicinin, esnafın kredi borçlarını neden yapılandırmıyor? Eğer Tosya’daki sanayicimizin borçlarını yapılandırsanız, eğer yandaş şirketlerinize vermiş olduğunuz desteğin yarısı kadar Tosya’daki sanayicimizin elektriğine, doğalgazına destek vermiş olsaydınız fabrikalar kapanmaz, binlerce işçi işinden olmazdı” dedi.
SİZ MECLİS’E GETİRİN BEN EL KALDIRAYIM
Gerek BAKAP ile ilgili verdiği kanun teklifi, gerekse Tosya pirinci, Taşköprü sarımsağı ve Kastamonu Siyez buğdayına alan bazlı ürün desteği sağlanması ile ilgili sunduğu kanun teklifi hakkında da AKP’li milletvekillerine çağrıda bulunan Hasan Baltacı, “siz Meclis’e getirin ben evet diyeyim” ifadelerini kullandı.
BAKAP’ın kurulması halinde Kastamonu’nun ek yatırım avantajlarından faydalanabileceğini, alan bazlı ürün desteği teklifinin yasalaşması halinde Tosyalı pirinç üreticisinin dönüm başına 120 lira destek alacağını belirten Milletvekili Hasan Baltacı, “Meclis’e bazı kanun teklifleri verdim. Dedim ki ; nasıl GAP varsa, DOKAP varsa, KOP varsa, DAP varsa birde Batı Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığı kurulsun dedim. Kastamonu, Çankırı, Sinop, Karabük, Zonguldak ve Bartın’ı içine alacak, bu illerimize yatırımların artmasını sağlayacak bir kanun teklifi verdim. Defalarca Kastamonu’nun 5’nci teşvik bölgesine alınması gerektiğini dile getirdim. Şimdi diyorlar ki biz memleketimiz için her şeyi yaparız diyorlar. Şimdi bu kanun teklifi sanayicinin işine yaramayacak mı? Kastamonu’nun 5’nci teşvik bölgesine alınması Kastamonu’da yatırımların artması anlamına gelmeyecek mi? Neden destek vermiyorlar, neden görmezden geliyorlar? Yine Kastamonu’nun coğrafi işareti olan özel ürünlerine alan bazlı ürün desteği verilsin dedim. Bu konuda hazırladığımız kanun teklifini Meclis’e sundum. Eğer bu kanun teklifi yasalaşırsa; Tosya pirincine, Taşköprü sarımsağına, Siyez Buğdayına dekar başına destek verilecek. Bu ülkede fındığa alan bazlı ürün desteği veriliyor. Kayısıya alan bazlı ürün desteği veriliyor. Neden Tosya pirincine, Taşköprü sarımsağına, siyez buğdayına alan bazlı ürün desteği verilmesin. Teklifimiz yasalaşırsa Tosya pirinci üreticisine bu sene dönüm başına 120 TL, gelecek sene ise 130 TL destek verilecek. Sonraki yıllarda yapılacak destek ödemeleri, tüketici fiyat endeksindeki artışlardan az olamayacak. Diğer coğrafi işaretli ürünlerimiz için de benzer destek talebimiz oldu. Coğrafi işaretli ürünlerimize sahip çıkalım dedim ama iktidar bunu da görmedi. Şimdi çağrıda bulunuyorum; Eğer çiftçinin yanındaysanız, eğer işinin, sanayicinin yanındaysanız ve benim verdiğim kanun tekliflerini beğenmiyorsanız; bu teklifleri siz Meclis’e getirin ben elimi kaldırayım ve evet diyeyim” şeklinde konuştu.
47 VİRAJ SAYABİLDİM!
Tosya’nın yol sorununun acilen ele alınması gerektiğini bir kez daha dile getiren Milletvekili Hasan Baltacı şunları söyledi;
“Sürekli Tosya’ya gelip gidiyoruz. Aynı yolu kullanıyoruz. Saymaya çalıştım, 47 viraj sayabildim. Hep söyledim. Şu Tosya yolunu yapalım dedim. Üretim üssü olan Tosya ile Kastamonu arasındaki bağı güçlendirelim, Tosya kendisini Ilgaz’ın öbür tarafında kendisini üvey evlat hissetmesin dedim. Ama daha atılmış tek bir adım yok.”
KAPIDA KDV YÜZDE 8 OLMALI
Mobilya da KDV’nin yüzde 18’den 8’e düşürülmesini olumlu bulduğunu kaydeden Milletvekili Baltacı, “Mobilya da KDV yüzde 8’e düşürüldü. Olumlu bir gelişme ama girdi maliyetleri düşürülmeden bu indirim tek başına düşünülen faydayı sağlayamayacağını düşünüyorum. Mobilyada KDV 8 ama kapı üretiminde, satışında KDV oranı halen yüzde 18. Kapı üretiminde de KDV’nin yüzde 8 düşülmesi gerekiyor” diye konuştu.
TOSYA’NIN SORUNLARINI
GÜNDEMDE TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Tosya’nın sorunlarını gündem de tutmaya devam edeceklerini, çözümü için mücadele göstereceklerini belirten Hasan Baltacı sözlerini şu cümlelerle tamamladı;
“Bugün Türkiye’de geniş tanımlı işsizlik rakamı 8 milyona ulaştıysa, 5 milyon insan Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur prim borcunu ödeyemediyse sağlık hizmetinden, ilaç alma hakkında yararlanamama tehlikesi yaşamışsa Cumhuriyet Halk Partisi’nin daha çok mücadele etmesine ihtiyaç var demektir. Bugün üreten köylü perişansa, mazotuna, ilacına gübresine güç yetiremiyorsa, tarlası, traktörü ipotek altındaysa, ürettiği ürün para etmiyor ve bu ülkeye pirinci, sarımsağı, buğdayı dışarıdan ithal ediyorsa Cumhuriyet Halk Partisi mücadeleden bir an olsun geri duramaz. Cumhuriyetin kalkınmacı siyaseti sayesinde kurulan tüm fabrikalar, bütün işletmeler teker teker satıldıysa, Şeker Fabrikaları, Kağıt fabrikaları, PETKİM’i, Telekom’u elden çıkarıldıysa mücadeleden vazgeçemeyiz. Bu ülkenin evlatları bir inat uğruna Libya çöllerine gönderiliyorsa, kadınları artık her gün IŞİD vari yöntemlerle öldürülüyorsa, yoksul çocuklarına devletin cemaatlere terk ettiği yurtlarda cinsel istismarda bulunuluyorsa Cumhuriyet Halk Partisi’nin kongresi umutla yarınlara ulaşmayı bekleyen tüm vatandaşlarımıza sahip çıkmalıdır, çıkacaktır. Bir kez daha şunu ifade etmem gerekirse Tosya’nın sorunları gündemde tutmaya devam edeceğiz. Biz Tosya’yı üvey evlat olarak görmüyoruz, evimiz olarak görüyoruz. Alınan oylar, yapılan tercihler başka bir konu. Ama biz Tosya’yı gündemden düşürmemeye gayret edeceğiz. Sizin her sorununuz bizim sorunumuzdur. Bu kongreyi de bu bilinçle ele alıyoruz. Eksik bıraktığımız bir konu varsa Meclis kürsüsünden tekrar tekrar dile getireceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2020, 16:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çözüm Ortağı
Çözüm Ortağı - 2 yıl Önce

Ahşap kapı, panel kapı, mobilya kapı, işlemeli kapı, lake kapı ve kontraplak sunta laminat gibi malzemelerden yapılan kapılar inşaat yapı malzemesi tanımına mı girmektedir? Yoksa mobilya tanımına mı girmektedir. Soruyu önce böyle sormak gerekir. Bence ahşap malzemeden yapılan her kapı mobilya sınıfındadır. İnşaat malzemesi sınıfında değidir. O sebeple kapı imalatının kdv oranı % 8 olmalıdır. Sanki marangozlar odası ile ticaret ve sanayi odası yetkili metcilere durumu izah etmiş ve başvuru yapmış olsalar ahşap malzemelerden imal edilen her türlü kapıda kdv % 18 den % 8 e indirilir gibi geliyor. Meslek Odaları çalışırsa olur bu iş.

Çalışma Ekonomisti ve Endüstri İlişkicisi
Çalışma Ekonomisti ve Endüstri İlişkicisi - 2 yıl Önce

Ülkemizde, bilindiği üzere devletimizden maaş almayan kesim kalmadı gibi bir şey. Sadece özel sektörde gerçek asgari ücretten çalışan kesimler hariç. O sebeple, özel sektörde gerçek asgari ücretten çalışanlara da halen fiilen çalışmaya devam etmeleri koşulu ile 1800 gün hizmeti tamamladıktan sonra 1800 ile 3600 gün aralığında hizmeti olanlara aylık 250 tl, 3600 ile 5400 gün aralığında hizmeti olanlara aylık 500 tl, 5400 ile 7200 gün aralığında hizmeti olanlara aylık 750 tl, 7200 günden yukarı hizmeti olanlara da aylık 1000-tl seyyanen, aile geçimine katkı tutarı adı altında devletimizin yetkili sosyal kurumlarınca maaş hesaplarına ödeme yapılmalıdır önerisidir. Hem böylece işverenlerin maliyetide yükselmemiş olur. Örneğin, 7200 günden yukarı hizmeti olan asgari ücretten çalışan bir çalışan, aylık 2324 tl işvereninden, 1000-tl de sosyal kurumdan olmak üzere toplam 3324 tl maaş almış olur. Bu tutarı da bir miktar rahatça harcamış olur, dolayısıyla devletimizin yetkili kurumuda bu harcamaların içerisindeki vergilerini de dolaylı vergi olarak tahsil etmiş olur. İzah edilen bu öneri, özel sektörde asgari ücretten çalışanların en azından belirli bir refah seviyesine ulaşmasını sağlamak için çözüm önerisidir. Bu öneriyi milletvekilimiz sayın Hasan Baltacı' ya Türkiye Büyük Millet Meclisi' ne kanun teklifi olarak sunmasını rica ediyorum.

Analiz Sentez
Analiz Sentez - 2 yıl Önce

Tosya pirincinin kilogram fiyatı, 1960 yıllara kadar 1 kg tereyağ fiyatı ile aynı imiş. Şimdi günümüzde safi tereyağının perakende satış kgr fiyatı marketlerde 50 tl, müstahsilin pazardaki satış fiyatı da 45 tl dir. O sebeple sadece Tosya ya özel damga uygulamasından geçmiş tosya pirincinin perakende satış fiyatı 45 tl olmalıdır. Örneğin yıllık 10 kgr Tosya Pirinci tüketen bir kişi 450 tl ödeyebilmelidr. Tosya pirincinin kgr perakende satış fiyatı yine 1960 lı yıllardan 1990 yıllara kadar da 3 lt motorin fiyatına eşitmiş. Dolasıyla Bu stratejik natürel doğal ve katkısız sağlıklı bir ürün için çok büyük bir tutar değildir. Ziraat Odası gerekli çalışmaları yapar, üyesi olan müstahsillerin hakkını arama adına yetkili mercilere gerekli başvuruları yaparsa tosya pirincinin perakende kgr satış fiyatını 45 tl na getiremez ise de; 3 lt motorinin satış fiyatına getirebilir kanısındayım. Pirincin hakettiği gerçek fiyatından satılabilmesi, üretim maliyetlerinin belirlenmesi, fiyat istikrarının sürekliliğinin sağlanması için ziraat odası "tosya pirinç üreticileri üretim ve pazarlama kooperatifi" ünvanıyla bir üretim ve pazarlama kooperatifi kurulmasını sağlaya bilir, öncülük edebilir. Boş boş oturmamak lazım. Çözüm çok kolay gibi sanki.

Sentez Analiz
Sentez Analiz @Analiz Sentez - 2 yıl Önce

Bir tabak pilavıda lokantada 100 TL ye yeriz değil mi Analiz Sentezci?

istanbullu
istanbullu - 2 yıl Önce

tosyaya dr gelir durmaz çünkü tosya şehir değil büyük bir kasaba görümünde.çarşıya bir yabancı girse,
turist gelse millet uzaylı görmüş gibi bakıyor.önce kahve önünde oturmayı yasaklamak lazım.birde dedikoduyu da yasaklamak lazım.

Tosyalı
Tosyalı - 2 yıl Önce

DEVLET DOĞUYU KALKINDIRMAKTAN DOLAYI UNTTU BATIYI TOSYAYI. O VEREN BİZ EKMEĞİ YİYEN DOĞULULAR

Oğuzhan
Oğuzhan - 2 yıl Önce

Bir yanda bir gün bile Tosya lafını ağzını adına almayan yıllardır oy verilen Köylü efendi,
Diğer yanda Tosya'dan oy almamış Hasan Baltacı.
Bir yanda tüm gücü elinde olan ve bizzati parti yönetiminde olan Köylü efendi,
Diğer yanda az bir canıyla var gücüyle uğraşan Hasan Baltacı.
ne desem bilemedim dostlar...

Matemetik Çözüm
Matemetik Çözüm - 2 yıl Önce

3 lt motorin 6,68x3 lt = 20,04 olunca 1 tabak pilavı lokantada 20-TL sına yersin 100-TL ye değil.

Matematik Hesap
Matematik Hesap - 2 yıl Önce

Şimdi 1 tabak pilav 9.-TL = 1 kgr pirinç 9-TL 1 kgr pirinç 20-TL olunca lokantada 1 tabak pilavda 20-TL olur.


SIRADAKİ HABER