CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI
banner278

buraya tıklayınız

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI
Camiler birlik ve beraberliğimizin sembolüdür.  Müslümanlar olarak acılarımızı ve sevinçlerimizi paylaştığımız kendilerine sığınarak huzura erdiğimiz mübarek mekanlardır.  Camiler sadece beş vakit namazın,  bayram ve cuma namazlarının kılındığı bir ibadet mekanı değildir.  Asrı Saadetten günümüze Müslümanların yaşadığı her yerde hayatın merkezinde olmuştur camiler.  Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke'den Medine'ye hicretlerinde daha Medine'ye varmadan,  Medine'ye yakın bir mesafede Kuba denilen köyde 14 gün kadar kalmışlar ve bu süre zarfında Kur'an'da da kendisine işaret edilen Kuba mescidini inşaat etmişlerdir.  Bu mescidin yerinde bu gün daha büyük bir mescit inşa edilmiş ve Medine'ye giden hacılar ve umreciler tarafından ziyaret edilmektedir.  Camiler,  zengin- fakir, amir- memur,  patron- işçi ve benzeri farklılık ve statülerin hepsinin ortadan kalktığı herkesin eşit bir şekilde Allah'ın huzurunda saf tuttuğu en müstesna yerlerdir.  
   Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Medine'ye geldiklerinde de ilk yaptıkları iş yerini tespit ederek bir mescit yapmak olmuştur. Bu gün Mescid-i Nebevi denilen bu mescidde yüz binlerce kişi aynı anda namaz kılabilmektedir. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in kabri şerifleri de bu mescidin içinde bulunmaktadır.
    Asr-ı saadet'te mescit / cami,  Müslümanların her türlü işinin görüldüğü bir merkez durumundaydı.  Allah'ın huzurunda saf tutup cemaatla namaz kılınan bir ma' bet,  okuma yazmanın öğrenildiği, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin Kuran-ı Kerim'i öğrettiği, sohbetleri ile Sahabesini yetiştirdiği bir mektep, her türlü idari işlerin ve siyasi görüşmelerin yapıldığı bir yönetim merkezi,  adli işlerin görüldüğü bir mahkeme ve benzeri toplumun her işinin görüldüğü bir merkezdi.  Zaman içinde yine cami merkezli ve camiden ilham alarak  oluşturulan birçok kurum camilerden müstakil olarak ayrı yerlerde hizmet verir olmuşlardır.  Bu gün de camilerimiz içlerinde ibadet edilmenin yanında toplumun milli ve manevi yönden beslendiği birlik ve beraberliğimizin teminatı olarak önemli görevler icra etmektedirler. Tabii ki camiler sadece dört duvardan müteşekkil binalar değillerdir.  Camiler bu fonksiyonlarını caminin görevlisi imam, müezzin ve  birlik ve beraberlik içinde cemaati ile yerine getirirler.  Bu manada din görevlisi,  taştan tuğladan yapılan binaya ruh veren orada yapılan ibadete imamlık/ önderlik eden kimselerdir.  Memleketimizin en ücra köşelerine kadar yayılmış camilerimizin görevlileri  Bayram, düğün, doğum, gibi Sevinç günlerimizde, vefat, felaket ve kaza gibi kötü günlerimizde de yanımızda bulunan kendileri ile sevincimizin çoğaldığı, acılarımızın azaldığı fedakar gönüllülerdir. Diyanet İşleri Başkanlığımız camiler ve din görevlileri haftası olarak belirlenen 1 ila 7 Ekim tarihleri arasında her yıl cami ve din görevlileri ile ilintili bir konuyu/ temayı esas alarak programlar yapmaktadır. Bu yılın konusu " Cami ve İlim" olarak belirlenmiştir.
     Bu yıl pandemi sebebiyle bu programlar daha ziyade Diyanet televizyonu, radyoları, ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılacaktır.  Ayrıca her bir müftülüğün de kendi bölgelerine yönelik yine sosyal medya ağırlıklı programları olacaktır.
     Bu haftanın ülkemiz için, Müslümanlar için ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce mevla'dan dileriz
     Halil İbrahim sabırlı
     İlçe müftüsü

YORUM EKLE
YORUMLAR
panter
panter - 11 ay Önce

tosyadaki imam sayısı bir elin parmaklarını geçmez. ama bol miktarda namaz kıldırma memuru var.

Mehmet Ayar
Mehmet Ayar - 11 ay Önce

Bir ilçede hiç durmadan veya beş yılda bir müftü değişiyor ama imamlar hiç değişmiyor. Nasıl bir uygulama anlamış değilim. Bir imam aynı ilçede ve aynı camide otuzbeş yıl görev yapıyor. Müftüler gibi imamların da görev yerleri her beş yılda bir değiştirilmiş olda manevi hayatımızdaki ve dini yaşamımızdaki heyacan daha da artar, Her beş yılda bir yapılacak olan görev yeri değişikliğinin birlik, beraberlik ve kaynaşmayı, sevgiyi dahada artıracağını yeni yüzlerin insanlar üzerinde dahada etkili olacağını düşünüyorum. Camiler ve din görevlileri haftanızı en içten duygularla kutlar, hayırlara ve daha nice güzelliklere vesile olmasını diler, bir imamında bir müftü gibi bir görev yerinde en fazla beş yıl görev yapmasını temenni ederim.

Isa uslu
Isa uslu - 11 ay Önce

Imam lar memurlasti ibadet maddelestirdiler camiler ticarethane oldu cami tabelasindan vc çay ocağı market tabelası büyük netice cemaati çekmiyor din görevlisi müşterisi olmayan cahil esnaf kadar bilinçli değil

Adem saygi
Adem saygi - 11 ay Önce

müdehale eden star ahşap çalışanlaridir

SIRADAKİ HABER