BU HABERE DİKKAT!

Yaklaşan kış öncesi yangın ve zehirlenme vakalarına karşı vatandaşları uyaran yetkilileri, baca temizliğine de ayrıca dikkat çekti.

BU HABERE DİKKAT!
banner278

buraya tıklayınız
Yetkililer, “Özellikle kış aylarında meydana gelen ev yangınları ve zehirlenme vakaları büyük oranda temizlenmeyen bacalardan kaynaklanmaktadır. Isınma amaçlı kullanılan soba ve kalorifer bacalarının temizletilmesi konusunda vatandaşlarımızın duyarlı olması büyük önem arz etmektedir” dedi.
 
Havaların soğuması ile birlikte ev ve iş yerlerinde ısınma amacı ile yakılacak soba ve kalorifer bacalarının düzenli olarak temizletilmesi, özellikle soba kullanan vatandaşların bacadan sızan gazlar nedeniyle yaşanabilecek facialara karşı önlem almaları gerektiğine dikkat çeken yetkililer, “Baca temizliği, şehrimizin havasının kirlenmemesi ve daha ekonomik olarak ısınmak için de faydalı ve etkili bir tedbirdir.
 
Bacaların en az yılda bir defa temizletilmesi halinde sobalı evlerde meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin önüne geçilebilmektedir.
 
Özellikle karlı ve rüzgârlı havada oluşan zehirlenme vakaları birçok insanın ölümüne sebep olmaktadır. Temizlenmeyen bacalar is ve dumanı çekmediği için yangın tehlikesi oluşturmaktadır. Konut yangınları ve zehirlenmelere karşı bu önlemlerin alınması riskleri büyük oranda azaltacaktır” diye konuştu.
 
Doğalgaz aboneleri, şofben ve kombi bacalarının bakım, onarım ve temizliğini yetkili servislere yaptırılmasını isteyen yetkililer, “Vatandaşlarımız, bu ve buna benzer her türlü konuda Alo İtfaiye 110 numaralı telefonumuzdan bilgi alabilirler” dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2012, 23:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER