Açıksöz Gazetesi’nden Okurlarına Teşekkür

Gazetemiz; Milli Mücadele döneminin önemli seslerinden birisi olan Kurtuluş Savaşı zamanında Milli Mücadele'yi var gücüyle destekleyen , milli mücadele döneminde Kastamonu’da kurulan Açıksöz Gazetesi anısına kuruldu.

Açıksöz Gazetesi’nden Okurlarına Teşekkür
banner278

buraya tıklayınız

Gazetemiz; Milli Mücadele döneminin önemli seslerinden birisi olan Kurtuluş Savaşı zamanında Milli Mücadele'yi  var gücüyle  destekleyen , milli mücadele döneminde  Kastamonu’da kurulan  Açıksöz Gazetesi anısına kuruldu.  Mehmet Akif’in İstiklal Marşını ilk defa yayımlattığı ve cephede savaşan askerlere dağıtılarak  Her mısrasında Türk ve İslam ruhunun yüce mübarek duygularını titreştiren  bu sanat abidesinin vermiş olduğu o inançla bağımsızlıktan taviz verilmedi. Milli mücadele döneminde kurulan   Kastamonu Açıksöz’ün hatırasına ve Onun prensiplerine sadık bir gazete olarak Tosya’mızda Açıksöz gazetesi 1968 yılının 10 Mayıs  Cuma  gününde, bundan tam 44 yıl önce okurlarına merhaba dedi. Açıksöz Gazetesi birincil amaç olarak tarihimizde ve bağımsızlığımızın kazanılmasında önemli yer tutan o hatırayı gelecek nesillere duyurmak amacıyla kuruldu. Bu amaç doğrultusunda milli değerlerimizi her şeyin üstünde tutmaya devam ederek, tarafsızlığı ve dürüstlüğü ilke edindi. 1968 yılından itibaren henüz  teknolojinin bile gelişemediği o günlerde, Tosya’nın sesi olmak için siz değerli okuyucularına merhaba diyerek yola çıktı.  ilk birkaç ay, aylık, daha sonra haftalık olarak yayınına devam eden gazetemiz , 1973’lerde siz değerli okuyucularımıza daha fazla hizmet edebilmek ve sizlerin sesini daha fazla duyurabilmek amacıyla  günlük yayınına başladı. 


O günün şartları içinde belli bir süre günlük yayın olarak Tosya’nın gören gözü, işiten kulağı, konuşan dili olarak toplumun her kesimine sözcülük etmeye çalıştı.

O günün baskı tekniği; ayaklı pedal, daha sonra motorlu tipo ve daha sonra da entertip dizgi derken, tek tek harf ve katrat ölçülü parçacıkları toplayıp dizgi yaptığımız dönemden bugün modern teknolojilerle donanımlı Baskı imkanlarına kavuştuk. Böyle bir ömrün aylarını aylara, haftalarını haftalara istiflerken, kadirşinas vefakar okurlarımızın yoğun teşvik ve teveccühleri sonunda Açıksöz’ü 2 sayfadan 8 sayfaya, ebatlarını ulusal gazetelerin alternatif standardına ve yayın periyodunu da günlüğe çevirme kararı aldık. Bugün ise geldiğimiz noktada siz değerli okurlarımızla aynı yolda  aynı inanç ile devam ediyor olmak , günlük gazete çıkarma konusunda  aldığımız bu kararın ne denli doğru olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. 

Bizimle birlikte bugünlere gelmemize emek veren  siz değerli okuyucularımızla, sevinçle ve gururla paylaşma gereği duyduğumuz bir konuyu duyurmak için bu yazıyı kaleme aldık. İl genelinde

Kastamonu Gazetesi

Kastamonu Nasrullah

Kastamonu Sözcü Gazetesin’den sonra Açıksöz Gazetesi olarak  İl genelinde dördüncü Tosya’da ise ilk Vasıflı Gazete Unvanını 25.01 2012 tarihinde almış bulunuyoruz.  Bundan sonra Tosya’nın ilk günlük Gazetesi olmanın yanı sıra, Tosya’nın ilk Günlük vasıflı Gazetesi  olarak , milli mücadele döneminin o büyük sesinin prensiplerini ilke edinerek , yaklaşık  yarım asırdır siz vefakar dostlarımızla birlikte sizlerin sesi, Tosya’nın sesi olarak bugünlere geldiği gibi,bundan sonrada tarafsızlıktan ve dürüstlükten taviz vermeden sizlerden aldığı güçle aynı çizgi ve doğrultuda  “Dünyada Hiçbir Hakikat Kalmasın Nihan” sloganı ile okurlarına ulaşmaya devam edecek.

Açıksöz Gazetesi olarak bu serüvende bizleri yalnız bırakmayan okurlarımıza en içten dileklerimizle teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER