AB DAİMİ TEMSİLCİSİ FARUK KAYMAKCI TOSYAYA GELİYOR

banner294

AB ile ilişkiler Tosyalı hemşerimiz Büyükelçi Faruk Kaymakcıya Tosyayı ziyaret edecek.

AB DAİMİ TEMSİLCİSİ FARUK KAYMAKCI TOSYAYA GELİYOR
banner278
Üç yıldır Bağdat Büyükelçiliği görevini yürüten Tosyalı hemşerimiz Büyükelçi Faruk Kaymakcı Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğine atanıyor. Zor görevlerin diplomatı olarak bilinen Kaymakcı AB uzmanlığı ile bu defa Batı cephesinde mücadele edecek.
AB Daimi Temsilcisi Faruk Kaymakcı

22 ve 23 Haziran tarihleri arasında kısa süreli olarak Tosya'yı ziyaret edecek olan AB Daimi Temsilcisi Faruk Kaymakçı okul arkadaşları ve akrabalarını ziyaret edecek.Tosya İHA Muhabiri ve sınıf arkadaşı Sedat Ağacıkoğlu ile irtibata geçen Faruk Kaymakçı yapacağı ziyaretle ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

FARUK KAYMAKÇI KİMDİR

Bağdat Büyükelçiliği'nden AB Daimi Temsilciliği'ne atanan Faruk Kaymakcı, 21 Mart 1968 tarihinde Tosya’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Tosya’da tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 1988 yılında mezun olmuştur.

Devlet bursuyla 1989-1992 yılları arasında Fransa’da Strasburg Üniversitesi’nde AB Araştırmaları ve İngiltere’de London School of Economics’te AB Ekonomi Mastırı yapmıştır. Kaymakcı ayrıca, 1999-2000 yılı eğitim döneminde Avrupa Komisyonu bursuyla College of Europe’ta AB Politikaları Mastırı  da elde etmiştir.

1994 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlayan Kaymakcı, merkez görevleri sırasında, Balkanlar, Çok Taraflı Ekonomik Kuruluşlar, Siyaset Planlama ve AB Dairelerinde görev yapmıştır. 2009-2011 yılları arasında Devlet Bakanı/AB Bakanı ve Başmüzakereci’nin Dışişleri Özel Müşaviri olarak çalışmış, Eylül 2009’dan itibaren bu göreve ek olarak AB Genel Sekreterliği/Devlet/AB Bakanlığı Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkanlığı görevini de yürütmüştür.

Yurtdışında Trablus Büyükelçiliği, NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilciliği ve iki kez de Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde görev yapmıştır. 2011-2013 yılları arasında Türkiye’nin Basra Başkonsolosluğu görevinde bulunan Kaymakcı, 1 Ekim 2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçiliği görevine getirilmiştir.

2004 yılında Afganistanda NATO Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilen Büyükelçi Kaymakcı, yabancı dil olarak İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif