100 YILLIK TARİHİ KÖPRÜNÜN TOSYA'DA TARİHİ YENİDEN YAZILDI

banner315

banner322

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu’nun Tosya ilçesi Kuzyaka köyü mevkide bulunan tarihi ‘’Dört Ocak ‘’ köprüsü aslına uygun olarak yeniden restore ediliyor.

19.yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalan ve Ülkemizde bulunan ahşap askı köprü örneklerinde, taşıyıcı sistemi oluşturan ana kirişlerin kuşaklaması ile kilitli bir askı sistemi ile inşa edilen köprünü Karayolları müdürlüğü tarafından restore ediliyor.

Tosya İlçesi’nde bulunan ve o dönemlere ait 3 vali tarafından sürekli kontrolü yapılan ve açılışına valini katıldığı tarihi Dörtocak Köprüsü, 1.20m uzunluğunda ve 3.90m genişliğindedir.Tek açıklıklı köprü, taş kenar ayaklar üzerine oturtulan 35’er cm çapında beş adet ahşap boyuna kiriş ile 10 m’lik açıklığı geçmektedirKöprünün taşıyıcı ana kirişleri, ahşap askı elemanları ile çift askı ile asılmıştır. Köprü tabliyesi üzerinde, tabliye boyunca at arabalarının kolay erişimini sağlamak amacıyla izlik tahtaları yerleştirilmiştir.

Türkiye’de ahşap askı köprü örneklerinde öncelikle sırada yer alan Tosya Dört Ocak köprüsü aslına uygun bir şekilde kendine özgü yapısı değişmeden yeniden restoasyon çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2022, 12:28

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
ABDULLAH ARUK
ABDULLAH ARUK - 10 ay Önce

EMEGİ GEÇEN LERDEN ALLAH RAZI OLSUN

M.kuz
M.kuz - 10 ay Önce

Rabbim güzel insanların hepsine Gani Gani rahmet eylesin …

Tosyalı
Tosyalı - 10 ay Önce

Ecdadımıza Allah tan rahmet diliyorum. Bu zamana kadar kimin bir çivisi nasip olmuşsa Allah onlardan razı olsun.

Mehmet EKTAŞ
Mehmet EKTAŞ - 10 ay Önce

Fotoğraflardaki kişilerin kim oldukları ve günün hikayesini çok merak ettim doğrusu.İçeriğe ilişkin bigi varsa elinizde paylaşmanızı rica ederim..

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307