UMEM BECERİ’ 10 PROJESİ KAPSAMINDA SANAYİDEN SONRA TARIM VE HİZMET SEKTÖRLERİNDE DE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİLECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan UMEM Beceri ‘ 10 projesi 81 ilde uygulanmaya devam ediyor. Proje kapsamında işgücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik olarak 2500’e yakın kurs açılmış, bu kurslardan başarıyla mezun olan kursiyerlerin çoğu projeye katılan firmalarca istihdam edilmişlerdir. 2011 yılında sadece sanayi alanında açılan UMEM Beceri’ 10 projesi kursları, işgücü piyasasının ihtiyaçlarına cevap vermesi ve yüksek istihdam oranları yakalaması sonucunda hem işverenler hem de işsizler için tercih sebebi olmuştur.

UMEM BECERİ’ 10 PROJESİ KAPSAMINDA SANAYİDEN SONRA TARIM VE HİZMET SEKTÖRLERİNDE DE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİLECEK
banner278

buraya tıklayınız
HİZMET VE TARIM SEKTÖRLERİNDEKİ FİRMALAR DA PROJEDEN YARARLANABİLECEK 
  
Sanayi alanında başarıyla uygulanan projenin, 2012 yılında taraflarca imzalanan protokolle hizmet ve tarım sektörlerine genişletilmesine karar verilmiştir. Bu doğrultuda, hizmet ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların işgücü ihtiyaçlarına yönelik kurs açabilecek, bu kurslarda yetişen ve sertifika sahibi olmaya hak kazanan kursiyerlerin çoğu da istihdam edilecektir. 
KURSİYERLERE GÜNLÜK 20 LİRA 
  
1 Nisan 2012 tarihinden itibaren, UMEM Beceri’ 10 Projesi kurslarına katılan kursiyerler teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 20 TL alacak, kursiyerlere kurs süresince ‘’İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası’’ ve ‘’Genel Sağlık Sigortası’’ yaptırılacaktır. 
Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar ise aşağıdaki istihdam teşviklerinden faydalanacaktır. 
  • −18 - 29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmaların 42 ay süreyle (3,5 yıl),
  • −30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmaların 30 ay süreyle ‘’Sigorta Primi İşveren Payı’’ ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanacaktır.

Detaylı bilgi için proje web siteleri www.beceri10.org.tr ve www.umem.org.tr adreslerinden ve 7/24 UMEM Beceri’ 10 Çağrı Merkezi 444 86 36’dan bilgi alınabilmektedir. 

 

BAŞVURU:

TOSYA TİCARET VE SANAYİ ODASI

0366-313 10 17

0530-320 07 37


Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2012, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER