Tosya Marangozlar Sitesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Gündeminde

banner294

Tosya Marangozlar Sitesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Gündeminde
banner278

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

-BASIN BÜLTENİ-
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, ahşap imalat sektöründe mal ve hizmet teslimleri için Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi için Kanun teklifi verdi.
Tosya’da faaliyet gösteren kapı üreticilerinin sorunlarını geçtiğimiz ay Meclis’te dile getiren Milletvekili Baltacı aynı konuda somut adım attı.
Mobilyada olduğu gibi ahşap imalat sektöründe de KDV’nin yüzde 8’e çekilmesi için Meclis’e yasa teklifi sunan Milletvekili Baltacı, verdiği kanun teklifinin iflas eden fabrikalara yenilerinin eklenmemesi, sektörün nefes alabilmesi için yasalaşmasının önemli olduğunu vurguladı.
Milletvekili Hasan Baltacı sunduğu Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi;
 “TÜRKİYE’DEKİ HER ÜÇ
KONUTTAN BİRİNİN AHŞAP KAPISI
TOSYA’DA ÜRETİLMEKTEDİR”
Kastamonu’nun yüzölçümünün yüzde 65’i ormanlık alandır. Zengin orman varlığına sahip olan Kastamonu’da ağaç, ağaç ürünleri ve mobilya imalatı lokomotif sektör olarak öne çıkmaktadır. Kastamonu ağaç panel/levha üretiminde Kastamonu Entegre ve SFC Kastamonu gibi dünya çapında lider sektör oyuncularına ev sahipliği yapmaktadır. Kastamonu Üniversitesi bünyesindeki fakülte ve meslek yüksekokulları ile orta öğretim düzeyindeki mesleki liseler sektöre yönelik insan kaynağının yetiştirilmesine katkı sağlamaktadır. MDF-MDF LAM, yonga levha, lamlı yonga levha, OSB, laminat parke, kapı paneli, ahşap kapı, masif el yapımı ahşap ürünleri sektörde öne çıkan ürünler olarak dikkat çekmektedir.  Türkiye’deki her üç konuttan birinin ahşap kapısı Kastamonu’nun Tosya ilçesinde üretilmektedir. Ahşap işleme şehirde yüzyıllık bir gelenektir. Masif el yapımı ahşap ürünleri üreten çok sayıda yerel usta bulunmaktadır.
“AHŞAP İMALAT SEKTÖRÜ CAN ÇEKİŞMEKTE”
Kastamonu, modüler mobilya, masif mobilya, kapı, ahşap hediyelik eşya ve oyuncak, ahşap palet, kontrplak ve palet üretimi için yatırım fırsatları sunmaktadır. Bundan birkaç yıl önce Türkiye kapı üretiminin yüzde 30'unu gerçekleştiren, günde 12 bin kapı imal edip ABD’den Gana’ya, Irak’tan Fas’a kadar 15 ülkeye ihracat yapan Kastamonu’nun en büyük ilçesi Tosya’da; binlerce kişinin istihdam edildiği ahşap imalat sektörü maalesef bugün can çekişmektedir.
“KDV’NİN YÜZDE 8’E DÜŞÜRÜLMESİ
SEKTÖRÜN NEFES ALABİLMESİ İÇİN BİR
ZORUNLULUK HALİNE GELMİŞTİR”
Ekonomik krizin derinden hissedildiği, kapanan fabrika ve atölyeler nedeniyle binlerce işçinin işsiz kaldığı Tosya’da, ahşap sanayicilerimiz ve marangozlarımız üretmekten vazgeçmek üzeridir. Bu nedenle; Mobilyada olduğu gibi ahşap imalat sektöründe de KDV’nin yüzde 8’e çekilmesi iflas eden fabrikalara yenilerinin eklenmemesi, sektörün nefes alabilmesi için bir zorunluluk haline gelmiştir.  Kanun teklifimiz yasalaştığı takdirde başta Tosya ilçesi olmak üzere ahşap imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelere can suyu sağlanmış olacaktır.”

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Tamamen siyasetten bağımsız söylüyorum. Tosyanın sorunlarını bu mv. kadar dile getiren bir siyasetçi görmedim. Sevin sevmeyin adam mv. hakkını vermeye çalışıyor. Teşekkür ederim vekilim

Vatan sever
Vatan sever - 2 yıl Önce

Hasan baltacı vekilimiz de olmasa Tosya nın adı yok olup gidecek. Diğer vekiller seçim zamanı boşuna tosya ya kadar yorulmayın Hasan baltacı sağolsun herzaman tosya da

kazım
kazım - 2 yıl Önce

HAKKI KÖYLÜ METİN ÇELİK VEKİLLERİN HAKKINI YEMEYİN ONLARDA ZAMAN ZAMAN TOSYAYI KONUŞUYORLAR ANLADINIZ SİZ

Tosya Sevgisi
Tosya Sevgisi @kazım - 2 yıl Önce

Bahsettiğiniz kişiler kastamonu öğretmenevinde tosya için gece saat 22 den itibaren sabahlara kadar çalışıyorlarmış.

Tosyevizade
Tosyevizade @kazım - 2 yıl Önce

Doğru onlarda çok ilgileniyor Hakkı Bey en son Tosyada doktor sorunu yok demişti!

kul ahmed
kul ahmed @kazım - 2 yıl Önce

ticaret odası başkanı aynı zamanda akp ilçe başkanıyken, akp millet vekiliyle beraber keşke bu durumu gündeme getirseydi, daha da şık olurdu ama nasip işte, bu durumu gündeme getirmek hasan beye nasip oldu. teşekkürler hasan bey.

Düşünce Kuruluşu
Düşünce Kuruluşu - 2 yıl Önce

Ahşap doğrama ve kapı ile diğer ilgili yan ürünlerinde KDV en kısa zamanda % 18 den, % 8 e indirilmelidir. Çünkü bu sektörde faaliyet gösteren imalatçılar kendilerine bile % 18 oranında kar elde edememektedirler. Dolayısıyla sattıkları ahşap mamulün % 18 oranında ki yüksek KDV sini müşterilerinden tahsil edememekte veya bir kısmını tahsil edebilmekte ve dolayısıyla bu KDV nide devlete öderken çok zorlanmaktadırlar ve sorunlar yaşamaktadırlar. Sektörden olmayanlar veya tekniğini bilmeyenler KDV konusunu ve bu oranın çok yüksek olduğunu bilemezler. Bu nedenle KDV nin hesaplanma formülünün ilgili yetkililere çok iyi anlatılması lazım. Eğer iyi anlatılabilirse KDV kesin % 18 den % 8 e düşürülür diye düşünüyorum. Örneğin mobilya sektöründe KDV % 8 e düşürüldü ve sektör çok rahatladı. Milletvekilimiz sayın Baltacı ya verdiği kanun teklifi için çok teşekkür ediyorum. İşin takibini bırakmamak lazım. Defalarca ilgililere anlatmak gerekir diye düşünüyorum.

ALİ
ALİ - 2 yıl Önce

Sayın m.v. sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Seçim zamanı gelincede bakalım tosyadan kaç oy çıkacak hiç bir iş yapmayan sadece seçimden seçime gelen hakkı köylü ve metin çelik'e kaç oy çıkacak tosya bunu sürekli yapıyor çalışmayana oy veriyor yazıkki ne yazık

SIRADAKİ HABER

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif

banner298