Tosya Belediyesinin Borcu Dudak Uçuklatıyor

banner294

31 Mart mahalli idareler seçiminde Kastamonu Tosya Belediye Başkanı seçilen Volkan Kavaklıgil ilk basın toplantısını yaparak merak edilen soruları yanıtladı, gündeme ilişkin bilgiler verdi.

Haber: Sedat Ağacıkoğlu

Makamında düzenlediği ilk basın toplantısında belediyenin mali yapısına ilişkin bilgiler paylaşan Kavaklıgil şöyle konuştu; “Başkan seçildikten sonra önce işe iş disiplini ile başladık. Mali durumumuz ne personel sayımız kaç, bunlarla alakalı bir çalışma yaptık. 

31 Mart tarihi belediyeyi devir aldığımız yada seçimlerin sonuçlandığı gün itibariyle Tosya Belediye Başkanlığının bunların hepsi resmi, İller Bankası Borcu 15 milyon 604 bin TL,  birlik SSK KUZKA Başkent Elektrik gibi kurumlara borcu 708 bin, Özel Bankalardan İş Bankası 1 milyon 408 bin, Halkbankası 2 milyon 71 bin, işçi sendikasına 578 bin piyasaya da 7 milyon 368 bin toplamda 27 milyon 740 bin TL Tosya Belediye Başkanlığının borcu bulunmaktadır.  Tabi bu borçlanma şekli özellikle iller bankası ve özel bankalara %70 civarında.  Bu bizim borçlanma anlayışımızda bir yanlışlık olduğunu ve orantılı bir şekilde gözüküyor.  Piyasaya 7 milyon 368 bin lira borcumuz var. Tosya Belediye Başkanlığında maalesef şöyle bir süreç yaşanmış alınan ve verilen işlerde birim fiyatı noktasında araştırma yapılmadan öncesinde nerden alıyorsak ne şekilde alıyorsa devam ettirilmiş. Pek fazla otokontrol sistemi olmadan bir alışveriş mekanizması gelişmiş. Kasamızda ne kadar paramızın olduğunu bilmeden yani tabiri caizse ayağımızı yorganımıza göre uzatalım atasözünden uzaklaşarak ne ayak kalmış ne yorgan. Fuzuli harcamalar içerisinde belki o an elzem ama sonradan elzem olmadığı görülüyor.  Bu borçlar günümüze kadar gelmiş.

Malumunuz belediyeler iller bankasından gelen bir payla ve bunun akabinde kendi öz kaynaklarından elde ettiği gelirle yaşamını devam ettiren bir kurum.  2017 yılına göre iller bankasından gelen para hemen hemen yarı yarıya düşmüş. Bunun sebebi de şu malumunuz ülke genelinde bir ekonomik kriz var.  Bu kriz ülkenin kasasına giren parayı da etkiliyor. Biliyorsunuz iller bankası payı Türkiye bütçesinin % 5’i.  %5lik kısıma gelen para ne kadar azalırsa belediyelere de düşen pay o kadar azalıyor.  Bu düşüş te bu sebepten dolayı.  İller Bankasından gelen paydan bu gün itibariyle personelimize vermiş olduğumuz maaşı dahi karşılayabilecek yeterlilikte değil.  Ve TOSBEL Şirketimizde bulunan personellerimizin 5 aydır sigortası ödenmedi.  Bizden önceki 4 ay ve bizden sonraki 1 ay sigorta ödenmedi”dedi.

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdarkaan
Serdarkaan - 3 yıl Önce

Sayın Başkan Belediye ye müfettiş olarak görevlendirilmediniz Başkan olarak halk sizi seçti hangi koltuğa talip olduğunuzu az çok araştırmış öyle aday olmanız gerekirdi .Halk güvendi sizi seçti şikayet makamı değil çözüm makamındasınız . Varsa sizden önceki yönetimin bir yanlış işi yargı gereğini yapacaktır

Süleyman Dağlı
Süleyman Dağlı - 3 yıl Önce

Allah yardimcin olsun başkanım

Kurtt
Kurtt - 3 yıl Önce

Oha demeyi kendime yakıştıramadığımdan, kimler şahsi harcayıp cebe attıysa kursağınızda kalsın inşAllah demeyi tercih ediyorum. Ben demesem bile Allah soracaltır hesabını, ya sizden ya torununuzdan ya da torunun torunundan ama elbet çıkacaktır.

Ali
Ali - 3 yıl Önce

Bu borç inşAllah azaltılır daha tasarruflu bir belediye anlayisi hakim olur. Vatandaş olarak takipçisi olacağız.

Murat
Murat - 3 yıl Önce

Kayyım atayalım diyen vatandaşa sormak istiyorum. Kayyım kim tarafından atanır? Kimden emir alır? Kayyım istiyorsan neden seçime gidildi? Doğu'da ve Güneydoğu'da atanan kayyımların yaptığı borçtan haberin var mı? İşkembeden konuşmayalım.

Ahmet uğraşmış  kral ahşap
Ahmet uğraşmış kral ahşap - 3 yıl Önce

Sayın başkanım malumunuz üzere mevcut borç bu miktarlarda sizi zor bir görev beklemekte hem geçmiş dönem borç ve tosyamiza yapmak istediğiniz projeleriniz var bi hayli işiniz zor görünüyor ve bildiğim kadarıyla bu göreve gelmeden önce bu sıkıntıları görmüş ve duyum aldiginizi biliyorum ve size acizane bir sorum olacak soru demeyelim de bilgi amaçlı yatırımları ve tosyanin sorunlarına ve borçlarına bir yol haritası cikardinizmi bir pılan var ise onları kamu oyuyla paylaşmanızı rica edecem .

Gazi
Gazi - 3 yıl Önce

Sayın belediye başkanım Allah sana yardımcı olur sen elinden geleni yaparsın yolumuz uzun Allah yar ve yardımcınız olsun

Hüsamettin
Hüsamettin - 3 yıl Önce

Kayyum atayalım..


SIRADAKİ HABER

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif

banner298