ROBOT YARIŞMASINA GİDEN TOSYA MESLEKİ LİSESİ DÜNYANIN EN İYİ OKULU

banner294

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Teknofest kapsamında Şanlıurfa’da 13-16 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Robot yarışmasına Mini Suma kategorisinde katılacak olan Tosya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri yarışmaya iddialı hazırlanıyor.

Tosya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Önder Tıkız Robot yarışması öncesi çalışmalar hakkında ve Mini Sumo kategorisi ile ilgili değerlendirmede bulundu. Tıkız yaptığı açıklamada ‘’ Okulumuz 2017 yılından bugüne kadar her yıl Robot yarışmalarına katılıyor. Bu sene yarışma formatında yapılan değişiklikle öğrenciler sanal ortamda sınava tabi tutularak başarılı olan öğrenciler Şanlıurfa’daki yarışmaya çağrıldı. Okulumuz Mini Sumo kategorisinde 4 öğrenci ve iki robot ile yarışmaya katılacak. Tabi burada amaç yarışmak olmamalı. Öğrencilerimiz bu tür yarışmalara katılarak hem bilgi hazinelerini zenginleştirmiş oluyorlar hem de gelecek yönelik düşünceleri daha iyi ve hazır oluyorlar. Tüm hazırlıklarımızı kendi okul bütçemiz ve imkanlarımız dahilinde hazırladık. İnşallah başarılı bir şekilde ilçemizi ve okulumuzu temsil ederek dönüş yapmayı hedefliyoruz’’ dedi.

‘’Meslek Okulları Dünyanın En İyi Okulları’’

Tosya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Mahmut Sami Otlu yarışma öncesi yaptığı açıklamada ‘’ Meslek liseleri dünyanın en iyi okulları olarak görüyoruz. Okulumuz üç ana bölüm üzerine eğitimine devam etmektedir. Bunlar Metal, Mobilya ve Elektronik alanları olarak öğrencilerimize eğitim vermektedir. Okulumuzda mümkün olduğunca sektörümüze ve iş hayatımıza ana eleman yetiştirmeye çalışıyoruz. Ama en büyük zafiyetlerimizden birisi öğrencilerimizin değişik sebeplerle okulumuz talep etmemektedir. Biz diyoruz ki okulumuz dünyanın en iyi okulu. Bizler burada öğrencilerimize en iyi eğitimi vermeye çalışıyoruz. 2017 yılından bugüne kadar öğrencilerimiz Robot yarışmasına katılıyorlar. İnşallah bu yıl Şanlıurfa’da yapılacak olan yarışmadan başarılı bir şekilde geleceklerdir’’ dedi.

Daha sonra okul idaresi ve öğrenciler yarışmaya katılacakları robotlar önünde fotoğraf çekildiler.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2022, 00:33

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ft
Ft - 9 ay Önce

Hep şikayet hep şikayet
Biliyorsun robot işini Alp Bozkurt ararsin Sami hocami dersin, ben herturlu teknik destege hazirim. Okul kapisini da paralari olsa yaptirirlar heralde. Biraz pozitif olun, sikayet etmek yerine omuz atin.

Alp Bozkurt
Alp Bozkurt - 9 ay Önce

Robot işinin içinde olduğum için biliyorum, bu robot parçalarını ciddi bir paraya satıyor Amerikan firması, sonrada kendisi Robot yarışması yapıyor. Basit programlama dilinide firma veriyor ve ürünler ortaya çıkıyor, ne olursa olsun geliştirir tabiki öğrencileri ama öncelikle okul idaresi okulun 6 aydır olmayan ip çekilen kapısını yaptırırsa herkesin gözü önünde han kapısı gibi durmaz okul kapısı

YasCam
YasCam - 9 ay Önce

Sayın müdürüm kusura bakma ama sana katılamıyorum. Şu anda Meslek liselerindeki öğrencilerin durumu içler acısı. En düşük puanı olan ve hedefi olmayan çocukların çoğunluğunu oluşturduğu bir ortamda, öğrencilerden %1 işe yarar eleman çıkıyor maalesef.

Meslek Lisesi Memkeket Meselesi
Meslek Lisesi Memkeket Meselesi @YasCam - 9 ay Önce

Sayın Yascam,
İmam hatip liseleri de meslek lisesi, buralar proje okullarla ve milyonluk yatırımlarla desteklenerek canlı tutulmaya çalışılıyor. Bu söyleminizde haklılık payınız elbet vardır fakat, 30.000 nüfuslu bir ilçenin meslek lisesine neden motor bölümü açılmıyor bunu düşündünüz mü ? Neden x okullar için ayrılan ödenek bu okullara aktarılmıyor? Bir toyota veya renault motoru ile eğitim verilemiyor? Sanayide veya yetkili serviste aracınızı tamire götürdüğünüzde sürekli %1 lik dilime muhtaç kalıyorsunuz.

Sayın Müdürüm,
Gençlerin analitik düşünme, problem çözme, yeni fikir ve hayallerine destek olmaya devam ettiğiniz ve onların yanında yer aldığınız için teşekkür ederim. Her zaman % 99 haklı olmayabilir :)

Bence Problemin kaynağını araştırıp doğru çözümler bulursak o gençlerimize hedef koyarak "Gerçek Meslek Liseleri" nin bu acımasız, ötekileştirilmiş algısını çözersek 60 yıl geriden geldiğimiz Almanya gibi güçlü ekonomilere yaklaşabiliriz.
Bu memleketin en parlak en en zeki çocuklarını 90-100 puanlık evlatlarımızı,
Tıp, hukuk, öğretmenlik

80-90 puanlık çocuklarımızı meslek lisesine yönlendirip oradan Mühendislik bölümlerine yerleştirirsek gerçek proje bu olur.

Ötekileştirip işe yaramaz dediğin çocuk gün gelir başbakan olur bilemezsin...

Alp Bozkurt
Alp Bozkurt - 9 ay Önce

Sayın Ft, Meslek lisesinde de ferforje kapı yapılamaması beceriksizlikte, iş görmezlikte nirvana olur. İlla ki hurda da olsa demirler vardır; sadece kaynak ve boya yapılacak. Kaynak okulda vardır. Boyayı da alabilirler heralde. Bir sınıfa hakim olamayan insanları sırf siyasi yalakalıkları için okul müdürü yaparsan sonuç bu olur

SIRADAKİ HABER

banner291

banner307