KAPANIRSA BU İŞİN AÇIKLAMASI OLMAZ...

Bilindiği gibi, 28 Şubat sürecinde kapatılan İmam-Hatip Liselerinin orta kısımları 4+4+4 projesinin hayata geçirilmesiyle,

KAPANIRSA BU İŞİN AÇIKLAMASI OLMAZ...
banner278

buraya tıklayınız

2012-2013 Eğitim-öğretim yılından itibaren yeniden açılıyor. Kapatıldığı ve kapalı kaldığı dönem içerisinde bu okulların bir ihtiyaca cevap verdiği ve açılması gerektiği şeklinde halkımızın ve ilahiyatçılarımızın büyük bir özlem ve istek halinde olduğunu hep birlikte müşahede etmiştik.

İmam-hatiplerin orta kısımlarının kapatılması karşısında hepimiz seferber olmuş, sesimizi yükseltmiş ve bu yanlıştan dönülmesi için gerekli adımların bir an önce atılması hususunda siyasileri sıkıştırmıştık. Hatta bu okulların açılması konusu seçim döneminde en ön sıralarda vaat edilmiş ve halkımız tarafından büyük teveccühle karşılanmıştı.

İmam-hatip liselerinin orta kısmının kapatılması ev sohbetlerinde, kahve köşelerinde, arkadaş muhabbetlerinde eleştirilmiş, hamasi nutuklar çekilerek bu okulların bir ihtiyacı karşıladığı ve tekrar açılmasının zaruri olduğu şeklinde çokça konuşmalara hepimiz şahit olmuşuzdur.

İşte şimdi tam da bu noktada, bu okullar yeniden açıldı ve ne kadar üzücüdür ki ilçemizde şu ana kadar sadece 5, evet beş öğrenci ön kayıt yaptırdı. 17 Ağustos 2012 gününe kadar kendi tercihiyle ön kayıt yaptırmayan öğrenciler, e-kayıt sistemi üzerinden en yakın okula kaydedilecek ve bu süreçten sonra değişiklik yapmak istemesi durumunda bazı zorluklarla karşılaşabilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığının talimatları gereğince yeterli öğrenci sayısına ulaşılamayan İmam-Hatip ortaokullarının açılmadan kapanmasının dahi gündemde olduğu şu günlerde bu konuda duyarlı olduğuna inandığım halkımızın, bu okulların yaşatılması adına desteğine ihtiyaç duymaktayız.

Tosya genelinde, 80 tanesi taşımalı eğitimde olmak üzere 494 öğrencimiz bu sene 5. Sınıfa başlayacak. Eğer bizler bu 494 öğrenci içerisinden iki veya üç sınıflık bir İmam-hatip Orta Okulu çıkaramıyorsak bu yapılıp edilenlerin, bu mücadelelerin hiçbir anlamı olmadığı ortaya çıkacaktır.

Cami sayısının çokluğu ve muhafazakârlığıyla tanınan ve haklı olarak övünen Tosya’mız eğer ayağına gelen bu fırsatı teperse, belki uzun seneler telafisi mümkün olmayacak bir işin altına imza atmış olacağız. İlçemizde ilk ve ortaokulların dağılımı ve imam-hatip ortaokulunun seçildiği yer konusunda yaşanan tartışmalar ise önümüzdeki dönemde çözülebilecek ve üstesinden gelinebilecek olaylardır. Belki bir süre sıkıntı çekilecek ama sonuçta ilçemiz tekrar imam-hatip ortaokuluna kavuşmuş olacak.

Son olarak, çocuğunu göndermekte tereddüt içerisinde olan velilerimize bir hatırlatmam olacak. Diğer ortaokullarda hangi dersler varsa imam-hatip ortaokullarında da o dersler okutulacak. Bunlara ilaveten imam-hatip müfredatında olan Arapça, Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri olacak ve çocuklarımız her iki alanda da bilgi sahibi olup eğitim alacaklar.

Ayrıca İmam-hatip ortaokulunu bitiren öğrenci istediği takdirde Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler ve diğer liselerde öğrenimini sürdürebilmektedir. İmam-hatip lisesini tercih edecekler içinse katsayı problemi ortadan kalkmış ve istedikleri fakülteye girme hakkı doğmuştur.

Saygıdeğer veli ve öğrencilerimize bu okulların kapalı olduğu dönemdeki özlem ve isteklerimizi hatırlatır ve kayıt döneminde eşimiz-dostumuzla seferber olup İmam-hatip Ortaokullarını yeniden canlandırmanın ilk adımın atmalarını bütün içtenliğimle temenni ederim.

                                                                                                          

 

                                                                                                                Mustafa ÖZİPEK

Tosya Anadolu İmam-Hatip Lisesi Okul-Aile Birliği Başkanı

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2012, 16:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 9 yıl Önce

okul seçiminde akıl,fikir yürütülmeden iş yapılırsa böyle olur.tosya'nin merkiznde bir okul imam-hatip olarak seçilseydi daha mantıklı olurdu.

ahmet sirkeoğlu
ahmet sirkeoğlu - 9 yıl Önce

sanırım çok velinin haberi yok.16 yıldır ve halen okul derneğinde görev yapmış birisi olarak hemen okul idaresi ve aile birliği toplanıp velileri bi şekil bilinçleştirelim sayın başkanım.çok faydası olacaktır bence.saygılarımla

ismail bektaş
ismail bektaş - 9 yıl Önce

80 cami oldugunu söylüyorsunda her camide allah için bir saf oluyormu mustafa bey camısi cok cemaati yok okul var ögrencı yok cok normal degilmi artık insanlar gecim derdinde iş pesinde artan zamanındada ibadetini yapıyor

ilkayda
ilkayda - 9 yıl Önce

80 camide saf tutan kaç kişi var.imam hatip açılmış okul yeri beğenmeyiz.okumak isteyen konumuna bakmaz.ilköğretim okullarına bakın ikili öğretim yapıyor.80 cami ile övünmek yerine ilçemizdeki ikili eğitim yapan okullarımız için neler yapabiliriz bunu düşünün.artık velilerde çoçuğunu enkısa sürede meslek sahibi olacağı okullara hönderiyor.cami sayısına göremi müslümanlığı değerlendiriyoruz.yapmayın artık uyanın çoçuklarınızın en iyi şekide eğitim göreceği okullar için çaba sarfedin.

Ahmet Salih Kırık
Ahmet Salih Kırık - 9 yıl Önce

sizin anlattıklarınızı imam hatip camiasından bir hocaefendi teravih oncesi vaazda anlatsaydı umumi bir ilan olurdu i̇mam hatip okulu yoneticileride hizmet şevkini kaybetmiş

SIRADAKİ HABER