Tosya'da İntihar Vakası Sonucu Hayatını Kaybeden Manavın Organları 8 Kişiye Umut Oldu

banner294

Tosya'da, ateşli silah yaralanmasının ardından beyin ölümü gerçekleşen Vedat Çalışkan’ın organları nakledilecek.

Kastamonu'da, ateşli silah yaralanmasının ardından beyin ölümü gerçekleşen Vedat Çalışkan'ın organları nakledilecek. Din görevlisi kardeşi, ‘organ bağışlamak caizdir' diyerek abisinin organlarını bağışlama kararı aldıklarını söyledi.

45 yaşındaki Vedat Çalışkan'ın, bir hafta önce ateşli silah yaralanması sonucu 112 Acil Sağlık ekiplerince Kastamonu Devlet Hastanesine kaldırılarak yoğun bakımda tedavisine başlandı. Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşen Vedat Çalışkan'ın yakınları organları bağışlama kararı aldı.

Bunun üzerine Ankara'dan gelen ekiplerce, operasyonla alınan Çalışkan'ın kalbi, karaciğeri, iki böbreği, akciğeri ve korneaları Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçak ve helikopterle Ankara ve İstanbul'daki çeşitli hastanelerde nakil bekleyen 8 hastaya ulaştırıldı.


“Bizim çaresizliğimiz, başkalarının çaresizliğine hayat ışığı olsun istedik”

Tosya'da İlçe Halk Kütüphanesinde görev yapan Vedat Çalışkan'ın kardeşi İsmail Çalışkan, abisinin vefat ettiğini belirterek, “Bizim acımızın tarifi yok. Artık dünyası değişti. Hayata tutunma adına bizler çok çaresizlikler yaşadık. Bizim çaresizliğimiz, başkalarının çaresizliğine hayat ışığı olsun istedik. Ailece bir karar aldık ve abimin organlarını bağışlamak istedik. Başkalarına hayat vesilesi olsun istedik. En azından bu vesileyle abimin organlarının başka insanlarda yaşadığını düşünmek yanan kalbimize bir nebze olsun serinletir diye düşündük. Hem de o insanların hayır duasını alırız düşüncesiyle ailecek böyle bir karar aldık hep birlikte” dedi.

Abisinin organlarının birilerine sevinç gözyaşları olması temennisinde bulunan İsmail Çalışkan, “Abimin organları onda yaşasın, onda hayat bulsun. Onun hayatını kolaylaştırsın. Bu vesileyle hayır dualarına talip olduğumuz için böyle bir karar aldık” diye konuştu.


“Organ bağışlamak caiz' diye abimin organlarını bağışladık”

Ankara'da din görevlisi olarak görev yaptığını belirten kardeşi Serdar Şenovalı ise, “Bu dünyada herkes bir derman arıyor. Derdinin dermanını veren Rabbim birilerini de vesile kılıyor. Onun için belki de bizim abimiz, bizim canparemiz birilerine vesile olup onların dermanı olsun diye düşündük” şeklinde konuştu.

Organ bağışının İslam dininde caiz sayıldığını hatırlatan Şenovalı, “Nasıl karnında bebeği olan ölü bir annenin karnından çocuğu çıkartılıp hayata tutunduruluyorsa organ bağışı da bu şekildedir. Canlı olan organ, başkasının hayatıyla devam ettiriyor. Bunun için dinimiz caiz saymıştır, organ bağışı caizdir. Biz de bu nedenle abimizin organlarını bağışladık” ifadelerini kullandı.


“İdeal olanı kadavradan veya beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan olan nakildir”

Kastamonu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hasan Serdar Bozkurt da, “Günümüzde birçok organ için nakili mümkün olduğu söylenebilir. Tüm dünyada ve Türkiye'de organ nakli bekleyen çok sayıda hasta var. Bu sayı da her gün gitgide artmaktadır. Ülkemizde aile yapısının güçlü olması ve birbirlerine bağlı olunması nedeniyle bugüne kadar nakillerin büyük bir çoğunluğunu aile içinden canlı vericilerden sağlanıyor. Ama ideal olanı nakillerin kadavradan veya tıbben beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan olan nakillerdir” dedi.

Organ bağışı yapmanın sakıncalı olmadığı konusunda halkın bilinçlenmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Bozkurt, “Biz de burada hastanemizde yaklaşık 1 hafta öncesinde ateşli silah yaralanması sebebiyle yoğun bakımımızda takibi olan hastamızda tıbben beyin ölümünün gerçekleştiğini arkadaşlarımız kanaat getirdikten sonra hasta yakınlarıyla diyalog kuruldu. Hasta yakınlarının da duyarlılığı sebebiyle vefat eden hastamız Vedat Çalışkan'ın bütün organlarını bağışlamak istediklerini belirttiler. Hastamızın, kalp, akciğer, karaciğer ve iki böbreği Ankara'dan gelen bir ekip tarafından nakil edilmek üzere ihtiyacı olan hastalara transportu sağlanacak” diye konuştu.

Öte yandan Çalışkan'ın cenazesinin, Tosya ilçesinde aile kabristanlığına toprağa verileceği öğrenildi.

 

Sedat Ağacıkoğlu -Tosya İHA Muhabiri

YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 3 yıl Önce

Samimiyetini unutmayacağız Vedat abıca

Ahde vefa
Ahde vefa - 3 yıl Önce

Öncelikle abimize Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim. Organların birkaç kişiye umut oldu belki ama keşke bu duruma gelene kadar "bi sıkıntın var mı abi" diye bir soran olupta seninde bir umudun olsaydı. Olmaz! Neden? Çünkü selamlar nasılsınlar artık internet denilen sosyal medya denilen o dostluk arkadaşlık akrabalık ilişkilerini sanallaştıran, bitiren yerden soruluyor. Artık kimse kardeşinin bile ne sıkıntısı var bilmiyor cünkü adamla hiç yüzyüze gelip halini hatırını sıkıntısını sormuyor ki. Ekonomik bunalım hat safhada "komşun açken tok yatma" diyen bir Peygamberin ümmetiyken "acaba yarın sosyal medyada hangi yaptıgım yemeği paylaşsam" zihniyetinde bir millete döndük. Böyle bir ölümü hak edecek bir abimiydi hayır. Engellenebilir miydi evet... Peki nasıl? Dostluğun arkadaşlığın akrabalığı kiymetini bilip belkide bu abimizin bi sıkıntısına çare olarak... Ölüp gidene Allah rahmet eylesin diyip kendimizi avutmayalım Allah yarattığı her kuluna ölünce rahmet eder yeterki hayattaki kulları Allahın Merhametinden yoksun olmasın... Geride kalan vedatlara sahip çıkalım inşAllah... Silkelenip özümüze dönme zamanıdır artık çünkü bu gidişle bu dünya yaşanılır bir yer olmaktan çıkacak... Bir hayat için çok geç olmadan erken hareket etmek HAYAT KURTARIR.

özboyulu
özboyulu - 3 yıl Önce

ne iyi insandın... ne iyi.. hatırlandığin zaman tebessümle hatırlanacaksın. rabbim rahmetiyle mualame etsin

Vedat  ERTÜRK
Vedat ERTÜRK - 3 yıl Önce

Mekanın cennet nur icinde yap abim

...........
........... - 3 yıl Önce

Seni hic unutmayacağız nurlar icinde yat

Nail kurtcuoğlu
Nail kurtcuoğlu - 3 yıl Önce

ALLAH RAHMET EYLESİN MEKÂNI CENNET OLSUN AİLELERİNE BAŞSAĞLIĞI DILERIM bağış içinde bütün ailesinden ALLAH razı olsun 8kişi hayat buldu onların duası yeter

...
... - 3 yıl Önce

Seni hic unutmayacağız

HASAN AKTAŞ
HASAN AKTAŞ - 3 yıl Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun geride kalanlara sabır versin inşAllah


SIRADAKİ HABER

ABAYIN-DOGAN-TUGLA-REKLAM.gif

banner298