MHP TOSYA İLÇE BAŞKANLIĞINDAN BASIN AÇIKLAMASI

Son günlerin gündem konusu olan ve muhtelif açıklamalar yapılan D-100 karayolu, alt ve üst geçitlerin akibeti hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Tosya İlçe Başkanı İsmail YUR, yazılı bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması şöyle:

MHP TOSYA İLÇE BAŞKANLIĞINDAN BASIN AÇIKLAMASI

2008 yılında yapımı başlanan D-100 karayolunun sanat yapılarının ve Duble Yol yapımı ile kavşakları hala tamamlanmamıştır. 5 yıldır 40 km lik duble yolu bitiremeyen siyasi iktidar, her mahfilde birbiri ile çelişen açıklamalar yapmak suretiyle gündemi sürekli meşgul etmektedir.

Siyasi iktidarın temsilcisi AKP İlçe Başkanlığının yapmış olduğu son basın açıklamasında kavşak düzenlemeleri dahil D-100 karayolunun 2 – 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanacağını ifade edilmektedir.

Kastamonu’da Temmuz 2013 ayında gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında kavşaklara alt ve üst geçit yapılmayacağı ve dolayısıyla sürücülerin yavaş gitmesi Karayolları 15. Bölge Müdürü tarafından tavsiye edilmiştir.

Haziran ayında Belediye Başkanı tarafından yapılan başka bir açıklamada alt ve üst geçitleri ile birlikte 4 milyon lira kaynak ayrılmak suretiyle kavşakların ihalesinin yapıldığı ve 2-3 ay gibi bir sürede tamamlanacağı duyurulmuştur.

Konu ile ilgili yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz bilgileri siz değerli hemşerilerimizle paylaşmayı görev addediyoruz.

 1. D – 100 Karayolu Duble Yol çalışmaları 2008 yılında başlanmış ve halen bitirilememiştir.
 2. 30 Nisan 2013 tarihinde eksik kalan bölümün ihalesi yapılmış ve FEB YATIRIM MADENCİLİK İNŞAAT ENERJİ SAN.T.A.Ş-ANKARA İNŞAAT T.LTD.ŞTİ ORTAK GİRİŞİMİ’ne 36.449.100.- TL bedelle ihale edilmiştir.
 3. İhale için tanınan süre, 22.Temmuz.2013 tarihinde başlayıp 28.Kasım.2014 tarihinde bitmek üzere 500 gündür.
 4. Yapılacak iş; ana isale hattının yapılması, zirai sulama arklarının tanzimi, eksik kalan yolun tamamlanması ve ilçemizi bu yola bağlayan her iki kavşakta düzenleme yapılmasından ibarettir.
 5. 30.Nisan.2013 tarih ve 2013/38787 sayılı yapılan ihalenin içeriği yukarıda yapılan açıklamaları ihtiva etmektedir.

Yıllardır ölümlü ve maddi hasarlı kazalara sahne olan kavşaklarımızla ilgili kesin çözüm olan ALT VE ÜST GEÇİT yapımı, bu ihalede de yer almamıştır.

Şimdi yetkililere halkımız adına soruyoruz;

 1. Yol güvenliğinin zamanında alınmamış olmasından dolayı halkımızın tepkisi gün geçtikçe artmaktadır. Ölümlerin olmaması için sosyal medya aracılığı ile ikaz mahiyetinde yol kapatma eylemi yapılacağı bilgisine ulaşılmıştır. Alelacele eksik ve yanlış olarak yapılan AKP ilçe başkanlığı açıklaması, bu tepkiyi önleme amaçlı mıdır?
 2. 2013 Nisan ayından bu tarafa yapılan açıklamalarda 2 – 3 ay içerisinde tamamlanacağı ifade edilen düzenleme, hangi tarihte başlayacaktır?
 3. İhaleyi alan firmaya 2014 yılı sonuna kadar(500 gün) süre verildiğine göre yapılan açıklamalar ne anlama gelmektedir?
 4. Belediye Başkanı tarafından devletten 4 milyon lira kaynak ayrılmak suretiyle kavşakların ihalesinin yapıldığı ve 2-3 ay gibi bir sürede tamamlanacağı açıklanan ihale hangi ihaledir, hangi tarihte başlayacak ve ne zaman bitirilecektir?
 5. 19 Temmuz 2013 tarih 37/83192 kayıt numaralı, TOSYA-İSKİLİP KAVŞAĞI VE BAĞLANTI YOLLARI ETÜT-PROJE-MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ alım ihalesi yapılmıştır. Yapılacak kavşak ve bağlantılarının proje ve mühendislik hizmetleri 7 – 8 ay gibi bir sürede tamamlanması planlanmaktadır. 2 -3 ay gibi bir sürede 4 milyon liralık bedelle tamamlanacağı ifade edilen ihale bu mudur?
 6. 2009 yılında AKP ilçe başkanı ve dönemin valisi tarafından Kastamonu-Tosya duble yolunun 2011 yılında bitirileceği müjdesi verilmiştir. 2013 yılında konu Kastamonu Valisine sorulduğunda “projesi yoktur ve gündemimizde değildir” açıklaması yapılmıştır. Yerli-yersiz yapılan bu açıklamalarla beklenen nedir, ne amaçlanmaktadır?

MHP Tosya ilçe başkanlığı olarak zamanında müdahil olunmayan D-100 karayolunun duble yol yapımı, kavşakların düzenlenmesi, alt-üst geçitlerin yapılması, zirai sulama arklarının tanzimi, ana su isale hattının yapımı ve buna benzer ilçemiz halkı için hayati önem arz eden konularda siz halkımız adına takipçisiyiz.

Bu soruların yetkililer tarafından en kısa zamanda cevaplandırılmasını talep ediyoruz.

Saygılarımızla…

MHP TOSYA İLÇE BAŞKANI

İsmail Y U R

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 09:48
banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÖRENGÖZ
GÖRENGÖZ - 5 yıl Önce

eskiden tosya,pirinçiyle meşhurdu.böylegiderse,kazalariyla,meşhur olacak.hep,kavşak hep kavşak. kavşak her zaman,ristir. imkani varsa şimdiden alt gecit düşünülmelidir bu bikere yapilir saygilarimla

elcevap
elcevap - 5 yıl Önce

Buyrun sayin kazimsahin, ver cevabini.bakalim ne diyeceksin?

SIRADAKİ HABER