Karaciğer yağlanmasına dikkat edin

Karaciğer yağlanmasına dikkat edin

Karaciğer yağlanmasına dikkat edin
banner255

Uzmanlar, alkol nedenli olmayan karaciğer yağlanmasına bağlı siroz görülme sıklığının arttığını bildirdi.

Viral hepatitlerin siroz gelişiminde ön planda olduğunun görüldüğünü belirten Ülkü, son zamanlarda alkol dışı karaciğer yağlanmasına bağlı siroz gelişiminde çok önemli artış yaşandığına dikkati çekti.
Karaciğer yağlanmasının başlıca nedenleri arasında obezitenin ve dengesiz beslenmenin sayılabileceğinin altını çizen Ülkü, alkol dışı karaciğer yağlanmasında karaciğerde yağ depolanması oluştuğunu dile getirdi. Günümüzde beslenme alışkanlarının değişmesiyle birlikte egzersizden uzak bir yaşam ile beraber insanların hareketsiz kaldığına değinen Ülkü, bu durumun beraberinde karaciğerde yağlanmayı getirdiğine dikkati çekti. Öncelikle karaciğer yağlanmasını önlemek için obeziteden kaçınılmasını ve düzenli egzersiz yapılmasını öneren Ülkü, egzersizin cilt altında ve karaciğerdeki toplam yağ miktarını azalttığını ve böylece metabolizmayı düzenlediğine vurgu yaptı.

Hastanın çoğu kez karaciğer yağlanması öyküsünde alkol kullanmadığını ifade ettiğine değinen Ülkü, günümüzün salgın düzeyine gelen ve alkole bağlı olmayan ancak obezitenin birinci faktör olduğu karaciğer yağlanmasıyla karşı karşıya olunduğunu belirterek, eğer hastalığın önüne geçilemezse hastanın doğrudan karaciğer nakli ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 21:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner256