Yunan Başbakanının Tosya’daki evi Müze oluyor

Yunan Başbakanının Tosya’daki evi Müze oluyor

Yunan Başbakanının Tosya’daki evi Müze oluyor

SEDAT AGACIKOĞLU

KASTAMONU(İHA) –Ankara 1. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Tosya’da bir dizi incelemede bulunarak, kültür varlığı olarak kayıt altına alınan değerlerimizi denetledi.

 Tosya’da Kültür Varlıkları Koruma Kurulunca daha önceden kaydedilmiş yapıların denetimleri belediye yetkilileri tarafından yapıldı. Tosya Hoca fakı Mahallesi’nde 15 Ocak 1906 tarihinde doğan ve yıllar sonra sürgünler yaşayıp Yunanistan’da Başbakanlıktan sonra gelen makamlara kadar yükselen Markos Vafiadis’in doğduğu evde de kurul üyeleri incelemelerde bulunurken Başkan Kazım Şahin buranın restore edilerek kent tarihi müzesi yapılacağına dikkat çekti.

İncelemeler sırasında Başkan Kazım Şahin; “Markos’un evi Tosya’nın turizmi konusunda özellikle Yunanistan ve yabancı ülkelere iyi bir tanıtım fırsatı olacaktır. Kent Tarihi Müzesi olarak restore edilecek olan konakta Tosya’nın sosyal, kültürel, turistik ve tarihi objeleri sergilenecek. Tosya için önem arz eden bu kültür hizmetimizin 2018 yılında hizmete girmesi için çalışmalarımızı hızlandıracağız” dedi.
banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tosyalı
Tosyalı - 1 yıl Önce

Bu markos denilen adam Yunan Başbakanı değil. Yunan tarihi darbelerle doludur. Yunan Kominist partisi üyesi olarak ihtilalcilerin arasında bulunmuş bir adam. Yunanistanda bilinen birisi değil. Mesala Türkiyede 1960 Tarihinde ihtilal yapan Milli Birlik Komitesinde yer alan hangi ihtilalcileri türk halkı tanıyor. Boş bir hayalin peşinden gidiliyor.

atsuz
atsuz - 1 yıl Önce

Tarihi biraz okumanızı tavsiye ediyorum Tosya'da kaç Yunan ne zaman yaşamıştır? Yunan Tosya'da işgal yapmıştırda bizim mi haberimiz yoktur. Eğerki Yunan başbakan ise 500 600 değil 1000 1500 sene önceki başbakanın evi olması lazımdır ki o zamandan bu zamana bir evin ayakta durması mümkün müdür?

SIRADAKİ HABER