Yıkılan Atatürk İlkokulu ile ilgili Şok İddia

Yıkılan Atatürk İlkokulu ile ilgili Şok İddia

Geçtiğimiz yıl yapılan analiz sonucunda 3 okul binasının depreme dayanıksız olduğu tespit edilerek yıkımına karar verilmişti.

 Boşaltılan okul binaları için yıkım ihalesinin yapılmasının ardından binaların yıkım işlemine başlandı. Yüklenici firma, ilçede bir döneme tarihe tanıklık eden ve binlerce öğrencinin gelerek eğitim gördüğü Atatürk İlkokulu binasının yıkımına başladı. Çatı katından başlanılan yıkım işlemi enkaz kaldırmayla devam edecek.Yıkım işleminin tamamlanmasının ardından hafriyatı yapılarak yeni binanın yapımı için ilk kazma vurulacak.
Mahhalle sakinleri okulun tarihi hakkında bilgi verirken şimdiki Atatürk ilkokulunun eski yerinde Gayr-i Müslim Sıbyan Mektebinin olduğunu iddia ederek okulun yıkılmasına karşı çıktılar. Vatandaşlar okul yerinin eskiden kilise olduğunu daha sonra Gayr-i Müslim Sıbyan Mektebi haline dönüştürüldüğünü ifade ederek burada 1855 ile 1905 yılları arasında eski Tosya tarihi kitaplarında yazdığına göre 580 Rum ve 71 Ermeni'nin eğitim gördüğünü söylediler.


Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 11:52
banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSEYİN EKEN
HÜSEYİN EKEN - 13 ay Önce

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü”nün orjinal belge fotokopisi,traskripi ve günümüz Türkçe sine çevrilen yayınlarından hatırı sayılır kadarı Tosya Halk Kütüphanesi raflarında var., bilgilenmek isteyen hemşerilerimiz ve araştırmacı öğretmen, öğrenci, gazeteci ve vatandaşlara açık. 1530 tarihli Muhasebe-i Vilayeti Anadolu Defteri II var Kİ Osmanlı astamonu Sancağını köy köy yazmış 732 nolu sayfada benim köyüm Dağardı Köyü envanteri var örneğin. Bence bu kitapları toplu halde haber yaparsanız eminim çok daha fazla kimsenin bundan haberi olacaktır.Ayrıca Mühimme Defterleri (Bakanlar Kurulu Kararları) Kastamonu Jurnal Defteri vb.

Ahmet
Ahmet - 13 ay Önce

Bu binanın yerindeki kilise 1950 i yıllarda yıkıldı.Arsa bir müddet mahallenin çöp atma yeri olarak kullanıldı.Daha sonra Atatürk ilkokulu yapıldı.Arka bahçedeki taş duvarı görülen su havuzu kilise olduğu zamandan kalmadır.

Erhan ayaklı
Erhan ayaklı - 13 ay Önce

Cok önemlii bır konuya deyondınizz buranı tarahınbır okul oldugunu zamanında kilise oldugunu eskılrrin hepsı bılıyorlarr

Hasan Tellioğlu
Hasan Tellioğlu - 13 ay Önce

Şu anki hali tarihle alakası kalmamış.ne yazık ki yıkmışlar.


A

SIRADAKİ HABER