TOSYA’DA SURİYELİLERİN YARDIMINA TEYAD YETİŞTİ

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde Tosya Eğitim ve Yardımlaşma Derneği TEYAD Suriyeli Ailelere yardım elini uzattı.

TOSYA’DA SURİYELİLERİN YARDIMINA TEYAD YETİŞTİ

HABER : SEDAT AĞACIKOĞLU 

  KASTAMONU (İHA) -

Suriye’deki iç savaştan kaçarak insani koşullarda yaşmak, ailelerinin ve çocuklarının yaşamlarını güvence altına almak için Türkiye’ye göç eden ailelerden 12’si Tosya’ya geldi.

İlçeye gelmelerinin ardından zor koşullarda hayatlarını devam ettirmeye çalışan aileler kiralık ev bulmakta ve iş bulmakta oldukça sıkıntı yaşıyor. Çocuklarıyla birlikte ülkemize sığınan aileler oldukça zor şartlarda yaşamlarını devam ettirirken aileleri tek tek tespit eden Tosya Eğitim Yardımlaşma Derneği ailelerin ilk olarak zorunlu acil ihtiyaçlarını karşıladı.

Aileleri evlerinde ziyaret eden dernek yetkilileri ihtiyaçlarını tespit ederek giysi, gıda ve eşya yardımında bulunuyor. Acil ihtiyaçların karşılanmasının ardından ev eşyası ve beyaz eşya yardımında bulundu. Özellikle mevsimin kış olması nedeniyle soğuk havalarda çocukların üşümemesi için yakacak yardımında bulunan TEYAD battaniye ve yatak gibi ihtiyaçları karşıladı.


12 Suriyeli aileye yardım yaptıklarını belirten dernek yetkilileri; “Bu insanlar daha insani koşullarda yaşamak için ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemize sığınmışlar. Gelirken her şeylerini bırakarak geldikleri için zorlu bir hayat bekliyor onları. İlçemize gelen toplam 12 ailede de aynı durumda. Biz TEYAD olarak bu aileleri tespit ettik, ihtiyaçlarını belirledik. Zorunlu acil ihtiyaçlarından başlayarak yardım ettik. Ev eşyası ve beyaz eşya yardımında bulundu. Giysi ve gıda yardımlarımız devam edecek” diye konuştu.   


Tosya Kaymakamı Yusuf Cıbır yaptığı kısa değerlendirmede, ‘’İlçemizdeki Suriyelilere devletin yardım elini uzattığını, yakacak yardımı, nakdi yardım yapılmaktadır. Dernek yetkililerine ve yardımsever vatandaşlarımıza gösterdikleri duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum’’dedi

Dernek vasıtası ile yardım etmek isteyen hayırseverler 05323021751-05464818229 numaralardan dernek yetkililerine ulaşabilir.

 


Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 20:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER