TOSYA’DA PİRİNÇ ÜRETİCİSİ KAN AĞLIYOR

TOSYA’DA PİRİNÇ ÜRETİCİSİ KAN AĞLIYOR


HABER : SEDAT AĞACIKOĞLU 
TOSYA - İHA

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde dünyaca bilinen Tosya pirinci üreticinin yüzünü hem güldürdü hem de endişelendirdi. Verimin yüksek olması nedeniyle yüzü gülen üreticiler su sıkıntısı nedeniyle ekim alanlarını azalmasından endişe duydular.

 

Pirinç rekoltesini korurken lezzetini de muhafaza ediyor. Irmak kenarında ekilen pirinçle farklılık gösteren Tosya Pirinci tatlı su ile sulanması nedeniyle lezzetinde değişiklik oluyor.  Tosya’da iki tür pirinç ekildiğini belirten çeltik üreticileri Aşağı Ova’da Osmancık,  Yukarı Ova’da Sarıkılçık ekildiğini söylüyor. Her iki pirincinde tatlı su ile sulandığını belirten üreticiler Sarıkılçık Pirincinin daha hassas olduğunun altını çizerek Sarıkılçık Pirinci’nin sadece Yukarı Ova Bölgesinde yetiştiğini söyledi.

 

Devrez Çayı’nda suyun azalması nedeniyle pirinç ekiminin susuzluk nedeniyle zorlaştığını anlatan üreticiler su olmaması nedeniyle çiftçilerin ırmak kenarında arazi kiralayarak çeltik ekimini suyun bol olduğu yerlerde yaptığını dile getirdi. İlçede yetkililerin üreticinin sorunları ile ilgilenmediğinden dert yanan çiftçiler bu duruma sitem etti.Pirinç Üreticisi Hali Karadoğan mikrofonlara şunları söyledi ''Ben Pirinç üreticiyim derdimiz çok üzülerek söylüyotum şu an  Tosya'da Pirincin sadece adı var,sorunlar devam ediyor.Tabiri caiz ise Tosya'da Pirinç Öldü artık. Masa Başında oturma ile sorunlar çözülmüyor. Mübarek Tayyip her şeyi yaptı ama bizim insanımız pirinç üreticisinin sorunlarını Bakana veya diğer yetkililere ulaştırmıyor. Dışarıdan GDO'lu pirinç getiriyorlar vatandaşa dayıyorlar'' dedi.

 

 Zor şartlarda ekilen pirinç biçerle biçilmesiyle çeltik harmana getiriliyor ve doğal ortamda kurutulmaya bırakılıyor. Kurutulan çeltikler kabuğundan çıkarılması için fabrikaya gönderilerek kabuğundan ayrılıyor ve çuvallara konularak satışa hazır hale getiriliyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 08:39
banner257
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER