TOSYA'DA KÖYLÜLER BU KÖYDE YAŞAMAK İSTEMİYOR

TOSYA'DA KÖYLÜLER BU KÖYDE YAŞAMAK İSTEMİYOR

 SEDAT AĞACIKOĞLU 
  KASTAMONU (İHA) - Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, Karapürçek köyü yol ve arazi şartlarından dolayı köyün yerinin değiştirilmesini istiyor.

Yaklaşık 35-40 hanenin bulunduğu Karapürçek köylüleri köy arazisinin bozuk ve yerleşim alanın olmamasından dolayı köyün yerinin değiştirilmesi için ilgili resmi makamlara müracat ettiler.Tosya ilçesine yaklaşık 9 km mesafede bulunan Karapürçek köy sakinleri köylerinin altında bulanan yaklaşık 80 bin m2 düz araziye taşınmak istiyor.Yaklaşık 7-8 evin oturulamaz ve terk edilmiş bir şekilde olan Karapürçek köyü özellikle kış aylarında yağmur veya kar yağmasını istemiyorlar. Köy içinde yolların dar olması ve eski ve terk edilmiş evlerin çokluğu nedeni ile toprak kayma riskine karşı tedirginlik yaşıyorlar.Yaz aylarında ise yaklaşık 50 yıl önce yaşanan yangın olayında evlerin tamamen yanması ve itfaiyeninin köy yollarının dar ve bozuk olmasından  müdahele edememesine şahit oldukları için aynı tehlike kaşısında köylerinin tekrar tamamen yanacağını ifade ediyorlar.
Tosya ilçesine bağlı Karapürçek köyünün sıkıntısı,bununlada kalmıyor bir zamanlar Tosya'nın ceviz ihtiyacını karşılayan ve ceviz ağaçlarının çokluğu nedeni ile cevizli köy diye anılan Karapürçek köyü sulama deposunun olmamasından dolayı cevizlerin kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.Köy sakinleri'' Bizim köyümüz bundan kısa bir süre önce Tosya'nın ceviz ihtiyacını karşılıyor idi.Fakat şu anda gördüğünüz gibi Köyde sulama depomuz olmadığı için ceviz ağçlarının bir çoğu kurudu.Eğer köyümüze bir su deposu yapılır ice köyümüz tekrardan Tosya'nın tabiri caiz görürseniz ''Ceviz Anbarı''olur ''dedi.
Köy sakinleri yaptıkları resmi müracatları doğrultusunda şunları söylediler '' Kastamonu Çevre Şehirçilik Müdürlüğünden gelen heyetin Karapürçek köyünün bugün ki yerinin iskan için uygun olmadğını ve köy yerinin acil olarak değiştirilmesi yönünde  rapor tuttuklarını belirttiler.Bu rapor doğrultusunda resmi makamlara müracat ederek köyün altında bulunan 80 bin m2 araziye taşınmak istiyoruz.''dediler.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2015, 19:14
banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
nermin.nesrin
nermin.nesrin - 3 yıl Önce

Karapurcek koyumuzun biran evvel yasana bilir hale gelmesini yetkililerin sesimizi duymasini istiyoruz modern cagda terkedilmis sahipsiz koyler olmasin...

yusuf karasu
yusuf karasu - 3 yıl Önce

Hemşehrilerimizin yaşam kalitesini ve imkanlarının daha geniş daha güzel olmasını devlet büyüklerimizden bekliyoruz.

HEKEN
HEKEN - 3 yıl Önce

tosya'da köy taşımak adet oldu, dimyat'a pirince giderken evdeki bulgura dikkat edin.yada gelin dağardı köyünde eski köyü ve yeni köyü göründe ibret alın.

SIRADAKİ HABER