TOSYA'DA İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR

TOSYA GÖKOMUZ KÖYÜNDE İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 


  KASTAMONU (İHA) - Kastamonu’nun Tosya ilçesi Gökomuz Köyünde kimsesi olmayan ve yatalak hasta 83 yaşındaki Ali Çoban’ın son durumu yürekleri burkuyor.

FELÇLİ YATALAK ADAMI KOMŞULARI HAYATTA TUTUYOR

Yaklaşık 1 hafta önce tedavi için getirildiği Tosya Devlet Hastanesinden ambulansla Kastamonu’ya sevk edilen yaşlı adam Huzurevinde yer olmadığı için köyüne geri gönderilerek yalnızlığa ve adeta ölüme terk edildi. Köyde yaşayan yaşlı adamın komşuları devletten yaşlı hasta adam için bir an önce tıbbi yardım istiyor.KAYMAKAMLIK VE MUHTAR HERŞEYİ YAPTI AMA..

Gökomuz Köyü muhtarı Cevat Yamak yaklaşık 30-40 kişinin yaşadığı ve Tosya merkeze 25 km mesafede bulunan köylerinde yaşanan bu insanlık dramına dikkat çekerek yetkililerden yardım istedi. Tosya Kaymakamlığı muhtarın talebi üzerine köye yardım götürerek hasta ile yakından ilgilendi.Yatalak felçli olan Ali Çoban’ın hastalığın pençesinde, metruk bir evin içerisinde ölümü bekliyor olmasının kendilerini perişan ettiğini fakat çaresiz olduklarını ifade etti

1 HAFTA ÖNCE AĞIRLAŞTI

Edinilen bilgiye göre, Ali Çoban’ın önceki hafta durumunun ağırlaşması üzerine, köy sakinleri Tosya Kaymakamlığı’na ve sağlık ekiplerine haber verdi. Ambulansla Köye gelen sağlık ekipleri hastayı önce Tosya Devlet Hastanesine kaldırdı. Burada yapılan ilk müdahale sonrası Kastamonu’ya sevk edilen Ali Çoban bakımı için Kastamonu Huzurevine yatırılmak istendi. Fakat huzurevinde yer olmadığı için felçli olan Ali Çoban Köyüne geri gönderildi. Kimsesi olmayan ve birkaç köylünün baktığı felçli Ali Çoban adeta ölümü bekliyor

 

 

TIBBİ YARDIM OLMAYINCA KÖYDE FENALAŞTI

Şu anda halen Gökomuz Köyü’nde metruk evde yaşam mücadelesi veren Ali Çoban’a köyde bulunan 78 yaşındaki arkadaşı Ahmet Arslan bakıyor. Allah Rızası için baktığını söyleyen Arslan ‘’ Burada bir insanlık dramı yaşanıyor şu kış günlerinde geceleri -15 derece olan köylerinde kapısı, penceresi olmayan bir durumda olan bu evde hastaya bakmaya çalışıyoruz. Hasta Ali Çoban’ın hastalığından dolayı son 1 aydır durumunun kötüye gidiyor, ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştıklarını ancak bundan sonra özel bir bakıma ihtiyacı olduğunu’ ’söyledi.

Yan komşuları Ali Çoban’ın son zamanlarda özellikle geceleri inleyip ağlayarak “ Yardım edin ben ölüyorum” diye bağırdığını söyledi.

Komşuları Hasta Ali Çoban’ın ancak sesini duydukları zaman yemek getirdiklerini ve ayağa kalkmadığı için tuvalet sorunu yaşadığını söyleyerek yaşlı adama bir an önce tıbbi yardımda bulunulması gerektiğini ifade ettiler.


SAĞLIK EKİPLERİ GELDİ AMA…

Köy sakinleri köylerinde yaşanan bu insanlık dramına dikkat çekerek yetkililere seslendiler. Hasta için köye sağlık ekibi geldi ama bu yetersiz bir an önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu duruma el koyarak bakıma muhtaç olan felçli Ali Çoban’ın Huzurevine kaldırılmasını talep ettiler. Yazıktır, günahtır burada yatan bir insan ne olur yardım edin. 

İlçeye 25 km mesafede olan köyde hava sıcaklığı zaman zaman -19 dereceye kadar çıktığı kış günlerinde evinde sobası bile yanmayan yatalak olan felçli Ali Çoban şimdi yetkililerden gelecek yardımı bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2015, 00:41
banner257
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER