TOSYA'DA DEFİNECİLER BİR CAMİYİ VE TÜRBEYİ TALAN EDİYORLAR

Kastamonu’nun Tosya İlçesindeki Tarihi Kalkan Dede Türbesi ve Mermer direk Cami Hurafecilerin ve Define avcılarının tahribatı sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.


  Tosya ilçesindeki tarihi Kalkan Dede Türbesi ve hemen yanında bulunan Mermerdirek Camii define avcılarının tahribatı sonucu yok olma tehlikesini yaşıyor. Tosya ilçesinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Mermerdirek mevkiinde eski Bizans dönemi tarihi eserlere rastlanmıştır.

Tarihi eser olma özelliğini taşıyan türbe ve cami hurafeciler ve define arayanlar tarafından tahrip ediliyor. Yetkililerin bu tür yağmalara seyirci kalmaması gerektiğini belirten vatandaşlar, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan tarihi Mermerdirek camisine sahip çıkılmasını istedi.

Camii çevresinde ikamet eden Mermer Direk Mahallesi sakinleri ilgisizliğe sitem ederek şunları söylediler ‘’Geçtiğimiz yıllarda Türbe ve çevresinde para olduğunu düşünen define avcıları da türbeyi yağmaladılar. Caminin altını kazarak define aramaya çalıştır. Pois bu definecileri birkaç defa yakaladı fakat onlar serbest kalınca tekrar kazmaya geliyorlar. Hatta sakin yer olduğunu düşünen bazı terbiyesiz insanlar burada içki içerek caminin içinde sızıp uyuyorlar. " şeklinde konuştular


Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2014, 12:29
banner257
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER