TOSYA’DA ÇELTİK TARLALARINI SEL BASTI

PİRİNÇ FİYATLARI SELDEN DOLAYI TAVAN YAPACAK

  Haber : Sedat AĞACIKOĞLU 

TOSYA (İHA) Kastamonu'nun Tosya İlçesinde birkaç gündür etkili olan sağanak yağış nedeniyle çeltik tarlalarını su bastı. Aşırı yağmur sonucu Devrez çayı çevresindeki tarlalarda pirinç ekili alan kalmadı.

Tosya ilçesinde, Devrez Çayı'nın taşması sonucu 2 bin dönüm tarım arazisinin su altında kaldığı bildirildi. Pirinç ekiminin yapıldığı ilçeye bağlı Akbük, Aşağıkayı, Yukarıkayı ve Suluca  köylerindeki yaklaşık 2 bin dönüm tarım arazisi, karların erimesiyle Devrez Çayı'nın taşması sonucu su altında kalarak zarar gördü.

Bürnük Köyü pirinç ekicileri İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Pirincin başkenti kabul edilen Tosya pirincinin ekileceği çeltik tarlalarının sel taşkını nedeniyle tamamen zarar gördüğünü ve son günlerde gerçekleşen aşırı yağışlar nedeniyle çeltik tarlalarının sular altında kalması sonucu çeltik üreticisinin zarara uğradığını belirtti.

Zararın boyutunun ileri ki günlerde tam olarak ortaya çıkacağını ifade eden Çeltik tarlası sahipleri, ''Çeltik alanları sular altında. Çeltikte yatma var. Ancak, zararın ne kadar olduğunu söylemek şu anda mümkün değil'' dedi.


Pirinç tarla sahibi Akbük köyünde Osman Topçu "Tosya pirincini ekeceğimiz araziler ekime hazır haline getirmek için çalıştık ve para harcadık. Taşkın nedeniyle ekim yaptığımız araziler ile ekime hazırladığımız çeltik arazileri tamamen su altında kalarak zarar gördü. Bu afet karşısında bizlerin yapacağı bir şey yok elimizde kazma ve küreklerle seli engellemeye çalışıyoruz. Su çekildiğinde ise Devrez Çayı'ndan gelen kum nedeniyle tarlalarımızı bu yıl tekrar pirinç ekimine hazır hale getirmemiz imkânsız. Arazilerimizden gelir elde edemeyince, yılsonu banka ve tarım kredi borçlarımızı ödemenin de imkânı yok. Bu zararın altından bizlerin kendi maddi gücümüzle kalkmamız mümkün değil. Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz “dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 16:00
banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir m
misafir m - 4 yıl Önce

Gecmis olsun. Bu donemde ekilmiş çeltik mi var da celtikler yattı diyorsunuz.

m c
m c - 4 yıl Önce

Geçmiş olsun. Ancak haberi yaparken doğru verilerle yaparsak

sefa
sefa - 4 yıl Önce

Çeltik yattı demiyolar okumayı anlamayı öğren ilk önce ..... Arazi maç oldu yaptığımız hazırlıklar boşa gitti selin getirdiği kum pislik tekrar temizlenmesi lazim buda ayrı bi masraf yerken hic Sesimiz çıkmıyor demi alırken de pazarlık yapmayi iyi biliyorsunuz zehir zıkkım haram olsun lan yediniz pirinçler .....

SIRADAKİ HABER