Tosya Yaren Meclisinde dün gece İlkler yaşandı

Asil Tosyamızın Asil İnsanlarının yaşattığı Oğuz Kültürü Tosya Yaren Meclisinde yaşadık

HABERİN GALERİSİ
Tosya Yarenleri

Tosya Yarenleri

SEDAT AGACIKOĞLU
KASTAMONU(İHA)- Kastamonu’nun Tosya ilçesinde faaliyet gösteren Tosya Ahi ve Yaren Dostları Derneği ve Tosya Yaren Meclisi Bu hafta Kastamonu Üniversitesi Rektörünü ve Senatosunu misafir etti.
Yaklaşık 8 yıldır başarılı çalışmaları ile Tosya kültürün farklı bir ivme kazandıran Tosya Ahi ve Yaren Dostları Derneği Tosya Yaren Meclisi üyeleri, bu hafta Yaren ocağını Kastamonu Üniversitesi için yaktı.

Programa Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Seyit Aydın, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Belediye Başkanı Kazım Şahin, Üniversite Rektör yardımcıları, Eğitim Fakültesi Dekanı ve öğretim üyeleri ile çok sayıda misafir katıldı.
Yaren Çavuşu İsmail Bazlamatcı’nın yaktığı yaren meclisi misafirlerin selamlama töreni ile başladı. Çay ikramının ardından dönem Baş ağası Fatih Lepeci tarafından misafirlere Yaren ve Yarenlik hakkında bilgi verildi. Amaçlarının gеlеnеk ve göreneklerini, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerleri уeni kuşaklara yaşayarak aktarmak olduğunu belirtti.
Orta oyunları ve folklor gösterileri ve Erol Sevdi- Abdullah İrtik ikilisinin icra ettiği canlı müzik sunumları eşliğinde misafirler hoşça vakit geçirdiler. Davetlilerin orta oyunları ile folklor gösterilerine misafirlerde katıldı. Ayrıca yarenler, Tosya Çiftetellisi ve çeşitli folklor oyunları sеrgilеyеrеk, büyük alkış topladı.
Yemek ikramının ardından Kastamonulu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın İHA muhabirine yaren meclisi ile ilgili değerlendirmede bulundu ‘Yâren Meclisine ilk defa katıldık. Tosya Yarenleri bizlere kültürümüzü, örf ve adetlerimizi yaşattı ve hatırlattı. Asil Tosya’nın asil insanlarının yaşattığı Oğuz kültürü ve geleneğini bizzat yerinde yaşadık. Kastamonu Üniversitesi olarak sizlerin aracığı ile şu sözünü de vermek isterim Yaren Kültürünün ilk kıvılcımın ateşleyen siz Tosya Yarenleri ile Kastamonu da bunu bilimsel manada yaşatarak akademik bir çalışma yapmak istiyoruz. Bu gece bizleri misafir eden Tosya Yarenlerine Üniversitemiz adına çok teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız iyi ki bu geleneği yaşatıyorsunuz’’ dedi. 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin Yaren Meclisini geç tanımanın pişmanlığını duyduğunu ifade ederek şunları söyledi’’ Çankırı da görev yaptığım süre içinde yarenleri sürekli duyardım fakat bir türlü meclislerine katılama fırsatım olmamıştı. Bu Gece Tosya Yarenlerinin misafiri olarak meclisinize katıldım ve bu güzelliği yaşadıktan sonra Yaren meclisini geç tanımanın pişmanlığını da yaşadım diyebilirim. Bu gece bu mecliste çok kadim değerlerin yaşatıldığı ve maneviyatımızı oluşturan güzellikleri yaşadık. Bizi bize hatırlatan, Bizim bize muhtaç olduğunu çok iyi hatırlatan bir ortam. Aynı zamanda adap, terbiye uygulamaları ve gelenekleri yaşatan bir meclis. Bu manada Tosya Yarenlerine çok teşekkür ediyorum’ ’dedi.
Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin yaptığı konuşmada’’ Tosya Yaren meclisinin ve bizlerin bu gece çok özel misafirleri var. Yaklaşık sekiz yıldır faaliyetlerini sürdüren Tosya Yarenlerine biz belediye olarak her zaman desteğimizi verdik ve vermeye de devam edeceğiz’ ’dedi.

Yaren Meclisi Tosya Ahi ve Yaren Dostları Derneği başkanı Recep Çakmak’ın yaptığı Teşekkür konuşması ile sona erdi. Cezayir Marşının eşliğinde misafirler uğurlandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2017, 22:53

Sedat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner258

banner256