TOSYA YAĞLI GÜREŞLERİNDE 2014 VE 2015 KIRKPINAR BAŞPEHLİVANLAR FİNALDE KARŞILAŞTI

TOSYA YAĞLI GÜREŞLERİNDE 2014 VE 2015 KIRIKPINAR BAŞPEHLİVANLAR FİNALDE KARŞILAŞTI

SEDAT AGACIKOĞLU

KASTAMONU(İHA) – Kastamonu'nun Tosya İlçesinde düzenlenen Anadolunun Kırkpınarı olarak tabir edilen Yağlı Güreşlerinde Başpehlivanlık güreşi kıran kırana geçti.

Tosya Er Meydanı’nda yapılan yağlı güreşlerde yurdun dört bir köşesinden gelen pehlivanlar kol bağladı. 2015 yılı Kırkpınar başpehlivanı Orhan Okulu , 2014 yılı başpehlivanı Fatih Atlı, 2013 yılı başpehlivanı İsmail Balaban katıldı.Tosya Er Meydanında yapılan güreşler  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim okundu, İlçe Başvaizi Muhsin Özdemir tarafından güreşlerin kazasız belasız geçmesi için dua yapıldı.

Tosya Er Meydanı’na pehlivanlar vatanın bölünmez bütünlüğüne dikkat çekmek ve terörü lanetlemek için pankart açtı. “Sizi Yüreğimize Yazdık, Şehitlerimize Allah’tan Rahmet Diliyoruz” pankartı açan pehlivanlar seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

 Tosya Er Meydanı’nda 16 başpehlivan kol bağladı. Kuraların çekilmesinin ardından başlayan başpehlivanlık güreşlerinde Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu ve 2014 yılı Kırkpınar ve 2013 yılı Tosya Başpehlivanı Fatih Atlı finale kaldı. Yağan yağmur başpehlivanların güreşlerine engel olmadı. Pehlivanlar seyirci yoğun tezahüratıyla yağmur altında güreş tuttu. Kıran kırana geçen güreş sonunda finalde rakibi Fatih Atlı’yı yenen Orhan Okulu 2015 Tosya Başpehlivanı olarak Kırkpınar’ın rövanşını kaptırmadı. Güreşlerin sona ermesinin ardından yağmur altında madalya töreni yapıldı. Başpehlivan Orhan Okulu ve ikinci Fatih Atlı’ya madalyaları Kaymakam Yusuf Cıbır ve Belediye Başkanı Kazım Şahin tarafından verildi. Tosya Yağlı Güreşleri’nde kol bağlayan pehlivanlardan her boyda dereceye girenlerine madalyaları protokol üyeleri ve misafirler tarafından verildi.
Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2015, 16:59
YORUM EKLE
banner226
SIRADAKİ HABER