TOSYA TOPLUM SAĞLIĞI ÖNÜNDE KIZILDERİLİ AĞACI

Tosya Toplum Sağlığı önünde bulunan gizemli üç ağacın meyvesi görenleri şaşırtıyor

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA)- Kastamonu'nun Tosya ilçesi Toplum Sağlığı Merkezi önünde ne zaman dikildiği ve cinsi belirlenemeyen 3 ağaç var.

Edinilen bilgilere göre ağaçların meyvesinden alınan örneklerde ve yapılan araştırma sonucunda meyvelerin “Kızılderili portakalı” olduğu belirlendi. Tosya Belediyesi karşısında bulunan bu üç ağacın ve meyvelerinin ne olduğu uzun süre bilinmedi. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaşın bu ağacın dalından almış olduğu meyveyi ortasından keserek yaptığı araştırma sonrası meyvenin ‘’ Kızılderili Portakalı’’ olabileceğini iddia etti.

Vatandaşlar arasında ağaçların ve meyvesi hakkında çeşitli tahminler yürütülse de son noktayı İlçe Tarım Müdürlüğü uzmanların yapacağı inceleme ve açıklama sonrası kesin bilgiye ulaşılacaktır.   

   (SDA-

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 20:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
açıklama yapan tosyalı
açıklama yapan tosyalı - 1 yıl Önce

Ayı Elması
Ayı elması, Yabancı Portakal Ağacı Kızılderili Portakalı diye isimlendirilen ayı elmasının anayurdu Amerika'dır. Yapı olarak dikenli bir ağaçtır. Özellikle morfolojik özellikleri genç sürgünlerinde rengi gri-yeşilimsi veya açık kahverengi renginde olup dalları çıplaktır. Ayı elması ağacının üzerinde çok sayıda lentiseller bulunur. Ayı elması dutgiller familyasından olup 7-20 metre arasında boylara ulaşırlar dış görünüş olarak geniş yuvarlak tepeli bir ağaçtır almaşık yapıda dizilişli 5-12 santimetre boylarında üst yüzeyi parlak alt yüzeyi açık yeşil yaprakları sivri uçlu ve yumurtamsı bir şekildedir. Özellikle mayıs-haziran aylarında kremsi şekilde küçük çiçekler açar çiçeklerin görüntüsü ve büyüklüğü 10-15 santimetre çapında bir türlü yuvarlak meyveler meydana getirir. Bu meyveler tıpkı portakal andırır meyvelerdir. İlk oluşmaya başladıklarında önce yeşil renkte zamanla olgunlaştığında ise sarı renktedir. Olgunlaşma dönemleri eylül ekim aylarındadır.

tosyaluyuz
tosyaluyuz - 1 yıl Önce

Ayı elması faydaları

Bu meyvenin faydaları özellikle içeriğinde bulunan C vitamininden ötürü yüksek tansiyonu düşürücü etkisidir bunun içinde 100 gram kadar kurum meyveye 1 litre su kaynatarak ayı elması demlenir. Elde edilen içeriği günde 2-3 kere birer bardak içerek Yüksek tansiyon hastalarında yaşanan ani tansiyon hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca ayı elması meyvesinden elde edilen sıra ile tereyağ karıştırılarak herhangi bir şekilde vücutta bulunan cerahatli yaralara uygulanabilir. Yani çoğu deri hastalığında çok rahat olarak kullanabileceğiniz ayı elması cilt yüzeyindeki yaraları iyileştirmede oldukça etkili bir bitkidir. Bunun dışında gövde kabuğunun kaynatılması ile elde edilen sarı renkli boya, kumaş boyamasın da kullanılır.

tosyaluyuz
tosyaluyuz - 1 yıl Önce

yı elması ekolojik özellikleri
Değişik toprak tiplerine uyumlu olması,
Taban suyu yüksek olan ve rutubetli olan yerlerde yetişmesi, en önemli ekolojik özellikleridir.
Ayrıca Türkiye'deki kullanım amacı daha çok süs ve çit olan ayı elmasının etrafa yaydığı aromatik kokusu ile birleştiğinde yanından geçen kişilere güzel kokular yaymasını sağlar. Bu bitkinin dünyadaki dağılımı, özellikle Kuzey Amerika'nın Güney batısında yer alır. Bunun dışında Türkiye'deki kullanımı farklıdır. Sağlık açısından faydalarından ziyade sadece görselliği için kullanılan bir bitki olmasıdır. Belki sağlıkla ilgili bu yararlarını Türkiye'de de insanlara ulaştırabilirsek bir çok cilt hastalığı olan ve yüksek tansiyon sıkıntıları yaşayan insanların hastalıklarını iyileştirebiliriz.

SIRADAKİ HABER