Tosya Tarihi Kitabı Yazarı Mustafa Bektaşoğlu '' Yapılan Büyük Haksızlık''

banner266

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) –Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 1959 yılında doğan ve halen Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan Araştırmacı-Yazar, Hattat, Fotografçı, Tezyin Ustası Mustafa Bektaşoğlu yılarca emek verdiği güzide eser ‘’ Tosya Tarihi ‘’ isimli kitabını tamamlamak için destek bekliyor.

Tosya İHA muhabiri Sedat Ağacıkoğlu’nun sorularını cevaplayan Mustafa Bektaşoğlu Tosya Tarihini anlatan bu kitap için uzun yıllar araştırma ve inceleme yaptığını tüm arşivlerden Tosya hakkında en ince detayına kadar bilgiler topladığını söyleyerek eseri hakkında bilgi verdi.

‘’ Tosya bilinmeyen gizli tarihi ile bir hazine ‘’

Ben yıllarca Tosya tarihi hakkında araştırma yaptım. Kütüphane ve arşivlerden Osmanlıca ve Arapça belgeler topladım. Bunları günümüz Türkçeye çevirerek tasnih ettim. Tosya hakkında ilçede yaşayan birçok genç ve yaşlı kişilerden bilgiler aldım. Bu eserde Tosya denildiği zaman aklınıza ne geliyorsa bu 3 cilt kitapta yer alacak.

‘’ Tosya’da İdareciler bizlere gereken değeri maalesef vermiyorlar’’

‘’Ben yıllarca Araştırmacı-Yazarlık yaparak kitaplar yazdım. Hac Yolunda Ziyaret Yerleri, Hat Sanatı ve Tosyalı Hattatlar, Kur’an Alfabesi kitabım yayınlandı. Birçok dergide 80’e yakın makalem yayınlandı. Anıtkabir’in tavan süslemelerini ben yaptım. Özellikle Hat sanatında öğrenciler yetiştirerek camilerin tezyinatlarını yaptım. Ben ve benim gibi ilçemizden yetişen değerlerimiz ne yazık ki ilçemizde değer verilmiyor. Son olarak Tosya Belediyesine göndermiş olduğum ‘’Hat Sanatı ve Tosyalı Hattatlar ‘’ kitabımın ücretini alamadım. Birkaç defa kendilerine haber etmeme rağmen ödeme yapmadılar. Bu beni çok üzdü ve kırdı. Ben dilenci değilim ben bir araştırmacı- yazarım bana verilen cevap en büyük hakarettir’’ dedi.

‘’ Tosya Tarihi ansiklopedisi için destek bekliyorum’’

‘’Bu kitabı kısa zamanda tamamlayıp ilçemiz kültürüne kazandırmak istiyorum. Eğer gerekli destek verilir ise Tosya Tarihi ile ilgili muazzam bir eser ortaya çıkacak. Yeterli destek olunmaz ise bu kitabın yayınlanması uzun yıllar alır’’ dedi.

Not: Belediye yetkililerinden konu hakkında bilgi aldığımızda ‘’ Mustafa Bey bize ödeme konusunda fatura kesmediği için böyle bir aksaklık yaşandığı cevabını verdiler.  

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 23:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sayın yazar
Sayın yazar - 7 ay Önce

İlçemizde üslup ve davranış sorunu genel anlamda var. kime ne sekilde hitap edilecek kim bir ise emek vermisse o işe nasil teşekkur edilecek bunlar bilinmiyor. Maalesef kabalik yapmanin degeri yuksek. Sizi uzulenlere takılmadan araştırmalarınıza devam edin.

Misafir
Misafir - 7 ay Önce

Sayın yazarın söylediklerine katılıyorum malesefki kaba insan sayısı fazla

Adnan Bülent Baloğlu
Adnan Bülent Baloğlu - 7 ay Önce

Bir ksım belediyelerimizin kendi yerli kültürlerine ve o bölgenin bağrından çıkmış kıymetli araştırmacı, yazar ve sanatçılarına sahip çıkmaması üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir sorundur. Bu eseri basmak, öncelikle Tosya ve Kastamonu Belediyelerine ve onlar sahip çıkmıyorlarsa, Tosya Kaymakamlığına ve Kastamonu Valiliğine düşer... Temennim bu kültür eserlerinin okuyucuyla bir an evvel buluşturulmalıdır.

Gurbetçi
Gurbetçi - 7 ay Önce

Sen memleketin için araştır bul, onca zaman ve emek sarfet ama karşılığını bulama. Memleketimi çok seviyorum ama neden sanata sanatçıya bu kadar uzak anlamıyorum. Tebrik ederim Mustafa bey.

Oğuz Alp
Oğuz Alp - 7 ay Önce

Ümidimizi kesmeyelim hocam, bakarsınız ummadığınız yerden bir imkan doğar.

SIRADAKİ HABER