TOSYA PİRİNCİNE MAHREÇ BAŞVURUSU YAPILDI

Tosya Belediyesi, Tosya pirinci için Türkiye Patent Enstitüsüne mahreç başvurusunda bulundu.

TOSYA PİRİNCİNE MAHREÇ BAŞVURUSU YAPILDI
SEDAT AGACIKOĞLU
KASTAMONU(İHA)

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Belediye tarafından başlatılan ve Tosya Kaymakamlığı ile Tosya Ziraat Odası’nın da desteklediği Tosya pirincine mahreç çalışmasının alt yapı hazırlıkları yaklaşık 2,5 yıl sürdü. Bu zaman zarfında coğrafi mahreç işareti almak üzere hazırlanan dosya, Türkiye Patent Enstitüsüne teslim edildi.

Uzun zamandır Tosya pirincine coğrafi mahreç işareti almak için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirten Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, şimdiye kadar buna benzer bir çalışmanın yapılmadığını tespit ettiklerini ve bu kapsamda bir hazırlık yaptıklarını söyledi.Tosya pirincine coğrafi mahreç alma konusunda emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Şahin, “Tosya’da yüzyıllardan beri pirinç ekiliyor olmasına rağmen, ne mahreç ne patent ile ilgili en ufak bir çalışma yapılmamış. Bu manada, Tosya Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve Ziraat Odamız, Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliği içerisinde pirincimize mahreç işareti almak için yapılan çalışmalarda sona gelerek TPE’ye başvurumuzu yaptık. Bunun bizim dönemimize rast gelmesi de ayrı bir güzellik. Çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 22:37
banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldız tartıcı ışıklı
yıldız tartıcı ışıklı - 4 yıl Önce

Geç bile kalındı Tosya öğrencimizin adı var kendi yok.İnsAllah Osmancık belediyesininyaptigi gibi Tosya pirincide patentli bir marka olur da bizde gurur duyarız

SIRADAKİ HABER